مشاوره اپلای

نگارش توصیه‌ نامه (Recommendation Letter)

99/09/21

 


نگارش توصیه‌ نامه (Recommendation Letter)
مدت زمان مطالعه: 7 دقیقه
حسن امامی


داشتن یک توصیه‌ نامه مناسب قطعا نقش با اهمیتی در قبولی درخواست پذیرش تحصیلی شما دارد، به همین جهت بهتر است با نمونه توصیه نامه تحصیلی انگلیسی و نحوه‌ نوشتن و نگارش توصیه‌ نامه (Recommendation Letter) آشنایی بیشتری داشته باشید. اغلب دانشگاه‌ها برای قبول درخواست پذیرش تحصیلی از شما چند مدرک اصلی درخواست می کنند. یکی از این مدارک توصیه نامه تحصیلی میباشد که برای قبولی در مقطع کارشناسی ارشد و دکترا اهمیت زیادی دارد. در صورتی که زبان رسمی دانشگاه مورد نظر شما زبان انگلیسی باشد و دروس رشته‌ی تحصیلی انتخابی شما به زبان انگلیسی ارائه می‌شوند، شما باید دارای دست کم یک توصیه نامه تحصیلی به زبان انگلیسی باشید. جهت کسب اطلاعات بیشتر و سفارش توصیه‌ نامه (Recommendation Letter) با ما در اسکورایز در تماس باشید.

توصیه نامه چیست؟

توصیه نامه، نامه ای است که توسط شخصی نوشته شده است که می تواند کار یا عملکرد تحصیلی فرد را توصیه کند. این به طور معمول برای یک مدیر استخدام یا افسر پذیرش ارسال می شود که در حال تصمیم گیری در مورد استخدام یا پذیرش نامزد است.

در یک توصیه نامه شرایط و مهارت های شخص در رابطه با اشتغال یا تحصیلات شرح داده می شود. این نامه ها معمولاً از طرف کارفرمایان، اساتید، همکاران، مشتریان یا معلمان قبلی است. آن ها در مورد کیفیت ها و توانایی هایی صحبت می کنند که داوطلب را برای موقعیت معین، دانشگاه یا برنامه تحصیلات تکمیلی مناسب می کند.

نکاتی برای نگارش توصیه نامه کامل (Recommendation Letter)

۱- هنگام انتخاب شخصی برای نگارش توصیه نامه (Recommendation Letter) برای شما بسیار عاقل باشید. بهترین توصیه نامه از کسی است که آزادانه با این توافق موافقت می کند و مجبور به نوشتن نیست. یک توصیه باید از کسی ارائه شود که دارای صلاحیت و تعیین باشد که وزن نامه را اضافه کند. به یاد داشته باشید نامه ای مبهم، نامرتب و عجولانه نوشته شده از نوشتن چیزی بدتر است.

۲- به داور خود بگویید که چرا به توصیه نامه ای از طرف آنها نیاز دارید. قبل از نگارش توصیه نامه بسیار مهم است که به داور خود مختصراً در مورد دوره یا بورسیه هایی که متقاضی آن هستید، ارائه دهید. همچنین اطمینان حاصل کنید که تاریخ ارسال توصیه نامه را در اختیار آنها قرار دهید.

۳- توصیه نامه باید کوتاه، واضح و دقیق باشد تا بهترین تأثیر را داشته باشد. به یاد داشته باشید این نامه ای جداگانه است و هرگز نباید آن را با رزومه مخلوط کنید. این مهمترین دلیل ممکن است متقاضیان با رد یا عدم پذیرش روبرو شوند.

۴- در توصیه نامه باید کیفیت ها و مشارکت های منحصر به فردی را که به دانشگاه می آورید ذکر کنید. شما می توانید در ایجاد چه تغییرات مثبت، تأثیر و یادگیری جدیدی سهیم باشید. اطلاعات مقایسه اگر با مثال‌هایی از زمینه واقعی ارائه شده و منطقی برای مقایسه داشته باشد ،به تقویت LOR کمک می کند.

۵- در توصیه نامه هرگز نباید به هیچ یک از نمرات یا نمرات آزمون های رقابتی اشاره شود، مگر اینکه برای تفسیر برخی جزئیات دانشگاهی لازم باشد. این موارد قبلاً در درخواست شما ذکر شده است و تکرار آنها در توصیه نامه یک شماره بزرگ است.

۶- هرگونه اطلاعات خصوصی یا حساس در مورد شما باید فقط در صورت داشتن ارتباط یا در صورت لزوم ضروری بودن، درج شود.

توصیه نامه تحصیلی چیست؟

یک توصیه نامه تحصیلی، تاریخچه دانش آموز، شخصیت وی، اهداف شغلی یا تحصیلی وی را برجسته می کند. این دانش آموز را از منظری نشان می دهد که مشخص می کند او چه نوع کارمندی است و چه دانشجوئی در طول سال های تحصیلی بوده است. یک معلم یا استاد می تواند نامه پیشنهادی دانشجویی را بنویسد که وی را بعنوان یک کاندیدای بالقوه برای کالج یا شغل برجسته کند. دانش آموز می تواند نامه ای را که از معلم یا استاد درخواست می کند، بنویسد. در هر صورت توصیه نامه تحصیلی می تواند برای دانشجو کاملاً ارزشمند باشد.

چه کسانی می توانند توصیه نامه تحصیلی بنویسند؟

علاوه بر معلمان، مشاوران راهنمایی، مدیران و سرپرستان نیز ممکن است توصیه نامه های تحصیلی را برای دانش آموزان بنویسند. قبل از فارغ التحصیلی می توانید توصیه نامه بخواهید. به این ترتیب نامه هایی آماده دارید و می توانید بلافاصله آن ها را به رزومه یا برنامه خود ضمیمه کنید. نامه هایی که پیش از موعد نوشته شده اند باید کلی تر باشند، بنابراین می توانند برای بیش از یک برنامه کار کنند. با توجه به یادداشت مشابه، هنگامی که از معلمان خود در پایان زمان تحصیل در مدرسه مراجعه می کنید، نسخه های رسمی و غیررسمی متن خود را از دفتر ثبت درخواست کنید. خوشحال خواهید شد که وقتی برای اولین کار خود درخواست می دهید این موارد را در پوشه ای در انتظار شما قرار دهید.

نکات مهم در خصوص توصیه نامه برای پذیرش دانشگاه های خارجی

بین تفاوت های فرهنگی، موانع زبانی و سیستم های آموزشی متفاوت، متقاضیان بین المللی هنگام مراجعه به دانشگاه های ایالات متحده با چالش های زیادی روبرو می شوند. یکی از سخت ترین جنبه های تکمیل بسته درخواست شما به عنوان یک دانشجوی بین المللی، توصیه نامه ها است. توصیه کنندگان شما باید به افسران پذیرش کمک کنند تا درک بهتری از شما داشته باشند تا بتوانید شانس دریافت پیشنهاد قبولی را افزایش دهید. این نکات را دنبال کنید تا بهترین حروف را وارد بسته برنامه خود کنید.

1- افرادی را انتخاب کنید که واقعاً شما را بعنوان یک شخص می شناسند، نه توصیه کننده با تأثیرگذارترین عنوان

بدون شک، رایج ترین اشتباهی که دانشجویان بین المللی در مورد توصیه نامه ها مرتکب می شوند، انتخاب توصیه کنندگان با عناوین فانتزی است که واقعاً آنها را نمی شناسند.  از مدیر مدرسه خود نخواهید که توصیه نامه ای برای شما بنویسد مگر اینکه مدیر شما را به خوبی بشناسد.

2- به دنبال کیفیت بیش از کمیت باشید

دومین معمولی ترین مشکلی که دانشجویان بین المللی ایجاد می کنند تلاش برای درج توصیه های زیاد است.  دو حرف قوی بهتر از پنج حرف خیلی خوب است.  اگر قرار است بیش از دو مورد را در آن بگنجانید، مطمئن شوید که دلیل خاصی دارید. این می تواند این باشد که شما می خواهید افراد مختلف جنبه های مختلفی از شخصیت شما را به افسر پذیرش نشان دهند.

3- از نمونه ها برای الهام گرفتن استفاده کنید

نوع نامه های پیشنهادی که در کشور خود به خوبی کار می کنند، ممکن است در کشوری که متقاضی تحصیل در مدرسه هستید موثر نباشد. به همین دلیل، ممکن است بخواهید در مورد برخی از نمونه های آنلاین تحقیق کنید تا توصیه کننده شما هنگام نوشتن نامه خود از آن به عنوان راهنما استفاده کند.  آنچه را که فکر می کنید نقاط قوت مثال هاست برجسته کنید و برای توصیه کننده خود توضیح دهید که چرا دوست دارید نامه شما از همان کیفیت برخوردار باشد.

4- در صورت نیاز می توانید از مترجم استفاده کنید

بهترین توصیه کننده شما ممکن است به زبان مقصد مدرسه انتخابی شما در خارج از کشور صحبت نکند. با این حال، این بدان معنا نیست که شما نمی توانید از آن شخص بخواهید نامه ای برای شما بنویسد. بسته به مدرسه، ممکن است خودتان بتوانید نامه را ترجمه کنید یا ممکن است مترجمی در مدرسه شما باشد که بتواند از عهده این کار برای شما برآید.

5- نامه های خود را تصحیح کنید

صرف این که توصیه کننده شما از کشوری دیگر است به معنای درست بودن اشتباهات دستوری، علائم نگارشی یا املا نیست. معمولاً به شرطی که محتوا را تغییر ندهید، توصیه کننده به شما اجازه می دهد نامه را ببینید و اصلاحات را تصحیح کنید. باید به آنها اجازه دهید نسخه نهایی نامه را ببینند تا بتوانند نسخه ارسال شده شما به مدرسه را تأیید کنند.

برای سفارش توصیه نامه با شماره 22360230-021 تماس بگیرید.
آیا این مطلب برای شما مفید بود؟


اگر سوالی دارید در قسمت دیدگاه بنویسید تا به آن پاسخ داده شود.


از دست ندهید

 

وبینار رزومه نویسی اسکورایز

چهارشنبه ۸ اردی‌بهشت | ساعت ۲۰:۰۰

مهم ترین مدرک در فرآیند اپلای شما، CV شماست. در این کلاس آنلاین همه ی نکاتی را که باید برای نوشتن CV بدانید قدم به قدم به شما یاد می دهیم.


اطلاعات بیشتر


دیدگاه ها

پاسخ به کامنت‌ها به صورت ایمیل ارسال میشود.

برای ثبت دیدگاه وارد شوید ورود به صفحه کاربری

تماس با اسکورایز

02122360230

با اسکورایز بمانید

شبکه‌های اجتمایی اسکوایز