مشاوره اپلای

آشنایی با انواع آزمون SAT و بخش‌های مختلف آن

99/08/06

 


آشنایی با انواع آزمون SAT  و بخش‌های مختلف آن
مدت زمان مطالعه: 9 دقیقه
سپیده سالاری


آزمون «SAT» از مهم ترین آزمون هایی است که در سطح جهان برگزار می‌ شود. تمامی افرادی که قصد ادامه تحصیل در دانشگاه های خارج کشور را دارند، باید برای آنکه بتوانند پذیرش دانشگاه مورد نظر خود را بگیرند، باید مدارک و نمراتی که دانشگاه از آن ها خواسته است را داشته باشند. یکی از مدارکی که دانشگاه های بعضی از کشورها می‌خواهند، نمره آزمون SAT است. اگر تمایل به شرکت در این آزمون دارید، بهتر است این مقاله از را از دست ندهید.


آزمون SAT چیست ؟

آزمون «SAT» که مخفف شده «Scholastic Aptitude Test» است، برای آن دسته از افرادی است که قصد ادامه تحصیل در دانشگاه های خارج از کشور به زبان انگلیسی را دارند. نمره آزمون اس ای تی بسیار کاربردی است. بسیاری از کشور های جهان مانند آمریکا، کانادا، انگلیس، نروژ استرالیا، ترکیه و...با نمره این آزمون دانشجو می‌ پذیرند. اولین بار این آزمون در کشور آمریکا توسط موسسه «College Board» در سال 1926 پایه ریزی شد و توسط سرویس «ETS» که مخفف  «Educational Testing Service»است برگزار شد.
این آزمون به نوعی سنجش تحصیلی است که حداقل سن مجاز برای شرکت در آن 17 تا 18 سال است. همچنین لازمه شرکت در این آزمون داشتن مدرک دیپلم است. زبان امتحانی آزمون SAT  انگلیسی است. مدت اعتبار مدرک این آزمون 5 سال است و پس از تمام شدن این مدت متقاضی باید دوباره در آزمون شرکت کند. یکی از رایج ترین کشورهایی که دانشجویان ایرانی علاقه به ادامه تحصیل در آن را دارند کشور ترکیه است و آزمون SAT ترکیه به خصوص برای ایرانی ها یکی از مهم ترین آزمون هاست. زیرا این آزمون در ایران برگزار نمی‌شود و خیلی از داوطلبان به علت نزدیکی ترکیه این کشور را برای شرکت در آزمون انتخاب می‌ کنند.


انواع آزمون SAT

آزمون اس ای تی برای سنجیدن میزان اطلاعات و آمادگی افراد برای ادامه تحصیل در دانشگاه است. این آزمون در ابتدا به گونه ای طراحی شد که هیچگونه تطابقی با برنامه های دبیرستانی نداشت. اما در سال 2016 تغییراتی در آن ایجاد شد. هم اکنون آزمون ست دو نوع دارد. آزمون جنرال و عمومی (General SAT) و آزمون موضوعی (Subject SAT) انواع این آزمون هستند. 
آزمون جنرال (General SAT)
 آزمون ای اس تی جنرال در اکثر کشورها برگزار می‌شود. تقریبا بیشتر دانشگاه های جهان نیز با نتیجه این آزمون دانشجو می‌پذیرند.
آزمون موضوعی (Subject SAT)
ست موضوعی بیشتر در آمریکا برگزار شده و برای دانشگاه های این کشور نیز بیشتر مورد نیاز است. بخش های امتحانی آزمونی ای اس تی موضوعی شامل زیست شناسی، شیمی و فیزیک نیز است.

 

بخش های مختلف آزمون اس ای تی

به طور کلی این آزمون دارای 3 بخش است که 2 بخش آن اصلی و 1 بخش آن اختیاری است. مدت زمان برای 2 بخش اصلی آن 3 ساعت است که این زمان بدون در نظر گرفتن بخش اختیاری آزمون بوده است. در ادامه با بخش های مختلف آزمون ست آشنا خواهیم شد.


درک مطلب و نگارش
آزمون ست با این بخش آغاز شده و مدت زمانی که برای پاسخگویی به آن در نظر گرفته شده 100 دقیقه است. این قسمت نمره منفی نداشته و نمره دهی آن از 200 تا 800 است. میانگین نمره شرکت کننده ها در بخش درک مطلب و نگارش 497 می‌ باشد. متون این بخش در مورد زیست شناسی، فیزیک، شیمی، جامعه شناسی، اقتصاد و ... است. همچنین دارای جدول، نمودار و گراف هایی می‌ باشد. البته این را بدانید که برای پاسخگویی به این بخش نیازی به داشتن دانش ریاضی نیست.


بخش ریاضی
این بخش شامل 58 سوال است که 80 دقیقه زمان برای پاسخگویی آن دارید. مباحث این بخش شامل: هندسه، آمار،احتمالات، مثلثات، آنالیز داده و ... می‌ باشد. نمره این بخش همانند بخش درک مطلب و نگارش از 200 تا 800 است. اکثر دانشگاه های عالی ترکیه و سراسر جهان نمره 600 را برای دانشجویان در نظر می‌ گیرند. بعضی از سوالات این بخش را می‌ توانید با ماشین حساب جواب دهید و بخش دیگر را بدون استفاده از ماشین حساب باید پاسخ دهید.


بخش انشا
این بخش اختیاری بوده و مدت زمان پاسخگویی به آن 50 دقیقه است. متقاضیان در این بخش باید با موضوع گفته شده انشایی بنویسند. برای نوشتن این انشا 50 دقیقه زمان در اختیار خواهند داشت. توجه داشته باشید که تعداد کمی از دانشگاه های جهان نمره این بخش را مهم می‌ دانند.


بهترین راه های مطالعه SAT

یکی از روش های آمادگی برای این آزمون شرکت در کلاس های SAT است. علاوه بر این شما می‌ توانید از منابع رایگان و کتاب های خوبی که به شما کمک می ‎‌کنند نیز استفاده کنید.یکی از بهترین کتاب های آزمون اس ای تی The Official SAT Study Guide است که برای آزمون عمومی و یا (General SAT) مناسب است. همچنین کتاب The Official SAT Study Guide For All SAT Subject Tests برای داوطلبانی که قصد شرکت در آزمون اس ای تی موضوعی (Subject SAT) را دارند، مناسب است. به غیر از این دو، دو کتاب معروف جهانی نیز به نام SAT وجود دارد که بسیار منابع خوبی هستند.
علاوه بر این منابع شما می‌ توانید نمونه سوال های آزمون اس ای تی را از اینترنت دانلود کنید. یکی از بهترین سایت هایی که می‌ توانید این سوالات را در آن پیدا کنید، سایت mometrix است. همچنین موسسه خصوصی Kham Academy برای آزمون هایی که برگزار می‌ کند، منابع و دوره های رایگان می‌ گذارد که شما می‌ت وانید از منابع آنلاین آن نیز کمک بگیرید.


هزینه های آزمون SAT

هزینه این آزمون در کشور های مختلف و برای هر رشته متفاوت است. از آنجایی که اکثر داوطلبان ایرانی، کشور ترکیه را برای شرکت در آزمون انتخاب می‌ کنند؛ باید بدانید پرداخت هزینه آزمون اس ای تی ترکیه به واحد لیر است. همچنین شما می‌ توانید کشور های دیگر همچون امارات، مالزی و آذربایجان را برای شرکت در آزمون انتخاب کنید. برای اطلاع از هزینه های دقیق آزمون در رشته مورد نظر و مرکز انتخابی باید هزینه آن را در سایت بررسی کنید. به طور کلی هزینه های آزمون SAT به شرح زیر است:
●    هزینه ثبت نام آزمون SAT : مبلغ 98  دلار
●    هزینه ثبت نام آزمون SAT با بخش مقاله: مبلغ 113 دلار
●    برای ایجاد تغییر در آزمون: 30 دلار (تغییر در آزمون به معنی تغییر مرکز آزمون، تغییر نوع آزمون و ... است).
●    هزینه ثبت نام با تاخیر در آزمون: 30 دلار (اگر بخواهید بعد از تمام شدن مهلت ثبت نام کنید، باید این هزینه را بپردازید).
ش    هزینه درخواست بررسی سریع تر از زمان معمولی: 31 دلار (با پرداخت این هزینه نمره شما 2 الی 3 روز به شما اعلام می‌شود).
●    هزینه دریافت سرویس پاسخگویی: 13.5 دلار (با درخواست این بخش سوالاتی را که نزده اید و یا اشتباه زده اید برای شما ارسال می‌ شود).
●    هزینه بررسی دستی آزمون: 55 دلار (با پرداخت این هزینه امتحان شما کاملا به صورت دستی بررسی خواهد شد).
●    هزینه اعتراض به نمره: 55 دلار (با پرداخت این هزینه برگه شما دوباره بررسی خواهد شد و اگر اعتراض شما درست باشد هزینه 55 دلار به شما برمی‌گردد).


نحوه ثبت نام آزمون SAT

ثبت نام این آزمون آنلاین است. برای آنکه در این آزمون ثبت نام کنید، باید به سایت collegeboard.org مراجعه کنید. فقط این نکته را توجه داشته باشید که این آزمون در ایران برگزار نمی‌ شود و باید مرکزی در کشور های دیگر را برای شرکت در آزمون انتخاب کنید. بعد از وارد شدن به سایت اطلاعات خود را در فرمی که ظاهر می‌ شود وارد کنید. همواره دقت داشته باشید که اطلاعات شما باید همانند اطلاعات شما در پاسپورت تان باشد.
مراکز آزمون SAT
همانطور که قبلا هم گفته شد این آزمون در کشور ایران برگزار نمی‌ شود. برای شرکت در این آزمون می‌ توان به کشور هایی که این آزمون را می‌ گیرند، همچون ترکیه رفت. برخی از مراکز آزمون در ترکیه عبارتند از:
●      شهر آنکارا TURKEY TURKISH-AMERICAN ASSOCIATION
●    شهر آنکارا TURKEY BILKENT UNIV PREPARATION SCHOOL
●    شهر استانبول  TURKEY ROBERT COLLEGE
●    شهر ازمیر  TURKEY THE AMERICAN COLLEGIATE INSTITUTE


تاریخ برگزاری آزمون SAT

زمان های برگزاری این آزمون در هر کشوری متفاوت است. این آزمون در آمریکا 7 بار در سال و در سایر کشور ها 6 بار در سال برگزار می‌شود. ماه های برگزاری آزمون اس ای تی عبارتند از: ژانویه، مارس، می، ژوئن، اکتبر، نوامبر و دسامبر که ماه مارس فقط مخصوص کشور آمریکا است. برای شرکت در این آزمون باید از یک ماه تا 15 روز قبل از برگزاری آزمون ثبت نام خود را تکمیل کنید، در غیر این صورت باید هزینه تاخیر در ثبت نام را نیز پرداخت کنید. 

 

سوالات متداول

●    مدت اعتبار آزمون SAT چند سال است؟ 
اعتبار این آزمون برای همه کشور ها 5 سال است و در کشور ترکیه 2 سال است.


●    آیا آزمون SAT در ایران برگزار می‌شود؟
خیر. این آزمون در کشور هایی برگزار می‌شود که توسط آمریکا تحریم نباشند. بهترین مرکز برای ایرانیان کشور ترکیه است.


●    با آزمون SAT می توانم در کدام کشورها و دانشگاه ها تحصیل کنم؟
مدرک ست، مدرکی بین المللی است و می‌توانید با داشتن این مدرک برای تمامی دانشگاه های جهان اپلای کنید.


●    با چه نمره ای از آزمون SAT می توان در رشته های پزشکی و دندانپزشکی پذیرش گرفت؟
برای رشته هایی همچون پزشکی و دندانپزشکی نمره بالای 1400 لازم است. اما این نمره برای هر دانشگاه متفاوت است.
 

https://scorize.com


آیا این مطلب برای شما مفید بود؟


اگر سوالی دارید در قسمت دیدگاه بنویسید تا به آن پاسخ داده شود.


از دست ندهید

 

صفر تا صد اپلای به آمریکا

یک شنبه 24 اسفند|‌ ساعت 19:00

آمریکا، مقصد رویایی بسیاری از متقاضیان تحصیل در خارج از کشور است. بهترین کالج‌ها و معتبرترین دانشگاه‌ها در کشور آمریکا هستند، رفاه بالای زندگی و فراهم بودن شرایط کار بعد از تحصیل این کشور را به بهشت دانشجویان تبدیل کرده است. در این وبینا...


اطلاعات بیشتر


دیدگاه ها

پاسخ به کامنت‌ها به صورت ایمیل ارسال میشود.

برای ثبت دیدگاه وارد شوید ورود به صفحه کاربری

تماس با اسکورایز

02122360230

با اسکورایز بمانید

شبکه‌های اجتمایی اسکوایز