مشاوره اپلای

انگیزه نامه چیست؟ و چطوری باید بنویسیم؟

98/12/05

 


انگیزه نامه چیست؟ و چطوری باید بنویسیم؟
مدت زمان مطالعه: 4 دقیقه
محمدرضا طیران


واژه انگیزه نامه برای افرادی که قصد پذیرش در دانشگاه های خارج از کشور را دارند، واژه غریبی نیست. انگیزه نامه های جذاب و قابل قبول تاثیر بسیار زیادی در پذیرش افراد دارند. اما نکته ی مهم در نوشتن آن ها است. که در ادامه قصد داریم شما را با اینکه انگیزه نامه چیست؟ و چطوری باید بنویسیم؟ بیشتر و کامل تر آشنا کنیم.

انگیزه نامه

انگیزه نامه چیست؟ و چطوری باید بنویسیم؟

انگیزه نامه یا همان sop که با نام های motivation letterو cover letter نیز شناخته شده است. می تواند شما را به طور دقیق، رسمی و علمی تر برای اعضای هیئت داوران، جهت پذیرش در دانشگاه مورد نظر شما معرفی کند. معمولا در sop ها باید اهداف خود را از تحصیلات در دانشگاه مورد نظر به طور کامل شرح دهید. اینکه چرا دانشگاه مورد نطر را انتخاب کرده اید؟ چرا می خواهید در این رشته ادامه تحصیل دهید؟

و آن ها را با جذاب ترین جملات بیان کنید. توانایی ها و ویژگی های حرفه ای خود را درج کنید. اگر سوابق علمی خاصی در زمینه رشته مورد نظر خود دارید در انگیزه نامه درج نمائید. هدف خود را برای آینده نیز مشخص نمائید. با توجه به sop شما اعضای هیئت داوران تشخیص خواهند داد که شما برای تحصیل در رشته و دانشگاه انتخابی مناسب هستید یا خیر؟

انگیزه نامه

نکات مهم در نگارش انگیزه نامه چیست؟

  • از این نکته ای که در نوشتن انگیزه نامه باید مورد توجه قرار دهید، پرهیز کردن از نوشتن جملات کلیشه ای و اضافی است.
  • از لحن و کلمات بسیار ادبی و رسمی، به دور از هر گونه کلمات عامیانه انگیزه نامه بنویسید.
  • پس از نوشتن از چندین نفر از افراد آشنا به انگیزه نامه بخواهید تا آن را بخوانند و نظرات خود را با شما در میان بگذارند.
  • از کلمات و جملات متکلم وحده استفاده کنید و واضح و روشن بنویسید.
  • مواردی که باید در انگیزه نامه آن را مشخص نمائید عبارتند از: اهدافی که شما برای آینده و تحصیل در دانشگاه انتخابی خود دارید، نت برداری در رابطه با خودتان قبل از اینکه راجع به تحصیلات و سوابق علمی خود را بنویسید، برنامه های تحصیلی خود را بررسی کنید.
  • قبل از تایید نهایی motivation letter خود آن را چندین بار بررسی کنید و ویرایش های لازم را روی آن اعمال کنید.

انگیزه نامه

فرق بین انگیزه نامه و رزومه در چیست؟

motivation letter شامل سوابق عملی فرد به همراه خصوصیات شخصی او و همچنین اهداف او از ادامه تحصیلات در دانشگاه انتخابی و رشته تحصیلی انتخابی است. و دارای جزئیات بیشتری نسبت به رزومه است. اما رزومه بیشتر در رابطه با سوابق کاری و علمی، میزان تحصیلات و بسیار مختصر در مورد ویژگی شخصی در آن درج شده است.

رزومه حجم بسیار کمتری از sop ها دارد. زیرا خصوصیات شخصی و اهداف نوشته شده در sop ها در رزومه ها درج نخواهد شد. و از آن ها برای معرفی خود برای پذیرش در دانشگاه های معتبر و در رشته مورد نظر استفاده می شود. اما رزومه ها معمولا به منظور معرفی فرد به کارفرمایان جهت استخدام در رشته مورد نظر آن ها تنظیم و ارائه می شود.

 

 چگونه یک انگیزه‌نامه حرفه‌ای بنویسم؟

ما برای شما یک وبینار تدارک دیدیم که در آن طی ۳ ساعت تمام آنچه برای نگارش انگیزه‌نامه باید بدانید را آموزش داده‌ایم، فیلم این وبینار را می‌توانید از لینک زیر تهیه کنید:

رازهای نگارش SOP و رزومه حرفه ای

 

اگر تمایل دارید اسکورایز برای شما یک انگیزه‌نامه اختصاصی و خاص بنویسد می‌توانید از لینک زیر اقدام کنید:

نگارش انگیزه‌نامه حرفه‌ای
آیا این مطلب برای شما مفید بود؟


اگر سوالی دارید در قسمت دیدگاه بنویسید تا به آن پاسخ داده شود.


از دست ندهید

 

وبینار رزومه نویسی اسکورایز

چهارشنبه ۸ اردی‌بهشت | ساعت ۲۰:۰۰

مهم ترین مدرک در فرآیند اپلای شما، CV شماست. در این کلاس آنلاین همه ی نکاتی را که باید برای نوشتن CV بدانید قدم به قدم به شما یاد می دهیم.


اطلاعات بیشتر


دیدگاه ها

پاسخ به کامنت‌ها به صورت ایمیل ارسال میشود.

برای ثبت دیدگاه وارد شوید ورود به صفحه کاربری

تماس با اسکورایز

02122360230

با اسکورایز بمانید

شبکه‌های اجتمایی اسکوایز