مشاوره اپلای

بورسیه تحصیلی در کانادا

99/05/19

 


بورسیه تحصیلی در کانادا
مدت زمان مطالعه: 6 دقیقه
سپیده سالاری


کانادا با وضعیت اقتصادی مناسب و کیفیت بالای زندگی جمعیت بزرگی از مهاجران را پذیرفته است. به طوری که بسیاری از افراد در سراسر دنیا علاقه دارند در این کشور قدرتمند مشغول به کار شوند یا تحصیل کنند. سیاست‌ های کانادا با قبول افراد شایسته و با‌ استعداد موافق است تا بتواند نیروی متخصص آینده را از میان آنها انتخاب کند. تحصیل در کانادا برای هر کسی یک فرصت استثنایی است، زیرا چندین دانشگاه مطرح جهان در کانادا هستند که سطح آموزش در آن‌ها بالا است و بسیاری از دانشجویان از کشور‌های دنیا برای گرفتن بورسیه تحصیلی در کانادا تلاش می کنند. 

همان‌ طور که می‌ دانید تحصیل در کانادا نیاز به هزینه‌ های زیادی دارد، بنابراین دانشجویانی که بودجه کافی برای آن ندارند با کمک بورسیه تحصیلی کانادا، صرف نظر از توان مالی به تحصیل می‌‌پردازند. تجربه تحصیل در کانادا تجربه ارزشمندی است، به‌ خصوص اگر همراه با بورسیه تحصیلی کانادا باشد. به همین دلیل دانشجویان زیادی به دنبال اخذ این کمک هزینه‌های تحصیلی می‌باشند. در ادامه مطلب می‌ خواهیم همه چیز را درباره بورسیه تحصیلی در کانادا بررسی کنیم و بدانیم با چه شرایطی امکان اخذ بورسیه تحصیلی در کانادا وجود دارد.

 

کمک هزینه تحصیلی در کانادا

معمولاً در مقاطع تکمیلی مانند کارشناسی ارشد، دکترا و پس از آن امکان استفاده از کمک هزینه تحصیلی در کانادا وجود دارد. در بخش قبلی گفتیم که دانشگاه‌ های کانادا در سطح جهانی شهرت دارند و بسیاری از دانشجویان داوطلب اخذ بورسیه تحصیلی کانادا هستند، بنابراین برای اینکه بتوانید  کمک هزینه تحصیلی دریافت کنید نیاز به شاخصه‌ هایی دارید که از نظر علمی رزومه قدرتمندی برای شما باشد. همچنین باید بتوانید رزومه حرفه‌ ای بنویسید تا بین تعداد زیادی دانشجوی داوطلب دیگر، انتخاب شوید. توصیه می‌ کنیم که برای صرفه‌جویی در وقت و هزینه‌ های خود از مشاوران مطمئن برای رزومه نویسی کمک بگیرید تا در پروسه اخذ کمک هزینه تحصیلی دچار مشکلات احتمالی نشوید و شانس بیشتری داشته باشید. 

لازم به ذکر است که در کانادا به مقطع لیسانس هم کمک هزینه تحصیلی تعلق می‌ گیرد، ولی اخذ آن ممکن است پیچیده و مشکل باشد. به علاوه اگر قصد دریافت بورسیه تحصیلی کانادا را در مقطع لیسانس دارید، باید شهریه ترم اول و هزینه‌ های جانبی را پرداخت نمایید. اگر در پایان ترم نمرات عالی داشتید بعداً می‌ توانید از کمک هزینه استفاده کنید. اما همان‌ طور که گفتیم معمولاً اخذ کمک هزینه تحصیلی در مقطع لیسانس کار مشکل و پیچیده‌ ای است و ممکن است در آن موفق نشوید. توصیه می‌ کنیم برای دریافت بورسیه تحصیلی کانادا روی مقاطع تکمیلی حساب کنید.

 

فاند برای تحصیل در کانادا

دولت کانادا مانند بسیاری از کشور های دیگر سالانه بودجه‌ ای را برای فاند تحصیلی تخصیص می‌ دهد. فاند هزینه‌ ای است که توسط دولت به دانشجویان پرداخت می‌ شود تا در زمینه تحقیقاتی و  آموزشی از آن استفاده کنند. البته دریافت فاند از دانشگاه‌ های کانادا کار ساده‌ ای نیست و باید رزومه متمایزی داشته باشید. 
انواع فاند در کانادا شامل سه مورد است:

- Financial aid
- Fellowship
- Scholarship

برای اینکه اکثر دانشجویان به فکر دریافت اسکالرشیپ هستند،‌ تصمیم گرفتیم به طور دقیق‌تر این نوع از فاند را بررسی کنیم که در ادامه مطلب می‌خوانید.

 

اسکالرشیپ

متوجه شدیم که فاند توسط دولت به دانشگاه‌ ها تخصیص داده می‌ شود تا در جهت تحقیقات و آموزش بهتر به کار برده شود. همچنین فاند به دانشجو‌هایی که مشکلات مالی دارند کمک می‌ کند بخشی از هزینه‌های آموزشی مانند شهریه دانشگاه، خرید کتاب‌ های آموزشی و … را پرداخت کنند. دولت به مقاطع مختلف و رشته‌ های مختلف، به یک میزان فاند نمی‌ دهد برای مثال اگر دولت تشخیص بدهد برخی از رشته‌ها بیش از بقیه برای آینده کشور مناسب هستند، بودجه بیشتری برای آن‌ها در نظر می‌ گیرد. به این ترتیب  میزان فاندی که دانشجویان این رشته‌ها دریافت می‌ کنند بالا‌تر است. یکی از انواع فاند با نام اسکالرشیپ شناخته می‌ شود که شبیه به جایزه‌ است و به دانشجویان ممتاز و نخبه از کشور های دیگر اجازه می‌ دهد هزینه‌ های لازم برای آموزش و تحقیقات و تا حدی هزینه‌ های دیگر زندگی را در کشور  (کانادا) پرداخت کنند. 

دولت کانادا شرایطی فراهم کرده است تا همه مقاطع تحصیلی بتوانند از اسکالرشیپ استفاده کنند، اما واضح است میزان اسکالرشیپی که به مقاطع دکترا و بالا‌تر از آن اعطا می‌ شود بسیار بیشتر از مقاطع دیگر است. دانشجویانی که موفق به دریافت بورسیه تحصیلی کانادا مانند اسکالرشیپ می‌ شوند باید در کنار تحصیل به پیشرفت تحقیقات و پژوهش‌ ها هم کمک کنند. برای دریافت اسکالرشیپ بایستی دانشجو دارای نمرات عالی باشد و همکاری‌ های قابل توجهی با دپارتمان رشته تحصیلی خود در دانشگاه انجام دهد. دو نوع از مهم‌ ترین انواع اسکالرشیپ را در ادامه بخوانید.

 

اسکالرشیپ مقطع دکترا 

اسکالرشیپ‌ هایی که در مقطع دکترا به دانشجویان اعطا می‌ شود در ازای تحقیقات آن‌ها بر روی تز دکترا می‌باشد. البته هر دانشجوی دکترا نمی‌ تواند اسکالرشیپ دریافت کند، بلکه این تز باید به تایید استادان راهنما برسد و سپس در دپارتمان رشته مربوطه بررسی شود. اگر دپارتمان موضوع تز را مناسب بداند، به آن اسکالرشیپ تعلق می‌گیرد. مبلغ اسکالرشیپ به عنوان یک بورسیه تحصیلی در کانادا به دانشجو پرداخت می‌ شود.

اسکالرشیپ از طرف صنایع

تعدادی از دانشگاه‌های کانادا با صنایع مهم این کشور در ارتباط هستند به شکلی که کمپانی‌ های بزرگ و صنعتی برای پیشبرد تحقیقات و پژوهش‌ های خود از دانشجویان دعوت به همکاری می‌ کنند. برای اعطای اسکالرشیپ صنعتی ابتدا باید تقاضایی از صنایع به دانشگاه وجود داشته باشد تا دپارتمان رشته مورد نظر دانشجویان ممتاز و داوطلب خود را به کمپانی متقاضی معرفی کند. سپس دانشجو در کنار تحصیل خود در دانشگاه، بر روی اهداف کمپانی تحقیق و پژوهش می‌ کند. معمولاً مبلغ اسکالرشیپ توسط کمپانی به شکل ماهانه یا اقساط دیگر پرداخت می‌ شود تا در صورت عدم پیشرفت، دانشجوی دیگری جایگزین شود.


جمع‌ بندی

با مطالعه این مطلب آگاهی بیشتری درباره بورسیه تحصیلی کانادا بدست آوردید. واضح است که کانادا توجه ویژه‌ ای به جذب دانشجویان مستعد دارد و شرایط مناسبی برای تحصیل و زندگی آن‌ها  بوجود می‌ آورد. علاوه بر تمام این امتیاز‌ها، تجربه تحصیل در کانادا یک امتیاز ویژه دیگر هم دارد. اگر تصمیم داشته باشید که بعد از تحصیل در کانادا به کار مشغول شوید، برای دریافت ویزای اقامت کاری، تجربه تحصیلی شما در کانادا یک امتیاز مهم محسوب می‌ شود. 
آیا این مطلب برای شما مفید بود؟


اگر سوالی دارید در قسمت دیدگاه بنویسید تا به آن پاسخ داده شود.
دیدگاه ها

پاسخ به کامنت‌ها به صورت ایمیل ارسال میشود.

برای ثبت دیدگاه وارد شوید ورود به صفحه کاربری

کامنت

ahmadisahar

99/07/03

سلام.اگر درحین اراسل درخواست برای اپلای به کانادا،در دوران بارداری باشیم تاثیری در نظر استاد برای گرفتن دانشجو می گذارد و اینکه آیا مراحل اپلای با دشواری مواجه می شود؟


برای پاسخ وارد یا عضو شوید

تماس با اسکورایز

02122360230

با اسکورایز بمانید

شبکه‌های اجتمایی اسکوایز