مشاوره اپلای

چگونه می‌ توان بعد از تحصیل اقامت کاری دریافت نمود؟

99/08/22

 


چگونه می‌ توان بعد از تحصیل اقامت کاری دریافت نمود؟
مدت زمان مطالعه: 9 دقیقه
سپیده سالاری


بسیاری از افراد متقاضی دریافت ویزای تحصیلی، قصد دارند بعد از اتمام تحصیلات اقامت کاری کشور مورد نظر را دریافت کنند. وقتی شما تحصیلات خود را در یک کشور گذرانده و مدرک مورد تایید نظام آموزشی آن کشور را در اختیار داشته باشید، معمولاً می‌ توانید شغلی متناسب با تخصص خود پیدا کنید. البته نباید فراموش کرد که اقامت کاری پس از تحصیل به کشور مورد نظر و رشته تحصیلی بستگی دارد. در صورتی که شرایط اقتصادی کشور خوب و مشاغل کافی برای رشته شما وجود داشته باشد، قطعاً روند پیدا کردن شغل مناسب و دریافت اقامت کاری پس از تحصیلات بسیار ساده‌ تر خواهد بود. در ادامه این مقاله از اسکورایز بیشتر در خصوص روند دریافت اقامت کاری بعد از تحصیلات صحبت‌ خواهیم کرد.


دریافت ویزای کاری بعد از تحصیلات در خارج از کشور

زمانی که به عنوان یک دانشجوی بین المللی در دانشگاهی خارج از کشور ادامه تحصیل می‌ دهید، این فرصت را دارید که یک مدرک تحصیلی معتبر و صد البته تخصص کافی در زمینه رشته خود کسب کنید. بسیاری از کشورهای توسعه یافته یا در حال توسعه اروپا، قاره آمریکا و آسیا به دنبال نیروهای متخصصی هستند که بتوانند از آنها در راستای اهداف خود به کار گیرند. به همین دلیل است که می‌ بینیم روند دریافت اقامت کاری پس از تحصیلات برای دانشجویان تحصیل کرده در این کشورها راحت‌ تر است. چرا که در مدت زمان تحصیلات دولت تا حدودی وضعیت دانشجو را زیر نظر داشته‌ اند. اگر فرد از لحاظ رفتاری و تخصصی مشکلی نداشته باشد (یا سابقه منفی برای او در نظر گرفته نشده باشد)، آنها ترجیح می‌ دهند که از دانشجویان تحصیل کرده در دانشگاه‌ های خود به عنوان نیروی کار استفاده کنند. 


کشورهای مناسب برای اقامت کاری پس از تحصیلات

کشورهایی که نیاز به نیروی کار متخصص دارند قطعاً گزینه‌ های خوبی برای اخذ اقامت کاری پس از تحصیلات می باشند. از سوی دیگر تراکم پایین جمعیت در کشور مقصد یکی دیگر از مواردی است که روی این موضوع می‌ تواند تاثیرگذار باشد و کمک کند تا روند کارهای خود را برای دریافت ویزای کاری بهتر طی کنید. کشورهایی مانند استرالیا، آمریکا، انگلستان، کانادا، آلمان و… تمایل زیادی به تربیت و جذب نیروهای متخصص برای صنایع خود دارند. همین باعث شده رقابت زیادی بر سر موقعیت‌ های شغلی درون این کشورها وجود داشته باشد و قوانین مهاجرتی که پیش روی شما قرار دارند، سخت‌ تر باشد. البته باید در نظر گرفت که همین موضوع برای کشور خارجی یک مزیت است، چرا که آنها می‌ توانند از بین کارگران ماهر گزینه‌ های مناسب و کارآمد را انتخاب کنند و در نتیجه اقتصاد بهتری داشته باشند.


روند دریافت اقامت کاری پس از تحصیلات

برای دریافت اقامت کاری پس از تحصیلات دو حالت کلی را برای دانشجویان در نظر می گیریم. اول اینکه یک دانشجو فارغ التحصیل از دانشگاه های داخل کشور است و بعد از اتمام تحصیلات خود برای دریافت موقعیت شغلی مناسب در کشور مورد نظر اقدام می‌ کند. حالت دوم مربوط به شرایطی است که فردی در حال فارغ التحصیل شدن از یک دانشگاه خارجی است و قصد دارد که ویزای تحصیلی خود را تبدیل به ویزای کاری کند. در هر دو حالت باید به این موضوع دقت کرد که یک شخص تحصیل کرده صرفاً در شغل مرتبط با زمینه تحصیلی خود می‌ تواند فعالیت داشته باشد. بهتر است بدانید کار کردن در شغل‌ های متفرقه بی‌ ارتباط به شغل اصلی و رشته تحصیلی، در کشورهای خارجی ممنوع می‌ باشد. در ادامه جزئیات روند دریافت اقامت کاری پس از تحصیلات را مورد بررسی قرار می‌ دهیم.


درخواست ویزای کار

معمولاً در بیشتر کشورها اولین مرحله برای دریافت اقامت کاری، درخواست ویزای کار است. پس از ارائه درخواست خود به کشوری که مد نظر دارید، صحت مدارک و میزان اعتبار آنها بررسی می‌ شود و اگر از شرایط لازم برخوردار بودید، اقامت موقت کاری برای شما صادر خواهد شد. در زمان اقامت موقت باید ثابت کنید که توانایی فعالیت در زمینه کاری خود را دارید و میتوانید مهره موثری برای پیشبرد فعالیت‌ های شرکت باشید. همچنین در این مرحله دوره‌ های کارآموزی مرتبط با شغل تان برگزار می‌ شود که با شرکت در آنها مهارت بیشتری برای انجام کارها به دست می‌ آورید و به این صورت شانس دریافت اقامت دائم را افزایش خواهید داد. 
افرادی که تحصیلات خود را در خارج از کشور به اتمام می‌ رسانند، باید حتماً به محض اتمام تحصیلات برنامه‌ ریزی‌ های لازم برای ورود به بازار کار را انجام دهند تا به این شکل بتوانند بدون هیچ فاصله زمانی در روند دریافت اقامت دائم آن کشور قرار بگیرند. ریز جزئیات قوانین مربوط به این عرصه با توجه به قوانین کشور مورد نظر می‌ تواند متفاوت باشد، به همین دلیل انجام تحقیقات تخصصی در خصوص قوانین دریافت ویزای کاری برای هر کشور ضروری است.


گواهی تمکن مالی چیست؟

بسیاری از کشورهای دنیا در زمان پذیرش افراد برای ویزای تحصیلی یا کاری، نیاز به تاییدیه معتبر دارند که ثابت کند فرد متقاضی شرایط مالی قابل قبولی دارد و می‌ تواند از پس هزینه‌ های تحصیل یا زندگی در زمان کار بر بیاید. گواهی تمکن مالی یک سند رسمی و معتبر است که از سوی بانک صادر می‌ گردد و در آن موجودی حساب‌ های شما و نرخ برابری آنها با ارز درخواستی توسط کشور مورد نظر ثبت شده است. این گواهی وضعیت گردش حساب و دارایی شما در طی شش ماه گذشته را نشان خواهد داد. مدارکی که برای دریافت گواهی تمکن مالی نیاز دارید عبارتند از: 
●    فرم تکمیل شده مربوط به درخواست صدور گواهی تمکن مالی
●    در صورتی که از خدمات وکلای مهاجرت استفاده می کنید، اصل وکالت نامه نماینده قانونی
●    ارائه کپی و اصل پاسپورت 
●    ارائه کارت ملی

در یک گواهی تمکن مالی استاندارد موارد زیر باید ذکر شده باشد: 
●    شماره حساب
●    اطلاعات تماس بانک مانند ایمیل، آدرس، شماره تماس و کد پستی
●    نام شخص اقدام کننده یا همسر او
●    صدور گواهی در سربرگ‌ های مخصوص مربوط به بانک
●    تاریخ افتتاح حساب مربوطه باید حداقل به شش ماه گذشته بازگردد. 
●    اعلام موجودی حساب در روز دریافت گواهی تمکن مالی.


اقامت کاری پس از تحصیلات در کانادا

کانادا یکی از پرطرفدارترین کشورها برای دریافت ویزای تحصیلی و کاری است. روند دریافت اقامت کاری پس از تحصیل در کانادا شامل مراحلی می‌ شود که به صورت خلاصه عبارتند از: 
●    فرد متقاضی باید به صورت دوره‌ های حداقل هشت ماهه یا تمام وقت تحصیلات خود را در کانادا به اتمام رسانده و مدرک تحصیلی مربوطه را از موسسات دولتی یا خصوصی این کشور دریافت کند.
●    بعد از اتمام تحصیلات حدود ۹۰ روز فرصت دارید تا اقدامات لازم برای دریافت ویزای کاری را انجام دهید. اما از آنجایی که وجود کوچک‌ ترین مشکل در روند کارها ممکن است به هم ریختن برنامه‌ ریزی‌ ها شود، بهتر است دقیقاً بعد از فارغ التحصیلی اقدامات لازم برای دریافت اقامت کاری را انجام دهید.
●    مدت زمان اقامت موقت برای دانشجویانی که بیشتر از از دو سال در این کشور بودند، حداکثر سه سال است. 
●    فرصت اقامت موقت کاری در کشور کانادا فقط یک بار به شما داده می‌ شود. اگر در این مدت زمان نتوانید روند کارهای خود را به درستی انجام دهید به مشکل بر می‌ خورید.

 

اقامت کاری پس از تحصیلات در انگلستان

کشور انگلستان دارای طرح‌ های متفاوتی برای دانشجویان در رشته‌ های مختلف است. قوانین و طرح‌ های مختلف اجرا شده توسط دولت انگلستان به شکلی است که تمرکز خود را بر روی فارغ التحصیلان با ارزش می‌ گذارد و توجه کمتری به فارغ التحصیلان با مهارت کمتر دارد. همچنین روند اداری این کشور برای صدور ویزای کاری پس از تحصیل پیچیدگی بالایی دارد. اگر در انگلستان تحصیل می‌ کنید، بهتر است برای اطلاعات بیشتر سراغ مشاورین فعال در دانشگاه‌ ها بروید. در صورتی که از شرایط لازم برای کار در این کشور برخوردار بودید، می‌ توانید بدون هیچ مشکلی سراغ شغلی مرتبط با زمینه تحصیلی خود بروید. همچنین افرادی که قصد دارند در زمینه کارآفرینی فعالیت کنند، در دسته فارغ‌التحصیلان با ارزش بالا یا TIRE 1 قرار می‌ گیرند. 

روند دریافت اقامت کاری پس از تحصیلات به قوانین کشور مورد نظر و شرایط شما بستگی دارد. مشاوران ما در اسکورایز پیشنهاد می‌ دهند که حتما قبل از اقدام به دریافت ویزای تحصیلی شرایط کشور مقصد برای اقامت کاری را بررسی کنید. انجام این کار باعث می‌ شود با دید بازتری در مسیر مهاجرت دائمی قدم بردارید. مورد مهم برای دریافت اقامت کاری در هر کشور، داشتن مدارک درخواست شده توسط دولت است. در اختیار داشتن تمامی این مدارک به افسران مهاجرتی اجازه می‌ دهد که قبول کنند شما شرایط خوبی برای کار در کشور آنها دارید. برای کسب آگاهی بیشتر در این زمینه می‌ توانید از سیستم مشاوره سایت اسکورایز استفاده و با مشاوران با تجربه ما تماس بگیرید.

 

سوالات متداول

●    بعد از فارغ التحصیلی چند روز فرصت برای دریافت ویزای کاری داریم؟
 فرصت داده شده برای دریافت اقامت کاری پس از تحصیلات به قوانین کشور مورد نظر بستگی دارد و  به عنوان مثال حداکثر ۹۰ روز می‌ باشد.

●    کشور مناسب برای دریافت ویزای کاری بعد از تحصیلات کدام است؟
 بسته به رشته تحصیلی و اهداف شما می‌ تواند متفاوت باشد. بهتر است قبل از اقدام به تحصیل در خارج از کشور از مشاوران با تجربه در این زمینه کمک بگیرید.

●    تمکن مالی چیست؟
 تمکن مالی گواهی بانکی است که به کشور مقصد اثبات می‌ کند شما توانایی پرداخت هزینه‌ های مربوط به زندگی و تحصیل را در مدت مشخصی خواهید داشت.

●    آیا دریافت اقامت کاری برای محصلان خارج از کشور راحت‌ تر است؟ 
بله، این افراد به دلیل سابقه اقامتی که در آن کشور داشته اند،  آشنایی بیشتری با روند کارها داشته و از طرفی بدون واسطه قادر به انجام کارهای خود هستند.

بسیاری از افراد متقاضی دریافت ویزای تحصیلی، قصد دارند بعد از اتمام تحصیلات اقامت کاری کشور مورد نظر را دریافت کنند.


آیا این مطلب برای شما مفید بود؟


اگر سوالی دارید در قسمت دیدگاه بنویسید تا به آن پاسخ داده شود.
دیدگاه ها

پاسخ به کامنت‌ها به صورت ایمیل ارسال میشود.

برای ثبت دیدگاه وارد شوید ورود به صفحه کاربری

تماس با اسکورایز

02122360230

با اسکورایز بمانید

شبکه‌های اجتمایی اسکوایز