مشاوره اپلای

شرایط اقامت کانادا از طریق ازدواج

99/06/25

 


شرایط اقامت کانادا از طریق ازدواج
مدت زمان مطالعه: 10 دقیقه
سپیده سالاری


یکی از روش‌ های مطمئن برای مهاجرت به کانادا، ازدواج رسمی با یکی از شهروندان این کشور است. برای گرفتن اقامت کانادا از این طریق شما باید مراحل مربوط به ازدواج رسمی را در کشور کانادا طی کنید و تا مدتی مشخص با همسر خود زندگی کنید تا واقعی بودن ازدواج شما به دولت کانادا ثابت شود. بعد از آن به عنوان یک شهروند کانادایی شناخته می‌ شوید. از طرفی می‌ توانید اعضای خانواده (مانند فرزند) خود را بعد از انجام پروسه مربوط به ازدواج و گرفتن اقامت، به کانادا برده و اقامت آنها را نیز بگیرید. البته این مورد را باید مد نظر قرار دهید که بعد از ازدواج پروسه‌رهای خاصی برای گرفتن حق شهروندی کانادا وجود دارد که باید آنها را طی کنید تا به اقامت دائمی این کشور برسید. در ادامه این مطلب شرایط اقامت کانادا از طریق ازدواج را با شما در میان می‌رگذاریم تا با این روش مهاجرت بهتر آشنا شوید.

 

شرایط مهاجرت به کانادا از طریق ازدواج چیست

بخش زیادی از شرایط اقامت کانادا از طریق ازدواج به همسر شما بستگی دارد. فردی که با او ازدواج می‌ کنید و از این طریق قصد گرفتن اقامت کانادا را دارید، باید توانایی تامین نیازهای مالی شما تا ۳ سال را داشته باشد. همسر شما در کانادا باید به دولت اعلام کند که توانایی تأمین هزینه‌ های زندگی روزمره را مانند پوشاک، خوراک و مسکن را دارد. همچنین در صورتی که قصد دریافت کمک‌ های مالی از دولت کانادا را داشته باشید، همسر شما به عنوان اسپانسر مهاجرت به کانادا موظف است که تمامی هزینه‌ ها را در زمان مشخص شده به دولت تحویل دهد. در صورتی که فرد متقاضی اخذ اقامت کانادا از طریق ازدواج و همسرش به مشکل برخوردند و جدا شدند، فردی که همسر خود را به عنوان اسپانسر مهاجرت وارد کرده است، باید تا پایان سه سال هزینه‌ های مربوط به زندگی همسرش را پرداخت کند.

 زمانی که قصد استفاده از روش ازدواج برای گرفتن اقامت کانادا را دارید، باید این مورد را به یاد داشته باشید که همسر یا به عبارتی اسپانسر مهاجرت باید اقامت دائم کشور کانادا را دریافت کرده باشد. همچنین لازم است که یک گواهی سوء پیشینه به دولت کانادا ارائه دهد و سن او کمتر از ۱۸ سال نباشد. نکته بسیار مهمی که همیشه مدنظر افسرهای مهاجرتی قرار می‌ گیرد، جلوگیری از ازدواج‌ های ساختگی می باشد که صرفاً به دلیل گرفتن اقامت کانادا انجام می‌ شود. برای جلوگیری از انجام چنین مشکلی دولت کانادا از شما مدارک و شرایطی را می‌ خواهد که در آنها باید ثابت کنید ازدواجتان واقعی است. این شرایط که بیشتر برای فرد اسپانسر (یا همسرتان) در نظر گرفته شده عبارتند از:
●    فرد اسپانسر در زمان دعوت از شما برای ازدواج و اخذ اقامت کانادا باید مجرد باشد.
●    در صورتی که این فرد قبلا شخص دیگری را از طریق ازدواج وارد کانادا کرده و برای او اقامت گرفته است، باید مدت زمان ۵ سال از این کار باید گذشته باشد. این نکته به خصوص باید مدنظر فرد اسپانسر قرار بگیرد، چرا که اگر روند اخذ اقامت کانادا برای فردی را طی کرد؛ تا مدت ۵ سال اجازه انجام این کار را نخواهد داشت.

 

خط قرمزهای اقامت کانادا از طریق ازدواج

برای افسران اداره مهاجرت کانادا بسیار مهم است که ازدواج شما واقعی باشد و با انجام یک ازدواج ساختگی قصد گرفتن اقامت دائم کانادا را نداشته باشید. ماموران اداره مهاجرت کانادا روی مسائل مختلفی حساسیت نشان می‌دهند که این موارد عبارتند از:
●    ازدواج با فردی که تفاوت سنی بالای با شما دارد.
●    ازدواج افرادی که دین متفاوتی دارند.
●    ازدواج افرادی که زبان‌ های متفاوتی دارند.

در صورتی که ماموران مهاجرتی به موارد بالا یا سایر مسائل مشابه بر بخورند، ممکن است شک کنند یا حتی تشخیص دهند که ازدواج شما واقعی نیست، پرونده مهاجرت شما بسته خواهد شد. حتی اگر بعد از اقامت در کشور کانادا و شروع زندگی مشترک با همسر خود، اداره مهاجرت به این نتیجه برسد که ازدواج شما واقعی نیست و از مدارک تقلبی استفاده کرده اید، اقامت دائم از بین می‌ رود. این مورد شاید در ابتدا برای شما چالش برانگیز باشد، اما فراموش نکنید که با وجود همه این موارد، به نظر بسیاری شرایط اقامت کانادا از طریق ازدواج بسیار راحت‌ تر و کم دردسر‌تر از روش‌ های مهاجرتی کاری و تحصیلی است. همچنین وقتی به مامورین مهاجرتی دولت کانادا ثابت کنید که ازدواج تان حقیقی است، می‌ توانید مسیر گرفتن اقامت دائمی کشور را برای خود هموار کنید. یکی از این روش ها بچه‌دار شدن و زندگی در کنار هم است که می‌ تواند ثابت کند ازدواج تان حقیقی بوده است و فقط برای گرفتن اقامت این کشور با همسر خود ازدواج نکرده‌اید.

 

مراحل اخذ اقامت کانادا از طریق ازدواج

اولین مرحله برای اخذ اقامت کانادا از طریق ازدواج این است که فرد اسپانسر اقامت دائم کانادا را دریافت کرده باشد. بعد از آن فردی که مقیم کشور کانادا است، باید مراحل مربوط به گرفتن اسپانسری همسر خود را طی کرده و به دولت کانادا اعلام کند که قصد ازدواج با فردی در خارج از این کشور را دارد و حاضر است تمام هزینه‌ های زندگی او را تا سه سال قبول کند. بعد از این مامورین مهاجرتی دولت کانادا وضعیت زندگی فرد، میزان دارایی یا درآمد او را مورد بررسی قرار می‌ دهند. در صورتی که آن شخص توانایی تامین مالی همسر خود را داشته باشد، می‌ تواند مراحل بعدی را طی کند. یکی از مواردی که برای دولت کانادا از اهمیت بسیاری برخوردار است، زندگی خانواده در کنار یکدیگر می‌ باشد. به همین دلیل موضوع زندگی در کنار هم برای افرادی که از طریق ازدواج به کانادا مهاجرت می‌ کنند، بسیار مورد توجه ماموران اداره مهاجرت این کشور است.

 

شرایط اخذ اقامت دائم کانادا بعد از ازدواج

وقتی بعد از ازدواج وارد کشور کانادا می‌ شوید، شما باید شرایط خاصی را رعایت و مراحل مربوط به اخذ اقامت دائم کانادا را رعایت کنید. در ادامه این شرایط را با هم بررسی خواهیم کرد:
●    وقتی در حال طی کردن پروسه مربوط به گرفتن شهروندی کانادا هستید، دولت کانادا آزمون‌ های برگزار می‌ کند تا بتواند میزان تسلط شما را بر روی زبان فرانسه و انگلیسی بسنجد. همچنین آزمون دیگری برای سنجش میزان آشنایی شما با تاریخ و فرهنگ کانادا برگزار خواهد شد.
●    در صورتی که در طول مدت انجام روال مربوط به اخذ اقامت دائم، مرتکب جرم شوید، نمی‌ توانید ویزای دولت کانادا را بگیرید. در ضمن اگر دولت کانادا متوجه شده باشد که قبل از ورود به این کشور در کشور خودتان به عنوان یک مجرم شناخته شده‌ اید یا در حال بازجویی شدن بودید، مجدداً ویزا به شما تعلق نمی‌ گیرد و به عنوان شهروند کانادا محسوب نخواهید شد.
●    بسته به ایالتی که در آن زندگی می‌ کنید، شما و همسرتان باید توانایی صحبت به زبان فرانسه یا انگلیسی را داشته باشید.
●    فردی که به عنوان همسر و اسپانسر قصد گرفتن ویزای کانادا از طریق ازدواج برای کسی را دارد؛ باید در ۴ سال گذشته ۳ سال متوالی در کانادا زندگی کرده و این کشور را ترک نکرده باشد.
ممکن است بعد از ازدواج و مقیم شدن در کانادا روند اخذ اقامت دائم و گرفتن حق شهروندی این کشور برای شما حتی چندین سال طول بکشد. اما بعد از انجام تمامی مراحل مربوط به اقامت دائم، شما از تمام حقوق شهروندی این کشور برخوردار خواهید بود. در چنین شرایطی شما می‌ توانید پاسپورت کانادایی بگیرید و خیالتان راحت باشد که دیگر به هیچ عنوان دولت کانادا شما را دیپورت نخواهد کرد. در چنین شرایطی می‌ توانید در رای گیری‌ ها شرکت کنید، از بیمه‌ های درمانی و طرح‌ های مختلف استفاده کنید یا با استفاده از مزایایی که این کشور برای محصلان دارد، به ادامه تحصیل بپردازید.

 

مدارک مورد نیاز برای گرفتن اقامت کانادا از طریق ازدواج

جمع آوری و ارائه مدارک مورد نیاز و درخواستی دولت کانادا یکی از مهم ترین شرایط اقامت کانادا از طریق ازدواج است. برای انجام این کار شما نیاز به مدارک زیر دارید:
●    نامه عدم سوء پیشینه
●    کارت پایان خدمت یا معافیت برای آقایان
●    ارائه سند ازدواج
●    کپی کارت CR فرد اسپانسر
●    داشتن شناسنامه طرفین
●    کپی برابر اصل از تمامی صفحات پاسپورت اسپانسر و فردی که قصد مهاجرت به کانادا از طریق ازدواج را دارد.
ارائه تمامی مدارک به اداره مهاجرت دولت کانادا الزامی است و باید نهایت دقت و وقت شناسی را در این مراحل به خرج دهید تا به مشکل خاصی بر نخورید.

 

مزایای گرفتن اقامت کانادا از طریق ازدواج

●    بعد از انجام کلیه مراحل به ازدواج و گرفتن اقامت در این کشور شما به عنوان یکی از تبعه قانونی کانادا محسوب می‌ شوید. می‌ توانید از مزایای که اعتبار این کشور در جوامع جهانی برای شما به همراه دارد استفاده کنید.
●    این روش نسبت به سایر راه‌ های مهاجرت به کانادا ارزان تر می باشد. تمامی هزینه‌ های مربوط به امور مهاجرتی و زندگی شما بر عهده همسرتان می‌ باشد که وظیفه دارد تا سه سال به عنوان اسپانسر از شما حمایت کند.
●    در صورتی که به خوبی نشان دهید و واقعاً برای خانواده خود ارزش قائل باشید، روند گرفتن اقامت کانادا از طریق ازدواج برای شما بسیار راحت خواهد شد.
●    در برخی موارد می‌ توان با استفاده از ویزای توریستی وارد کانادا شد و بعد در این کشور روند گرفتن اقامت از طریق ازدواج را به صورتی که ذکر کردیم، طی کرد. انجام این کار باعث سرعت گرفتن مراحل مربوط به اخذ اقامت کانادا از طریق ازدواج خواهد شد.
●    نسبت به روش‌ های تحصیلی و کاری شما ملزم به داشتن مدارک تحصیلی خاصی نیستید.


سوالات متداول

●    آیا میتوان با ازدواج صوری به کانادا مهاجرت کرد؟
 انجام این کار به معنی فریب دادن مامورین اداره مهاجرتی کانادا است. در صورتی که مشخص شود ازدواج غیر واقعی و مصلحتی است، ویزای کانادا را دریافت نخواهید کرد و دیپورت می‌ شوید.

●    حداقل زمان زندگی مشترک با اسپانسر چقدر است؟ 
طبق قوانین دولت کانادا حداقل شما باید به مدت دو سال با فرد اسپانسر زندگی کنید. در غیر اینصورت اقامت باطل خواهد شد.

●    آیا در کانادا قوانین چند همسری وجود دارد؟
 در کانادا قوانین چند همسری به هیچ عنوان پذیرفته نیست و فرد متقاضی برای مهاجرت به کانادا حتی در کشور خود نیز نباید ازدواج کرده باشد.

●    آیا ازدواج صوری برای فرد اسپانسر خطر آفرین است؟
 بله، انجام این کار از نظر دولت کانادا قانون شکنی است و فردی که این کار را کرده طبق قوانین این کشور مجازات خواهد شد.
 
آیا این مطلب برای شما مفید بود؟


اگر سوالی دارید در قسمت دیدگاه بنویسید تا به آن پاسخ داده شود.


از دست ندهید

 

همه چیز که باید درباره CV حرفه ای بدانید

یک‌شنبه ۱۷ مرداد | ساعت ۱۸:۰۰

مهم ترین مدرک در فرآیند اپلای شما، CV شماست. در این وبینار همه ی نکاتی را که باید برای نوشتن CV بدانید قدم به قدم به شما یاد می دهیم.


اطلاعات بیشتر


دیدگاه ها

پاسخ به کامنت‌ها به صورت ایمیل ارسال میشود.

برای ثبت دیدگاه وارد شوید ورود به صفحه کاربری