صفر تا صد اپلای به آلمان

بررسی هزینه تحصیل در ایتالیا از شروع تا تحصیل

بررسی هزینه تحصیل در ایتالیا از شروع تا تحصیل

محمدرضا طیران

1401 - 02 - 01

فهرست مطالب
 1. منتظر بمانید...

هزینه تحصیل در ایتالیا در مقایسه با بسیاری از کشورهای اروپایی، پایین تر است و از این رو، دانشگاه های این کشور، هر سال میزبان حجم بالایی از دانشجویان بین الملل هستند. دانشگاه های این کشور، در یکی از دو دسته بندی دانشگاه های دولتی و خصوصی قرار می گیرند که هر یک، دارای میزان متفاوتی از شهریه هستند. در این مقاله، هزینه تحصیل در این کشور به همراه سایر هزینه های مورد نیاز از جمله مسکن، خوراک، حمل و نقل و ... را بررسی خواهیم کرد.

هزینه های اپلای تحصیلی ایتالیا

مسیر شروع تحصیل در کشور ایتالیا، با اپلای برای دانشگاه های مختلف این کشور شروع می شود. فارغ از این موضوع که دانشگاه مورد نظر شما، خصوصی یا دولتی باشد، هزینه های تقریبا مشابهی را باید برای مسیر اپلای در نظر بگیرید. هزینه مدرک زبان، جمع آوری و ترجمه مدارک تحصیلی و ... از جمله مواردی است که در لیست هزینه های اپلای قرار می گیرد.

مدرک زبان

تسلط به زبان ایتالیایی یا انگلیسی و داشتن مدرک زبان، برای بسیاری از دانشگاه های این کشور، جزو شروط اصلی پذیرش دانشجوهای بین المللی است. حداقل نمره مورد نیاز برای مدارک زبان در یکی از دو زبان ایتالیایی یا انگلیسی، برای هر دانشگاه متفاوت است و بهتر است، با مراجعه به سایت دانشگاه مورد نظر خود، از این مورد به صورت دقیق اطمینان حاصل نمایید اما به صورت میانگین، برای زبان انگلیسی و در آزمون های مختلف، حد نصاب سطح B2 یا معادل نمرات زیر، ضروری است:

 • آزمون IELTS – نمره 6 (هزینه این آزمون بین 210 تا 250 دلار است.)
 • آزمون TOEFL – نمره 78 (هزینه این آزمون 245 دلار است.)
 • آزمون TOLIMO – نمره 600 (هزینه این آزمون در سال 1400 نزدیک به  1 میلیون و 500 هزار تومان بود.)
 • آزمون FCE – نمره 169 (هزینه این آزمون نزدیک به 350 هزار تومان است.)

 

این موضوع، برای آزمون های زبان ایتالیایی، به صورت دارا بودن حد نصبا سطح B1 یا معادل نمرات زیر خواهد بود:

 • آزمون CELI – سطح B1
 • آزمون  CILS– سطح B1
 • آزمون  ROMA TRE– سطح B1
 • آزمون  DANTE ALIGHIERI– سطح B1

 

*هزینه این آزمون ها، توسط موسسات برگزار کننده تعیین می شود.

هزینه تحصیل در ایتالیا

جمع آوری و ترجمه مدارک

تمام مدارک تحصیلی شما، باید به زبان ایتالیایی ترجمه شده و به تایید دادگستری و وزارت امور خارجه برسد. از این رو، هزینه ترجمه و جمع آوری این مدارک را نیز، باید به عنوان بخشی از هزینه تحصیل در ایتالیا در نظر بگیرید. این مدارک عبارتند از:

 • مدرک دیپلم به همراه ریز نمرات کامل 4 سال دبیرستان و پیش دانشگاهی
 • مدرک لیسانس به همراه ریز نمرات کامل 4 سال مقطع کارشناسی (برای متقاضیان تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد)
 • مدرک فوق لیسانس به همراه ریز نمرات کامل 4 سال مقطع کارشناسی ارشد (برای متقاضیان تحصیل در مقطع دکترا)
 • ترجمه شناسنامه
 • لیست تمامی امتحانات مقطع لیسانس (این مورد فقط برای متقاضیان تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد الزامی است.)

سایر موارد

هزینه هایی مانند پرداخت اپلیکیشن فی، هزینه های مشاوره با موسسات یا وکلای مهاجرت تحصیلی، هزینه های تایید مدارک در دادگستری و وزارت امور خارجه و ...، از جمله مواردی است که در بین هزینه های متفرقه برای اپلای جای می گیرند.

بیشتر بخوانید:

معرفی 10 دانشگاه برتر ایتالیا

هزینه های اخذ ویزای تحصیلی ایتالیا

هزینه مورد نیاز برای درخواست ویزای تحصیلی ایتالیا یا D National، در حال حاضر، 50 یورو است که با توجه به درخواست سفارت، می تواند به صورت حضوری، آنلاین یا از طریق مراجعه به بانک پرداخت شود. علاوه بر این هزینه، مبلغ 57 یورو نیز، برای امور کنسولی از شما دریافت می شود.

هزینه شهریه دانشگاه های ایتالیا

یکی از مزایای کشور ایتالیا در مقایسه با سایر کشورهای اروپایی، هزینه بسیار مناسب دانشگاه ها در این کشور است. علت این موضوع نیز، تنوع دانشگاه ها در ایتالیا است که در دو نوع دولتی و خصوصی دسته بندی می شوند.

هزینه اپلای تحصیلی ایتالیا

دولتی

در دانشگاه های دولتی، تحصیل دانشجویان صرفا به زبان ایتالیایی است و به همین دلیل، شهریه مناسب تری دارند. این شهریه، بین 750 تا 1800 یورو در سال و برای مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا متغیر است که این تفاوت، معمولا به دلیل رتبه جهانی و رنکینگ دانشگاه است. البته این مبلغ، برای رشته هایی به غیر از پزشکی و دندانپزشکی است و تحصیل در این دو رشته، معمولا هزینه بالاتری را نیاز خواهد داشت و بین 1500 تا 4000 یورو خواهد بود و تنها در صورت تسلط شما به زبان ایتالیایی، امکان تحصیل رایگان در این رشته ها وجود دارد.

خصوصی

دانشگاه های خصوصی، محدودیت زبان دانشگاه دولتی را ندارند و دانشجویان بین الملل می توانند به دو زبان انگلیسی و ایتالیایی در این دانشگاه ها تحصیل کنند. هزینه تحصیل در ایتالیا و در دانشگاه های خصوصی، بین 5500 یورو تا 13000 یورو در سال متغیر است که این بازه تغییرات نیز، به رشته و رنکینگ دانشگاه بستگی دارد.

در دانشگاه های خصوصی نیز، همانند دانشگاه های دولتی، تحصیل در یکی از دو رشته پزشکی و دندانپزشکی، در مقایسه با سایر رشته های دانشگاهی، هزینه بالاتری (تقریبا 15000 یورو در سال به علاوه هزینه شرکت در آزمون IMAT) خواهد داشت.

هزینه زندگی در ایتالیا

بخشی از هزینه تحصیل در ایتالیا، شامل هزینه های مربوط به زندگی روزمره است. هزینه هایی مانند مسکن، خرید مواد غذایی، پوشاک، حمل و نقل، قبوض و درمان، نمونه هایی از این هزینه ها هستند.

مسکن

بسیاری از دانشگاه های ایتالیا، امکانات خوابگاهی را در اختیار دانشجویان خود قرار می دهند. در صورتی که بخواهید از این امکانات استفاده کنید، بین 200 تا 300 یورو در ماه نیاز خواهید داشت. در غیر اینصورت، می توانید از گزینه های دیگری مثل آپارتمان های اشتراکی (بین 250 تا 600 یورو در هر ماه) یا مسافرخانه های دانشجویی (بین 20 تا 30 یورو اجاره در ماه) استفاده کنید.

خوراک

شهرهای ایتالیا، از نظر قیمت مواد غذایی، تنوع زیادی دارند اما به طور میانگین، در صورتی که خریدهای ماهانه خود را از سوپرمارکت های ارزان قیمت انجام دهید، بین 150 تا 200 یورو در هر ماه هزینه خواهید کرد.

پوشاک

کشور ایتالیا، مهد مد و فشن است. از این رو، تنوع قیمت و برندهای مختلف پوشاک در این کشور بالا است و نمی توان مبلغ ثابتی را برای خرید پوشاک در نظر گرفت. این هزینه، به شما و برندهایی که از آنها خرید می کنید بستگی دارد اما به طور میانگین، بین 100 تا 500 یورو در ماه، برای خرید پوشاک نیاز خواهید داشت.

حمل و نقل

در ایتالیا، برای دانشجویان استفاده از خدمات حمل و نقل عمومی مانند اتوبوس، مترو و تراموا بین 25 تا 45 یورو در هر ماه، هزینه خواهد داشت که در صورت رزرو سریعتر بلیط، گاهی تا 70 درصد نیز شامل تخفیف خواهید شد.

درمان

استفاده از خدمات بیمه در ایتالیا، برای دانشجویان مبلغی در حدود 145 یورو نیاز خواهد داشت. درخواست این بیمه ضروری است و در صورت عدم درخواست، ویزای تحصیلی برای شما صادر نخواهد شد.

هزینه تحصیلی در ایتالیا

تفریح

هزینه های مورد نیاز برای تفریح در ایتالیا متغیر است. این کشور، به دلیل دارا بودن اماکن تاریخی زیاد، میزبان گردشگران زیادی از سر تا سر دنیاست و به همین دلیل، تفریحات متنوعی نیز در آن ارائه می شود. به همین منظور، بین 50 تا 300 یورو در ماه، برای هزینه تفریحات دانشجویی کافی خواهد بود.

قبوض مختلف

برای قبوض اصلی شامل آب، برق و وسایل گرمایشی، در صورتی که از امکانات خوابگاهی استفاده نکنید، بین 100 تا 150 یورو در ماه نیاز خواهید داشت. این مقدار، برای اینترنت نیز، بین 20 تا 30 یورو متغیر است.

آیا هزینه های رشته های مختلف در ایتالیا متفاوت است؟

بله. تحصیل در رشته های مختلف در این کشور، دارای هزینه های متفاوتی است. به طور مثال، تحصیل در رشته پزشکی، می تواند در سال هزینه ای بین 1500 تا 15000 یورو نیاز داشته باشد. این در حالی است که تحصیل در رشته هایی مانند گروه مهندسی، بین 1000 تا 5000 یورو در سال است.

بیشتر بخوانید:

معرفی بهترین رشته‌های تحصیلی در ایتالیا

چطور هزینه های تحصیل در ایتالیا را کاهش دهیم؟

کشور ایتالیا، جزو کشورهایی است که معمولا هزینه های پایینی را برای تحصیل دانشجویان بین الملل دریافت می کند و هزینه تحصیل در ایتالیا در مقایسه با کشورهایی مانند انگلستان یا فرانسه، بسیار مقرون به صرفه تر است. با این حال، ممکن است بسیاری از دانشجویان، توانایی پوشش دهی همه هزینه های تحصیل و زندگی در این کشور را نداشته باشند. در این حالت، امکان دریافت بورسیه های متعددی وجود دارد که در صورت واجد شرایط بودن، بخش قابل توجهی از هزینه های تحصیلی شما را پوشش می دهند. برخی از این بورسیه ها عبارتند از:

بورسیه دولت ایتالیا

این بورسیه در دوره ها 3، 6 یا 9 ماهه برای آن دسته از دانشجویان بین الملل که در رشته های هنر، موسیقی، دوره ها تحقیقاتی دکترا و یا دوره های کارشناسی ارشد شرکت می کنند، پرداخته می شود. این بورسیه، بخش قابل توجهی از هزینه های زندگی ماهانه، شهریه و بیمه شما را پوشش می دهد.

بورسیه EDISU Piemonte

این بورسیه، برای دانشجویان خارج از اتحادیه اروپا که در مقطع ارشد یا دکترا مشغول به تحصیل هستند، در صورت دارا بودن شرایط خاص، پرداخت می شود. مبلغ بورسیه پیمونت، برای هر دانشجو و با توجه به شرایط وی متفاوت خواهد بود.

بورسیه دانشگاهی

بعضی از دانشگاه های ایتالیا، برای هزینه های تحصیلی و زندگی دانشجویان، مبالغ مختلفی را در قالب بورسیه به دانشجویان مقاطع ارشد یا دکترا اهدا می کنند. دانشگاه پاویا و بولونیا، دو نمونه از این دانشگاه ها هستند. مبلغ این بورسیه ها با توجه به نوع دانشگاه متفاوت است و گاهی تا تمامی هزینه تحصیل در ایتالیا را برای دانشجو، پوشش می دهد.

هزینه اپلای تحصیلی ایتالیا

کلام آخر

هزینه تحصیل در ایتالیا در بسیاری از رشته ها و در دانشگاه های دولتی، پایین است و همین موضوع سبب می شود تا تعداد بالایی از متقاضیان ایرانی نیز، برای تحصیل در این کشور اقدام نمایند. این هزینه ها، در بسیاری از موارد، با وجود بورسیه های متعدد و تخفیفات دولتی نیز، تا حد قابل توجهی کاهش می یابد و از این رو، فرصت بسیار مناسبی را برای افرادی که به دلیل نداشتن تمکن مالی مناسب، امکان تحصیل در سایر کشورهای اروپایی را ندارند، فراهم می کند.

سوالات متداول

آیا تحصیل در ایتالیا رایگان است؟

خیر. کشور ایتالیا، دارای دو نوع دانشگاه دولتی و خصوصی است. در دانشگاه های دولتی، شهریه دانشجویان بسیار پایین است اما به طور کامل رایگان نیست.

هزینه تحصیل در ایتالیا چقدر است؟

با توجه به نوع دانشگاه و رشته مورد نظر شما، هزینه تحصیل در این کشور متغیر خواهد بود و می تواند بین 850 تا 15000 یورو برای شما هزینه در پی داشته باشد.

تحصیل پزشکی در ایتالیا چقدر هزینه دارد؟

هزینه تحصیل پزشکی در ایتالیا با توجه به نوع دانشگاه شما، متفاوت خواهد بود. در صورتی که تحصیل شما در دانشگاه دولتی باشد، بین 1500 تا 4000 یورو در سال و در صورت تحصیل در دانشگاه های خصوصی، بین 13000 تا 15000 یورو در سال، هزینه خواهید کرد.

آیا امکان اقامت در ایتالیا پس از پایان تحصیلات وجود دارد؟

بله. پس از پایان تحصیلات، ویزای شما به مدت 6 ماه از سوی دولت ایتالیا و برای اقدام برای ادامه تحصیل یا جستجوی کار تمدید می شود و در صورت پیدا کردن کار و دریافت ویزای کار یا تمدید آن به مدت 3 سال، امکان دریافت اقامت موقت و دائم شما وجود دارد.

اخبار و نوشته‌های اسکورایز

مشاهده همه

دیدگاه کاربران