پروفایل اسکورایز

تماس با اسکورایز

۰۲۱-۲۸۴۲۶۸۷۵

پروفایل اسکورایز

برای استفاده بهتر از خدمات مهاجرت و آموزش زبان اسکورایز وارد یا عضو شوید.

بعد از ورود به همین صفحه منتقل می‌شوید.

سبد خرید شما خالی است.

بهترین آموزش‌های زبان و مهاجرت را در محصولات اسکورایز بیابید

لیست محصولات

فیلتر اخبار
اپلای چیست؟ و چگونه اپلای کنیم؟

مدت زمان مطالعه:

45 دقیقه

تاریخ ثبت:

98/06/31

نویسنده:

محمدرضا طیران
این روز‌ها و با توجه به شرایط کشور ایران، اصطلاحی به نام اپلای سر زبان‌ها افتاده است. شاید تا چند سال پیش راجع به اپلای صحبت می‌کردیم، تنها تعداد محدودی از مردم که به دنبال کسب علم و پیشرفت در رشته تحصیلی خود بودند، با این کلمه آشنا می‌بودند. اما در شرایط فعلی، در اجتماع‌های کوچک، جمع‌های دوستانه و خانوادگی زیاد می‌شنویم که فلانی اپلای کرد، فلانی پذیرش تحصیلی گرفت، فلانی فاند دارد و ....

شاید تا به حال شما با تعریف اپلای آشنا شده باشید، اما لازم است به طور خلاصه بگوییم که اپلای یا درخواست پذیرش تحصیلی، به مجموعه اقداماتی گفته می‌شود که شما به عنوان دانش‌آموز و یا دانشجو باید انجام دهید تا از دانشگاه‌های خارج از کشور پذیرش (ادمیشن) دریافت کنید. ما در این مقاله می‌خواهیم به طور کامل همه آنچه را که باید قبل از تصمیم‌گیری برای ادامه تحصیل در خارج از کشور و استارت فرآیند اپلای بدانید، آموزش دهیم. به طور خلاصه مطالبی که برای فرآیند اپلای لازم است به شرح زیر می‌باشد:

 • تصمیم‌گیری، برنامه‌ریزی و ساخت جدول زمانی
 • انتخاب کشورهای مقصد برای ادامه تحصیل
 • تعیین دانشگاه‌ها در کشورهای مقصد بر اساس رشته تحصیلی و علاقه خود
 • یافتن الزامات لازم برای اخذ پذیرش از دانشگاه‌های انتخاب شده (پروگرم‌های دانشگاه‌ها)
 • آمادگی و شرکت در آزمون‌های زبان آیلتس یا تافل و سایر آزمون‌ها مثل جی آر ای بر اساس نیاز رشته تحصیلی
 • مکاتبه با اساتید در دانشگاه‌های مقصد (معمولا برای مقاطع تحصیلات تکمیلی)
 • تهیه مدارک تحصیلی مانند رزومه (CV)، انگیزه‌نامه (SOP)، توصیه‌نامه (Recommendation) ترجمه ریزنمرات و سایر مدارک
 • تکمیل اپلیکیشن در سایت دانشگاه‌های مقصد تا قبل از ددلاین دانشگاه‌ها
 • دریافت نتیجه پذیرش از دانشگاه (قبولی و رد شدن)
 • در صورت قبول شدن، اقدام برای اخذ ویزای تحصیلی از سفارت کشور مقصد

نیاز نیست خط به خط این مقاله را بخوانید، ما سعی کردیم با استفاده از دسته‌بندی‌های درست کاری کنیم که راحت‌تر به آنچه که دنبالش هستید، برسید. به طور خلاصه این مقاله راهنمای کامل اخذ پذیرش تحصیلی و شامل نکات کلیدی است که باید رعایت کنید.

آدرس این صفحه را ذخیره کنید، زیرا همیشه بروزرسانی و نکات جدید در آن اضافه خواهد شد.

(آخرین آپدیت 4 آبان ۱۴۰۰)

منظور از اپلای چیست؟

اپلای و شرایط اپلای شدن چیست؟ اپلای کردن یعنی چه؟ وقتی تصمیم می‌گیرید که مهاجرت تحصیلی کنید، اولین قدم این است که از یک دانشگاه در کشور مقصد پذیرش داشته باشید تا اداره‌ی مهاجرت آن کشور اجازه‌ی ورود شما را بدهد، برای گرفتن این این پذیرش باید به دانشگاه درخواست بدهید که پرونده‌ی شما را بررسی کنند تا در صورت مناسب بودن شما بتوانید در آنجا تحصیل کنید، این درخواست اپلای کردن است.

ولی منظور از اپلای کردن فقط به ارسال درخواست به دانشگاه نیست، ما به تمام فرآیند:

 • پیدا کردن دانشگاه
 • پیدا کردن اساتید
 • مکاتبه با اساتید
 • آماده کردن مدارک
 • و ...

اپلای کردن می‌گوییم. این فرآیند برای هر دانشگاه و مقطع و رشته‌ای متفاوت است.در این مقاله قصد داریم تمام این فرآیند را برای شما روشن کنیم.

اولین مرحله اپلای - انتخاب کشور مقصد 

خوب حال که فهمیدیم اپلای دقیقا چی هست، بریم سر وقت اولین قدم در روند مهاجرت تحصیلی:

همان‌طور که پیش‌تر بیان شد، اپلای برای دانشگاه‌ها و کشور‌ها و حتی مقاطع تحصیلی مختلف، متفاوت است. پس ابتدا باید بر اساس رزومه و علایق، هدف خود از اپلای را مشخص کنید.

اولین موضوعی که باید مشخص کنید، کشور و یا کشور‌هایی است که دوست دارید به ترتیب اولویت در آنجا ادامه تحصیل دهید.

هر کدام از کشور‌هایی که انتخاب می‌کنید ممکن است برای مدتی، خانه‌ی جدید شما شود، پس بر اساس آنچه که در فیلم‌ها می‌بینید و شنیده‌های تعداد محدودی از آشنایان اکتفا نکنید و کامل تحقیق کنید.

ممکن است برای شما سطح علمی دانشگاه خیلی مهم باشد، ولی هیچ وقت فقط با یک ملاک تصمیم نگیرید، به این فکر کنید به بهترین داشنگاه هم رفتید ولی اگر آب و هوای‌ آنجا شما را اذیت کرد یا هزینه‌های زندگی بسیار فشارآور باشد چی؟ پس تمام ملاک‌های:

 • شهریه
 • هزینه‌های زندگی و تحصیل
 • آب و هوا
 • فرهنگ مردم و مهاجر پذیر بودن
 • دور یا نزدیک بودن به آشنا
 • میزان شغل‌های مرتبط با رشته‌ی شما در آن کشور
 • اقتصاد کشور
 • و ...

را در نظر بگیرید.

در اسکورایز وبینار‌های زیادی گذاشتیم که دانشجویان که در کشور‌های مختلف زندگی می‌کنند، تجربه و اطلاعاتشون را در اختیار ما قرار دادند. پیشنهاد می‌کنم حتما از این فیلم‌ها استفاده کنید. لینک فیلم‌های تعدادی از این وبینار‌ها در زیر قرار داده شده است:

حال که تصمیم گرفتید در کدام کشور ادامه تحصیل بدید، دو راه وجود دارد:

1. فرآیند پیچیده و زمان‌بر اپلای خود را به موسسه‌های اپلای بدهید.

2. خودتون اپلای کنید.

اگر تصمیم گرفتید که از موسسه‌های اپلای استفاده کنید، شرایط موسسه‌های مختلف را بررسی کنید. حالا که توی وب سایت اسکورایز هستید، بد نیست شمارتون را در فرم زیر قرار بدید تا مشاورین ما با شما تماس بگیرند. شاید قسمت شد که از طریق اسکورایز اپلای کنید:

برای اطلاع از شرایط اپلای و مهاجرت تحصیلی توسط تیم اسکورایز شماره خود را وارد کنید

نام و نام خانوادگی : 

   

شماره تماس:   

 

و اگر تصمیم گرفتید خودتان اپلای کنید، حتما با آگاهی و علم کافی این کار را انجام دهید. بقیه مقاله را بخوانید تا با حداقل‌های لازم این فرآیند آشنا شوید.

دومین مرحله اپلای - چگونه اپلای کنم؟

نحوه اپلای کردن چگونه است؟ ابتدا نگاهی بر مراحل اپلای با دسته‌بندی کشور را خواهیم داشت سپس در ادامه به صورت ریزتر هر مرحله را توضیح می‌دهیم. در واقع مرحله دوم بیان شده در این مقاله خود شامل زیرمرحله‌هایی خواهد بود که هر کدام را باید برای انجام فرآیند اخذ پذیرش تحصیلی طی نمایید.

1) بررسی مراحل اپلای برای کشورهای آمریکا، کانادا و استرالیا

این کشورها به صورت استاد محور هستند و قبل از اپلای کردن باید با استاد مکاتبه صورت بگیرد (برای رشته‌های انسانی‌ به صورت کمیته محور انجام می‌شود).

 •  آماده کردن مدرک زبان مثل آیلتس یا تافل و سایر آزمون‌ها مثل جی آر ای. 
 •  آماده کردن رزومه تحصیلی (CV)
 •  پیدا کردن دانشگاه مناسب بر اساس رزومه تحصیلی خودتان 
 •  پیدا کردن استاد از اعضای دانشکده رشته مورد نظر از دانشگاه مقصد 
 •  شروع مکاتبه با اساتید مدنظر (در اولین ایمیلی که به استاد داده می‌شود،CVحتما ضمیمه شود).
 •  فالو آپ کردن ایمیل‌ها (تمامی ایمیل‌هایی که دریافت می‌شود، پاسخ داده شود)
 •  اگه پاسخ خیلی خوبی گرفته شد که با احتمال بالای ۸۰ درصد پذیرش داشتید برای آن دانشگاه انگیزه‌نامه (SOP)و مدارکی که نیازمند است آماده کنید (در قسمت requirementهای اپلای توضیح داده شده است). سپس فرم اپلیکیشن را پر کنید (لینک اپلای را از خود سایت دانشگاه می‌توانید پیدا کنید).
 • منتظر پاسخ آن‌ها بمانید و همزمان برای دانشگاه‌های دیگر نیز اقدام کنید.

نکته: معمولا دانشگاه‌ها در مرحله‌ای که به شما پاسخ می‌دهند از شما هزینه اپلیکیشن دریافت می‌کنند. اپلیکیشن فی (Application Fee) مبلغی است که باید پرداخت کنید تا بتوانید فرم اپلیکیشن را ثبت کنید، در واقع با این روش دانشگاه‌ها مطمئن می‌شوند که هرکسی فرم درخواست پر نمی‌کند، این هزینه معمولا بین ۸۰تا ۱۲۰ دلار است.

2) بررسی مراحل اپلای برای کشورهای اروپایی

کشورهای اروپایی به صورت کمیته محور عمل می‌کنند و پوزیشن‌ها را در سایت دانشگاه یا سایت‌های واسطی (که در ادامه آنها را معرفی می‌کنیم) می‌توان پیدا کرد. پس از یافتن پوزیشن مورد نظر و پیدا کردن لینک اپلای، اپلای خود را نهایی کرده و منتظر پاسخ از آن دانشگاه باشید.

یکی از دلایلی که کشورهای اروپایی جز مقصدهای جذاب برای دانشجویان به حساب می‌آیند، هزینه‌های پایین تحصیل در کشورهایی همانند ایتالیا، نروژ، آلمان و سایر کشورهای این منطقه است. یکی دیگر از مزیت‌های تحصیل در کشورهای اروپایی این است که شرایط اخذ پذیرش در این کشورها نسبت به کشورهای آمریکا و کانادا ساده‌تر می‌باشد. در نتیجه کسانی که علاقه‌مند به تحصیل در آمریکا و کانادا هستند، می‌توانند ابتدا برای کشورهای اروپایی اقدام کنند و برای تحصیل در مقاطع بالاتر، از این کشورها با شرایط راحت‌تر نسبت به ایران برای آمریکا و کانادا اقدام نمایند.

نکته: اکثر رشته‌ها یعنی همه رشته‌های مهندسی و علوم پایه سیستم اپلای و مراحل یکسانی دارند، به جز چند رشته که توضیح داده خواهد شد.

چه زمانی باید برای اپلای اقدام کنیم؟

ابتدا باید بدانید که دو ترم برای شروع تحصیل داریم:

1. ترم پاییزه (Fall): از مهر ماه آغاز می‌شود که معادل ماه‌های سپتامبر و آگوست میلادی است.

2. ترم بهار و زمستان (Spring & Winter): از ماه ژانویه شروع می‌شود که به معادل آن در ایران نیز وجود دارد. در واقع در ایران تعداد بسیار کمی می‌توانند از بهمن شروع به تحصیل کنند و عموم دانشگاه‌های ظرفیت‌های خود را به مهر ماه اختصاص می‌دهند، دانشگا‌ه‌های خارج از ایران نیز به همین ترتیب هستند. پس بهتر است، هدف خود را ترم پاییز بگذارید تا شانس بیشتری داشته باشید، البته این به آن معنا نیست که اگر ترم پاییز را از دست دادید، برای زمستان اقدام نکنید، ولی باید بدانید که شانس کمتری برای اپلای خواهید داشت.

از چه زمانی شروع کنیم؟

برای مثال اگر می‌خواهید مهر ۲۰۲۱ خارج از کشور باشید، باید تقریبا از مهر ۲۰۲۰ مدارک خود را آماده داشته باشید، و در دی یا بهمن ماه که وبسایت دانشگاه‌ها در دسترس خواهد بود، اپلای کنید. فراموش نکنید که پیش از اپلای باید استاد مورد نظر خود را یافته و از وی تایید اپلای دریافت کرده باشید. در ادامه به بررسی تک تک مدارکی که برای اپلای لازم است، می‌پردازیم. البته ابتدا یکی از بخش‌های مهم و سخت اپلای یعنی پیدا کردن و مکاتبه با اساتید را بررسی می‌کنیم.

ایمیل به اساتید برای اپلای

چگونه استاد برای اپلای پیدا کنم؟

راه اول: پس از یافتن دانشگاه ‌مورد نظر خود، در لیست اساتید دانشگاه (Faculty Members) استادی را پیدا کنید که علایق تحقیقاتیش (Research Interest) به شما نزدیک باشد. به یاد داشته باشید که هر کدام از این اساتید ممکن است شما را بپذیرند. در این صورت چند سال آینده‌ زندگی خود تقریبا هر روز او را خواهید دید، پس با خود صادق باشید و اساتیدی را پیدا کنید که واقعا به موضوع کارشان علاقه دارید.

راه دوم: يكى از بهترين روش‌ها براى پيدا كردن اساتيد مرتبط به زمينه‌ى تحقيقاتی خاص خود استفاده از سایت گوگل اسکالر (Google Scholar) است. اگر در اين سايت كليد واژه‌هاى زمينه تحقيقاتی خود را وارد كنيد، مي‌توانيد جديدترين مقالات در آن موضوع را مشاهده کرده، وارد صفحه‌ى شخصى نويسنده آن مقالات كه معمولا اساتيد دانشگاه هستند، شويد و به آن‌ها ايميل ارسال کنید.

چگونه به استاد ایمیل بزنیم؟

ایمیل درست برابر است با شانس بالا برای پذیرش. همچنین تعداد ایمیل‌ها هم زیاد نخواهد بود؛ به طور مثال
در کانادا تقریبا ۳۰ دانشگاه وجود دارند که در رتبه‌بندی زیر ۱۰۰۰ هستند. از میان این ۱۰۰۰ دانشگاه ممکن است، برای هر رشته ۱۵ دانشگاه، رشته مورد نظرتان را داشته باشند. البته این عدد در آمریکا نزدیک به ۲۰۰ تا ۲۵۰ دانشگاه هم برسد. پس دیدیم که نهایتا تعداد ایمیل‌ها حدود ۲۰۰ ایمیل خواهد شد و برای کانادا نزدیک به ۳۰۰ ایمیل نیاز خواهید داشت.

 باید برای استاد مربوطه وقت کافی اختصاص دهید به خصوص نوشته‌هایی بنویسید تا متوجه شود مقاله‌های او را خوانده‌اید و برای او وقت گذاشتید و اینکه مطالب را به طور خاص برای او نوشته‌اید.

پیشنهاد می‌کنیم هم اکنون فیلم آموزشی رایگان نگارش اصولی ایمیل برای گرفتن فاند را که توسط تیم حرفه‌ای اسکورایز تهیه شده است، مشاهده کنید. در این فیلم تمام ریز و بم‌های نگارش یک ایمیل حرفه‌ای را توضیح داده‌ایم.

ایمیل ارسال می‌کنید و کسی پاسخ ایمیل شما را نمی‌دهد؟ 

سوال بسیار رایجی که اغلب دانشجویان می‌پرسند و از آن شکایت دارند این است که استادی پاسخ ایمیل آن‌ها را نمی‌دهد و دلیل آن این است که اغلب همه یک ایمیل انتخاب می‌کنند و به سایر اساتید نیز کپی آن را ارسال می‌کنند. مانند نمونه ایمیل زیر:

,Dr.Adams
?I am Mohammadreza. Is there any position in your lab

Regards


اساتید روزانه چند صد ایمیل دریافت می‌کنند و باید ایمیل شما خاص باشد. عنوان ایمیل نیز بسیار خاص‌تر تا جلب توجه کند. متن ایمیل فقط و فقط برای آن استاد خاص که به وی ایمیل می‌زنید، شخصی‌سازی شده باشد. در مورد خود توضیح مختصری بدهید، ولی بیشتر در رابطه با استاد وResearchهای اخیر استاد بنویسید و اینکه چرا شما فردی هستید که اگر به گروه تحقیقاتی استاد بپیوندید، فرد مناسبی برای آنpositionبه حساب می‌آیید. مجددا تاکید می‌کنیم که متن ایمیل خاص باشد، معمولا بین دو تا سه پاراگراف کافی است. لینک وبسایت خود را (در صورت وجود) حتما قرار دهید. رزومه خود را در وبسایت قرار دهید و علاوه بر آن به متن ایمیل همattachکنید.

به عنوان ایمیل خود به خوبی فکر کنید تا کاملا منحصر به فرد باشد. برای مثال عنوان زیر می‌تواند مناسب باشد:

  Prospective student interested in ( )   &   Ph.D.application in ...


مرحله بعدی پیدا کردن اساتید است. در وب پیج استاد وارد شوید و اطلاعات را استخراج کنید. برای پیدا کردن اساتید کافی است از گوگل استفاده کنید. برای مثال عبارت زیر را جستجو کنید:


University of Toronto biology department faculty


پس ابتدا نام دانشگاه، سپس نام دپارتمان و دانشکده و در نهایت کلمهfacultyبه معنای هیات علمی.

نکته: در آمریکا و کانادا به هیات علمیfacultyمی‌گویند. اگر برای اروپا یا استرالیا اقدام می‌کنید، آنها معمولا از کلمهstaffاستفاده می‌کنند.

پاسخ ایمیل‌های اساتید

ایمیل بزنید و منتظر ایمیل اساتید بمانید. به تعداد کمی از ایمیل‌های شما پاسخ داده می‌شود. برای مثال خیلی طبیعی است که از ۱۰۰ ایمیل که ارسال کرده‌اید، حدودا تنها ۱۰ پاسخ دریافت کنید. اساتید بسیاری از ایمیل‌ها را نمی‌خوانند. اگر پس از گذشت ۳ روز پاسخ شما را ندادند، بدانید دیگر جواب نخواهند داد و بهتر است دوباره برای آن استاد ایمیل بفرستید. البته در چند مورد هم پاسخ خواهند داد که با عبارت‌هایی به صورت زیر مواجه خواهید شد که بهتر است بر روی مورد دوم و آخر تمرکز خود را بگذارید به خصوص مورد آخر که احتمالا نهایی خواهد شد.

 • ممنون که پیام دادید، دانشجو نمی‌گیرم.
 • دانشجو می‌گیرم ولی فاند ندارم.
 • دانشجو می‌گیریم و فاند هم دارم بهتر است اسکایپ داشته باشیم و مصاحبه کنیم.

 چه زمانی برای مکاتبه با اساتید بهتر است؟

اواخر تابستان مکاتبات را انجام دهید که در این صورت یک تا سه ماه به طول خواهد انجامید تا پاسخی دریافت کنید. اگر استاد مذکور پاسخی نفرستادند، مجددا برای او ایمیل ارسال کنید. دقت کنید که در هر دپارتمان به یک نفر بیشتر ایمیل نزده باشید! نهایتا حدود بازه مهر و آبان ماه باید درگیر امتحانات زبان و جی آر ای (اگر لازم است) شوید و به تدریج فرم‌های پذیرش را پر کنید.

مهلت‌ها از اواخر آبان شروع می‌شوند و پایان اصلی آن‌ها در آذر و دی ماه هستند؛ سه نکته زیر را فراموش نکنید:
۱. به تعداد زیاد درخواست اپلای دهید.
۲. ارتباط با اساتید را حفظ کنید.
۳. به کشورهای مختلف اپلای کنید.

تعداد دانشگاه‌هایی که اپلای می‌کنید باید نزدیک ۱۰ تا و حتی بیشتر باشد و تاکید داریم که به تعداد زیاد اپلای کنید تا شانس پذیرش شما بیشتر شود.صرفه جویی نکنید چون ممکن است فاند بالایی را از دست بدهید!

چه ساعتی برای ایمیل زدن بهتر است؟

معمولا اساتید هنگام صبح به چک کردن ایمیل خود می‌پردازند، پس زمانی ایمیل ارسال کنید که وقتی استاد حوالی ساعت ۸ تا ۹ صبح به جعبه نامه‌های خود در ایمیلش رجوع می‌کند، ایمیل شما جز ایمیل‌های ابتدایی باشد.

چه مدارکی برای اپلای لازم داریم؟

 1. رزومه تحصیلی (CV)
 2. انگیزه‌نامه (SOP)
 3. توصیه‌نامه
 4. ریزنمرات و ...
 5. مدارک زبان

فرق CV و رزومه در چیست؟

به طور کلی سی وی همه فعالیت‌هایی است که تا به حال داشتید. رزومه قسمتی از سی وی شما می‌باشد و برای یک منظور خاص گلچین شده است. برای مثال رزومه‌ای که برای یک استاد نرم‌افزار ارسال می‌کنید، باید شامل تحقیقات و سابقه‌های مرتبط با این رشته باشد و قطعا با رزومه‌ای که برای استاد برق می‌فرستید، تفاوت بسیار زیادی دارد. تقویت رزومه برای اپلای اهمیت دارد.

انگیزه‌نامه چیست؟

انگیزه‌نامه یاSOPمخففstatement of purposeاست که یکی از مهم‌ترین مدارکی می‌باشد که در نتیجه اپلای شما نقش زیادی دارد. در واقع انگیزه‌نامه که به نوعی بیانگر انگیزه شما از اپلای کردن است، تنها مدرکی است که برخلاف مدارک دیگر آینده شما را به تصویر می‌کشد و برای کمیته تصمیم‌گیری بسیار مهم است که بداند هدف و انگیزه شما از انتخاب کشور، دانشگاه و رشته مقصد مذکور چیست. انگیزه‌نامه خوب می‌تواند بسیار تاثیرگذار باشد اما نکته مهم این است که نگارش انگیزه نامه خوب بسیار سخت است. چرا؟زیرا اساتید و کمیته بررسی روزانه تعداد زیادی انگیزه‌نامه دریافت می‌کنند و قطعا که کلمه به کلمه آن را نمی‌خوانند، و شما در چند کلمه فرصت دارید تا خواننده‌ی خود را جذب کنید که تا آخر توضیحات شما را مطالعه کند.

اگر تمایل دارید اسکورایز برای شما انگیزه‌نامه‌ای اختصاصی و خاص بنویسد، می‌توانید از لینک زیر اقدام کنید: نگارش انگیزه‌نامه حرفه‌ای

کاورلتر چیست؟

کاورلتر (Cover Letter) یکی از مهم‌ترین مدارکی است که به همراه رزومه تحصیلی برای استاد و دانشگاه مدنظر ارسال می‌شود. اگر بخواهیم از نقش اساسی کاورلتر در فرآیند اپلای بگوییم، همین بس که امکان دارد فردی به مصاحبه دعوت شود و فردی دیگر نسبت به سایر متقاضیان حذف شود. در کاورلتر فرد متقاضی حتما باید به دو سوال بسیار مهم پاسخ دهد:

1. انگیزه شما برای اپلای در این موقعیت چیست؟

2. چرا شما گزینه مناسبی برای شرایط موجود هستید؟ (چرا دانشگاه مقصد باید شما را انتخاب کند؟)

توصیه‌نامه چیست؟

توصیه‌نامه (Recommendation)نوشته‌ای است که بیان و توصیف کننده توانایی و مهارت‌های شماست، ولی سوالی که مطرح می‌شود این است که چه کسانی می‌توانند توصیه‌نامه بنویسند؟ انتخاب فرد درست و مناسب می‌تواند نتیجه مطلوبی را در اپلای شما به ارمغان بیاورد، این فرد می‌تواند استاد، کارفرمای سابق یا به طور کلی افراد برجسته و مطرح باشد. به طور مثال اگر برای رشته مکانیک اقدام می‌کنید، توصیه‌نامه یک بازیگر خیلی نمی‌تواند مناسب باشد. پس از انتخاب فرد مناسب از وی بخواهید که به طور مناسب و صحیح این کار را انجام دهد. در مقاله ‌های آینده در مورد نحوه‌ی نگارش توصیه‌نامه بیشتر توضیح خواهیم داد. معمولا اساتید ترجیح می‌دهند که شما توصیه‌نامه را نگارش کنید و آنها تنها تایید کنند. به همین دلیل اسکورایز، در خدمات بی‌شمار خود نگارش توصیه‌نامه را نیز برای شما انجام می‌دهد.

تافل یا آیلتس

معمولا در اکثر نقاط دنیا هر دو مدرک زبان یعنی تافل یا آیلتس را قبول می‌کنند، پس در آزمون هر کدام که به نظرتان برای شما مناسب‌تر است، شرکت کنید. معمولا در الزامات پذیرش دانشگاه‌ها، حداقل نمره قبولی برای آزمون زبان بیان شده است. معمولا به صورت میانگین در اکثر کشورها در مقطع کارشناسی حداقل نمره 5/5 تا 6، برای مقطع ارشد 6 تا 5/6 و در مقطع دکتری حداقل 7 می‌باشد. اما همواره یک سوال که ذهن متقاضیان را درگیر کرده است، این است که در آزمون تافل یا آیلتس شرکت کنیم؟ خیلی از موارد برای این انتخاب تاثیرگذار است، اما از عمده دلایل انتخاب افراد می‌توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • اگر ترجیح می‌دهید با کامپیوتر نسبت به یک انسان صحبت کنید، تافل را انتخاب کنید.
 • در صورت ترجیح دادن لهجه آمریکایی، در آزمون تافل شرکت کنید.
 • اگر با پرداخت 30 دلار بیشتر مشکلی ندارید و حاضر به گرفتن کمک هستید، در آیلتس شرکت کنید.

به طور کلی تعیین‌کننده برنامه ریزی‌های آتی شما، مدرک تافل و آیلتس است و به همین دلیل پیشنهاد می‌کنیم که در تابستان برای این دو آزمون آماده شوید و اواخر تابستان یا حداکثر اواخر آبان ماه آزمون را داده باشید.

آزمون جی آر ای (GRE)

جی آر ای مخفف عبارت Graduate record examinationاست و ارتباطی با آزمون تافل و آیلتس ندارد. داشتن این مدرک برای گرفتن پذیرش در دانشگاه‌های آمریکا ضروری است و ۹۵ درصد رشته‌ها از شما این آزمون را می‌خواهند ولی در کانادا و سایر کشورها بسیاری از رشته‌های نیاز به داشتن مدرک این آزمون ندارند. آزمون جی آر ای از دو بخش ریاضیات و هوش و زبان انگلیسی تشکیل شده است و معمولا کسب نمره 320 به بالا می‌تواند نمره بسیار قابل قبولی در این آزمون باشد.

جی پی ای (GPA)

جی پی ای همان معدل هست که:

 • نمرات بالای ۱۶، ۴ حساب می‌شوند.
 •  نمرات بین ۱۴ تا ۱۶ معادل نمره ۳ می‌باشند.
 •  نمرات بین 12 تا 14 معادل نمره2 خواهد بود.
 • نمرات بین 10 تا 12 نیز معادل نمره 1 می‌باشد.

معمولا محاسبه جی پی ای گهگاهی یک دردسرهایی خواهد داشت. معمولا سوال‌هایی پیش می‌آید که آیا در محاسبه GPA ما باید نمرات دروس عمومی را محاسبه کنیم؟ برای پاسخ به این سوال باید بگوییم که دو نوع روش محاسبه وجود دارد: 1) اورال جی پی ای (Overal GPA): تمامی نمرات به جز نمرات دروس افتاده در آن محاسبه می‌شوند. 2) میجر جی پی ای (Major GPA): تنها دروس اختصاصی در آن محاسبه می‌شوند. اسکورایز برای سادگی شما در محاسبه GPA، محاسبه‌گر آنلاینی را طراحی کرده است که با وارد کردن نمرات و اطلاعات، GPA شما محاسبه می‌شود.

هزینه‌ها و درآمدها

برای بررسی مدارک ارسالی شما، باید هزینه آن را از قبل به دانشگاه پرداخت کرده باشید. همچنین راه‌هایی نیز وجود دارد که می‌توانید با انجام دادن آنها درآمد کسب کنید. فرآیند صفر تا صد اپلای، در هر مرحله نیاز به پرداخت هزینه‌هایی است که باید شما از قبل برای تامین این هزینه‌ها برنامه‌ریزی کرده باشید.

گاهی دانشجویان برای تامین هزینه‌های تحصیل خود در کشور مقصد، از ابتدا به فکر هستند. یعنی برای گرفتن پذیرش از دانشگاه، سعی می‌کنند به دنبال فاند (سرمایه، پول) باشند که شامل:

 • RA (Research Assistant)
 • TA (Teacher Assistant) 

می‌شود. از جمله وظایف تی ای مراقبت آزمون و تصحیح برگه‌های دانشجویان است. در آزمایشگاه نیز۵۰۰۰ تا ۱۰۰۰۰ دلار دریافت می‌کنید که در برخی کشورها، در سال بخشی از شهریه شما جبران می‌شود، اما بسته به دانشگاه مربوطه می‌توان در آمریکا، درآمد تی ای بودن به تنهایی هزینه شهریه را جبران ‌کند. به عنوان آر ای نیز باید تز خود را انجام دهید و تحقیقات پیرامون آن را انجام دهید و ۱۵۰۰۰ دلار برای این کار از گرنت استاد دریافت می‌کنید. اگر علاوه بر آر ای و تی ای، از دپارتمان مربوطه اسکالرشیپ هم دریافت کنید، هزینه زندگی و شهریه‌ها کامل پوشش داده خواهند شد.

برخی اسکالرشیپ‌ها دولتی هستند. مثلا اسکالرشیپ ونیرVanierیعنی باید از طرف دانشگاه نامزد شوید و آنها برای شما اپلای کنند. GPAهای بالاتر از ۳.۷، 50 هزار دلار در سال می‌توانند دریافت کنند.

انتاریو گرجوایت اسکالرشیپ فلوشیپ:برای دانشگاه‌های کانادا در استان انتاریو است و مبلغ کمی است؛ اما اگر آن را گرفته باشید، اساتید بیشتر تمایل خواهند داشت تا شما را به عنوان دانشجو بپذیرند. فرم اپلیکیشن‌های آن برای دانشگاه‌هایی است که در استان انتاریو باشند. (که البته نصف دانشگاه‌های کانادا در انتاریو هستند.)

در رشته‌های هنر و معماریهم پورتفولیو وجود دارد که این مهمترین قسمت اپلیکیشن شماست که در آن می‌توانید هنر خود را به رخ بکشید. پورتفولیو یک فایلی است که توسط فرد متقاضی آماده می‌شود و در آن آثار فاخر هنری خود را به نمایش می‌گذارد. در واقع یک آلبومی از کارهایی است که تا به حال انجام داده و استاد دانشگاه مقصد را به کمک این فایل باید متقاعد کند که فرد با استعدادی است.

گروه مدیریت و رشته بیزینسنیز مشکل هستند و مهمترین چیز نمره آزمون جی آر ای یا جی مت شماست که مهم است. در جی آر ای راحت‌تر می‌توان نمره بالا گرفت و تقریبا همه جا هم قبول می‌کنند. برخی دانشگاه‌ها حداقل نمره جی آر ای را مشخص نمی‌کنند، اما جی آر ای زیر ۳۰۰ شانس کمی دارد. البته در مواردی هم ممکن بوده که با جی آر ای زیر ۳۰۰  فاند بگیرند.

رشته صنایعدر آمریکا نزدیک به ۶۰، ۷۰ و یا بیشتر دانشکده صنایع است، حداقل معدل برای لیسانس ۱۵ است و گاهی ۱۴ هم مورد قبول است.

رشته روانشناسیبسیاری از اپلیکنت‌ها مربوط به روانشانسی و علوم انسانی هستند، بطور خاص پذیرش گرفتن برای روانشناسی بالینی در کانادا مشکل است؛ زیرا افرادی که برای این رشته اپلای می‌کنند زیاد هستند. همچنین جی آر ای سابجکت مربوط به روانشناسی وجود دارد و وقت زیادی نیاز است تا  آن را بگیرید. داشتن یک مقاله خوب نیز بسیار تاثیرگذار است.Test Scoreها نیز با اهمیت هستند. همچنین سابقه کار آزمایشگاهی بسیار برای اساتید مهم است و اینکه بتوانید درSOPمطالب را به خوبی بپرورانید و توضیح دهید که چه چیزهایی از این فعالیت‌ها آموخته‌اید، شانس شما را برای پذیرش بیشتر خواهد کرد. در رشته‌های مشابه. روانشناسی اکسپریمنتال، Social Work، دپارتمان علوم تربیتی و ... هم اپلای کنید.

هزینه‌های زندگی و تحصیل در کانادا

معمولا یکی از محتمل‌ترین گزینه‌هایی که برای مهاجرت تحصیلی به چشم می‌خورد، تحصیل در کانادا است. هزینه‌های تحصیل و زندگی در کشور مقصد معمولا برای افراد متقاضی یکی از شروط اساسی برای تصمیم‌گیری به حساب می‌آید.

هزینه تحصیلبرای دانشجویان اینترنشنال یا ویزای تحصیلی ۱۶ -۲۵ هزار دلار به جز رشته‌های خاص مثلا بیزینس اسکول در کبک کمی ارزان‌تر خواهد بود و سالیانه ۱۶ - ۱۷ هزار دلار پرداخت اول ترم خواهد بود که برای کل ترم است. البته در برخی موارد می‌توان دیفر کرد ولی باید در اواسط ترم حتما پرداخت شود.

هزینه زندگیوابسته به محل و سبک زندگی است، به طور مثال شهر کبک در مجموع ارزان‌تر است. در مونترال زندگی یک نفره حداقل ۱۰۰۰ تا ۱۵۰۰ دلار در ماه هزینه دارد. برای دو نفر در هر ماه ۲۰۰۰ دلار کفایت می‌کند، ولی در انتاریو از ۳۰۰ - ۴۰۰ دلار بیشتر می‌شود. در آلبرتا و بیریتیش کلمبیا نیز هزینه‌ها بیشتر است.

سابقهکار غیر از رشته‌های خاص مثل مدیریت و رشته‌هایی که سابقه کار می‌خواهند، در مابقی رشته‌ها مانند  مهندسی و علوم سابقه کار تاثیرگذار و سرنوشت ساز نیست. داشتن مدرک زبان نیز مهم است. همچنین معدل خوب و بالا از اهمیت زیادی برخوردار است، البته جبران‌پذیر می‌باشد ولی بیشترین تاثیر را دارد. در کانادا معدل مهم‌تر از دانشگاه است. اینکه قبلا در دانشگاه آزاد تحصیل کرده‌اید، نیز مهم نیست و افرادی بوده‌اند که در دانشگاه آزاد بودند و معدل متوسط یا بالایی داشته‌اند و در دانشگاه یو بی سی تورنتو و کلمبیا فاند کامل گرفته‌اند.

در مقطع کارشناسی ارشد حقوقLLMمی‌توان خواند و دوره‌های آن در گرایش‌های مختلف ۱ ساله، ۱۵ ماهه و گاها ۱۰ ماهه هستند و تافل بالای ۱۰۰ می‌خواهند اما معمولا گران هستند.

آیا در کانادا مدرک GRE برای همه رشته‌ها نیاز است؟

داشتن مدرک جی آر ای در همه رشته‌ها کمک‌کننده اپلای است ولی در همه رشته‌ها ضروری نیست و باید دید جی آر اینیاز است یا به عنوان یک پیشنهاد می‌باشد.اگر ریکامند بود، تمرکز باید بر روی تافل و آیلتس باشد. در مجموع گرفتن پذیرش از آمریکا بسیار راحت‌تر از کانادا است؛ دلیل اصلی هم تعداد دانشگاه‌های آمریکاست که حدود ۱۰ برابر دانشگاه‌های کاناداست. کل دانشگاه‌های کانادا به تعداد دانشگاه‌های کالیفرنیاست.

رشته‌های مورد تحریم برای اخذ ویزای دانشجویی

رشته‌های  انرژی هسته‌ای، انرژی، نفت، گاز و پتروشیمی و رشته‌های نظامی. این رشته‌ها در برجام ذکر شده بود ولی هیچ گاه این تحریم‌ها برداشته نشد و پس از خروج آمریکا از برجام هیچ تاثیری در ویزای دانشجویی نخواهد داشت. مدت تحصیل تاثیر منفی در اخذ ویزا نخواهد داشت و مهم‌ترین عامل معدل است که اگر شش ساله فارغ‌التحصیل شوید ولی معدل بالا داشته باشید، بهتر است.

مالیات در کانادا

در کانادا مالیات بر ارزش افزوده وجود دارد. مثلا اگر در رستوران غذا بخورید، ۵ درصد مالیات فدرال مرکزی خواهد بود. در مجموع ۱۵ درصد مالیات اخذ می‌شود. در بریتیش کلمبیا ۱۲.۵ درصد مالیات داریم. آلبرتا ۵ درصد مالیات اخذ می‌شود و مالیات استانی وجود ندارد.

اگر نمره آیلتس کم باشد می‌توان در کانادا کلاس آن را گذراند؟

بهتر است این کار را نکنید. چون ایران هزینه کمتری دارد. همچنین برای ویزا به مشکل خواهید خورد. اگر برای لیسانس و کالج نمره آیلتس ۶.۵ لازم است و شما ۶ شده‌اید، امکان دارد به شما ویزا بدهند اما برای ارشد و دکتری این اقدام را نکنید و حتما در ایران امتحان آیلتس دهید.

 با داشتن پی آر (Permanent Residency) می‌توان رایگان تحصیل کرد؟

خیر، اگر پی آر داشته باشید، ارزان‌تر خواهد بود و می‌توانید برای رزیدنت کبک هم اقدام کنید که بین ۱۰۰۰ تا ۲۰۰۰ دلار در هر ترم شهریه خواهید داشت ولی هیچ گاه صفر نمی‌شود. بعد از تحصیل نیز شرایط اقامت دائم در کانادا بسیار راحت‌تر خواهد شد.

اپلای آمریکا

 1. چگونه می‌توان در امریکا ادامه تحصیل داد؟
 2. چه مراحلی باید طی شود تا بتوان از طریق تحصیل به این کشور اپلای کرد؟
 3.  اساسا آمریکا برای اپلای بهتر است یا اروپا؟
 4.  اقدام برای ارسال درخواست تحصیلی به دانشگاه‌های آمریکا چه زمانی است؟ 
 5. و نهایتا چقدر باید هزینه کرد؟ 

بهترین و مطمئن‌ترین روش مهاجرت به آمریکا به خصوص برای ما ایرانیان، مهاجرت تحصیلی به این کشور است. آمریکا مهد بهترین دانشگاه‌های جهان است و در سرتاسر این کشور و در ایالت‌های مختلف آن بی‌شمار دانشگاه نمونه و ممتاز وجود دارد. آرزوی هر دانشجویی تحصیل در بهترین دانشگاه‌های جهان است که اکثر این دانشگاه‌ها در آمریکا واقع شده‌اند. آمریکا با داشتن سیستم آموزشی بسیار قوی و تعداد بالای دانشگاه‌های معتبر، هر ساله محتمل‌ترین مقصد دانشجویان بین‌المللی از سرتاسر جهان است. از جمله مزایای تحصیل در آمریکا، تحصیل به زبان انگلیسی، امکان کار دانشجویی در حین تحصیل، امکان اقامت و کار پس از تحصیل و ... است. البته این موضوع را هم در نظر داشته باشید که هزینه‌های تحصیل و زندگی در آمریکا بالا بوده و به علت مشکلات سیاسی موجود، شرایط اخذ ویزای کشور آمریکا از هر نوع ویزای کاری، تحصیلی و ... برای ما دشوار شده است.

کدام کشورها برای تحصیل رایگان هستند؟

 •  در کشور آلمان در مقطع کارشناسی ارشد که نیاز به نمره‌ی آیلتس ۵.۵ تا ۷ دارد.
 • در کشور اتریش نیز شرایط مشابهی وجود دارد.
 • در کشور نروژ در کارشناسی ارشد در بسیاری از رشته‌ها البته ۵۰ یورو اینرولمنت نیاز است و هر ترم بین ۵۰۰  تا ۳۵۰۰ یورو شهریه دارد.
 • در کشور ایتالیا بورسیه استانی می‌توان گرفت.

دکتری در اروپا

دو نوع پذیرش امکان‌پذیر است:

1)نوع اول این که دنبال پوزیشن‌هایی که  منجر به ادامه در مقطع پسادکتری می‌شوند باشید. مثلا سایت‌های:

 1.  phdposition
 2.  findaphd
 3.  academicpositions

در این سایت‌ها می‌توانید پوزیشن‌ها را پیدا کنید. پروژه‌های دکتری یک شغل محسوب می‌شوند و عناوین معین و حقوق مشخص دارند. این سایت‌ها از دانشگاه‌های مختلف پوزیشن‌ها را قرار می‌دهند.

اگر رشته‌ی خاص و یک ریسرچ اینرست خاصی دارید، اگر در چندین سایت جستجو کردید و پوزیشن مناسب وجود نداشت، کاملا عادی است و باید هر هفته به جستجوی خود ادامه دهید.

نکته اول:

بی جهت و بدون دلیل اپلای نکنید. بسیاری از پوزیشن‌ها پروپزال می‌خواهند و ممکن است پذیرش نشوید. از بین 10 درخواست طبیعی است که 9 مورد آن رد شوند. باید برای ۲۰ پوزیشن اپلای کنید ولی باید درست اپلای کنید. ممکن است شخصی بگوید برای ۷۰ مورد اپلای کردم ولی پذیرفته نشدم. باید دید آیا برای شما مناسب بوده است یا خیر. زیرا ریسرچ اینترست خیلی اهمیت دارد. آیا تز او در همان زمینه بوده است؟ آیا اپلیکیشن خوب داشته است؟

نکته دوم:

این گونه پوزیشن‌ها زمان خاص ندارند و ممکن است هر موقع منتشر شوند.

به کسانی که یک تا دو مقاله‌ی خوب دارند، پیشنهاد می‌کنیم در اروپا و برای دکتری اپلای کنند؛ زیرا اقدام برای اروپا بدون پابلیکیشن واقعا سخت خواهد بود. برای پروپزال نوشتن باید وقت گذاشت. روش دیگر مکاتبه است. باید استاد بیابید. یک به یک اساتید را بررسی کنید. گاها ممکن است اساتید برای شما پوزیشن نیز تعریف کنند.

کشور آلمان

کشور آلمان از قدرتمندترین کشورهای اقتصادی اتحادیه اروپا می‌باشد، و البته در راستای سیاست‌های افزایش قدرت اقتصادیش عموما دانشگاه‌هایش رایگان است. پذیرش دانشگاه آلمان و انتخاب یک برنامه تحصیلی متناسب با علایق شما اولین قدم برای برنامه‌ریزی تحصیلات در آلمان است. تصور نم‌ شود این یک مشکل اساسی باشد؛ زیرا اکثر دانشگاه‌های آلمان در سطح کیفیت جهانی بی‌نظیر هستند.  آلمان دارای حدود ۳۵ دانشگاه بزرگ می‌باشد که در مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا دانشجو می‌پذیرد و علاقمندان اپلای آلمان می‌توانند در این مقاطع پذیرش بگیرند. قبل از اقدام برای اپلای باید تمامی جنبه‌ها اعم از رشته تحصیلی، مقطع تحصیلی باید انتخاب شود چرا که تعدد رشته‌ها و دانشگاه‌ها باعث می‌شود انتخاب این موضوع سخت باشد.

کشور ایتالیا

حداقل معدل مورد نیاز در ایتالیا ۱۴ است. اگر معدل کمی دارید، گزینه‌ی مناسبی برای شما خواهد بود. دانشگاه‌های ایتالیا شهریه دارند و بسته به رشته و دانشگاه بین ۱۰۰۰ تا ۳۰۰۰ یورو در سال از شما شهریه اخذ می‌گردد. هزینه زندگی در ایتالیا نسبت به آلمان ارزان‌تر است.در ایتالیا بورسیه استانی وجود دارد. می‌توانید عبارتDSU (Need based fund)را جستجو کنید تا مدارک مورد نیاز این فاند را مشاهده کنید.

بورسیه استانی یا دی اس یو به نیاز مالی شما مرتبط است. مبلغ این بورسیه تا سقف ۵۲۰۰ یورو در سال خواهد بود. معمولا شرایط بازپرداخت در دو قسط است.

اگر برای دی ماه اپلای کنید، بین اسفند تا اردیبهشت پاسخ‌ها خواهند آمد. بعد از این باید برای ویزا اقدام کنید. معمولا در جولای باید برای دی اس یو اپلای کنید و نتایج در اکتبر منتشر می‌شوند که در آن هنگام در ایتالیا هستید و قسط اول شهریه رو هم دادید. مثلا برای پلی تکنیک میلان ۹۰۰ یورو شهریه است و احتمالا قسط اول دی اس یو رو بعد از پرداخت قسط اول خواهند داد.

در ایتالیا یک عدد کارت علاوه بر کارت دانشجویی می‌دهند که نوعی بورسیه است. روزی ۵ یورو می‌توانید خرج کنید. قسط دوم تا سال بعد که برخی واحدها را پاس کرده باشید، نخواهند داد. دوباره برای دی اس یو اپلای کنید. قسط دوم سال اول و قسط اول سال دوم به همراه ۹۰۰ یورو شهریه که در ابتدا داده بودید، به شما پرداخت خواهد شد. بدین ترتیب پول زیادی خواهید داشت که پرداخت آن کمی عجیب است ولی پولی که می‌گیرید، وابسته به نوع زندگی شما، ۵۰- ۷۰ درصد و گاها ۱۰۰ درصد از هزینه‌ها را پوشش می‌دهد.

چگونه پروگرم یا برنامه در ایتالیا پیدا کنیم؟

در سایت دانشگاه‌های ایتالیا (universityitaly) عبارت courses in English را بنویسید و جستجو کنید. البته باید در ابتدا سایت را به حالت انگلیسی تبدیل کنید.

کشور نروژ

تعداد برنامه ‌های انگلیسی حدودا ۲۰۰- ۳۰۰ مورد خواهد بود. این برنامه‌ها را از سایت تحصیل در نروژ (Studyin Norway) می‌توانید پیدا کنید. قسمت بالای سایتcourse program دارد و به ندرت شهریه نیز دارند. همچنین هزینه اپلیکیشن کمتر هم دارند که در حدود ۴۰-۵۰ یورواست. حداقل معدل ۱۵ نیاز است و این به این معنی نیست که اگر شما حداقل زبان و معدل رو دارید پذیرش شما قطعی خواهد بود. بنابراین به تعداد زیاد اپلای کنید.

دانشگاه اسلو نیز برای روانشناسی برنامه دارد که حدودا ۱۰ درصد پذیرش به عنوان ورودی می‌گیرد. نکته این است که برای نروژ باید مدرک تحصیلی خود را دریافت کرده باشید و سپس اپلای کنید. بعضا با این مسئله که در حین تحصیل اپلای کنید، مشکل دارند.

 NTNUبرای رشته‌های نفت و مهندسی خوب است. پیشنهاد ما این است که اگر اواسط ترم ۷ زبان و باقی مدارک شما کامل است، اپلای کنید که یک سال وقفه بین تحصیل شما نیفتد.

کشور اتریش

شرایط اپلای به این کشور مشابه کشور آلمان است و برای کسانی مناسب است که وقفه تحصیلی زیادی دارند. اتریش برای ویزا دادن به وقفه تحصیلی حتی به صورت بلند مدت نیز حساسیتی ندارد و مشابه سیستم آلمان است، اما برنامه‌های انگلیسی کمتری نسبت به آلمان وجود دارد وfeeثابت ۷۲۰ یورو در هر ترمی خواهید داشت. برتری دانشگاه‌های اتریش و تقاضا برای اخذ ویزای تحصیلی در اتریش درسراسر جهان شناخته شده است. بسیاری از آنها دارای رتبه بالایی در رتبه‌بندی دانشگاه‌های بین‌المللی هستند. اگر تصمیم بگیرید که در اینجا تحصیل کنید، اطمینان از داشتن یک آموزش با کیفیت خوب را به شما می‌دهد. علاوه بر آن، پاداش دانشجویان متقاضی سایر نقاط اتحادیه اروپا رایگان بودن شهریه در هر یک از دانشگاه‌های دولتی است. حتی اگر از کشوری خارج از اتحادیه اروپا می‌آیید، هزینه‌ها بسیار معقول و کمتر از سایر کشورهای اروپایی است (با حدود ۱۵۰۰ یورو در سال). دانشگاه‌های خصوصی می‌توانند نرخ‌های خود را تعیین کنند که می‌تواند به طور قابل توجهی بالاتر باشد، اما دانشجویان بین‌المللی بسیار انتخاب دارند. مطمئنا یکی از موارد مناسب بودجه و آرزوی آموزشی خود را پیدا خواهید کرد.

فرانسه

فرانسه گزینه‌های رایگان انگلیسی زیادی ندارد. برای یافتن پروگرم‌های دانشگاه‌های فرانسه از سایت کمپوس فرانسه (campusfrance) می‌توانید استفاده نمایید. بسیاری از رشته‌ها در مقطع کارشناسی ارشد یکساله به اتمام می‌رسند و پایاننامه ندارند که این مسئله کار را برای ادامه راه سخت می‌کند، چون به سرعت فرصت‌های شما از دست می‌روند و باید سریع‌تر کار خود را به پایان برسانید. برای پروگرم‌هایی که به زبان انگلیسی است، ۲۵۰ یوروNational fee دارند. همچنین اکثر پروگرم‌ها هم شهریه دارند.

سوئیس، هلند دانمارک، انگلیس، سوئد، فنلاند

شرایط در کشورهای سوئد و فنلاند و دانمارک و اسکاندیناوی تقریبا مشابه است.

برخی افراد مصر هستند که به دانمارک یا سوییس یا کشورهای ذکر شده در بالا بروند و یا به دنبال این هستند که برای کارشناسی ارشد فاندهایMerit base بگیرند. همه ۶ کشور بالا شهریه‌های قابل توجه دارند. پیشنهاد ما به کسایی است که معدل قابل توجه یعنی بالای ۱۷ دارند، زیرا فاند به معدل‌های خوب تعلق می‌گیرد. کشور سوئیس نیز  دانشگاه‌های خوبی دارد؛ مانندETH و  EPFLو در کشور سوئد Lond،KTH   و آپسالا. این دانشگاه‌ها بودجه مالی بالایی دارند و اگر دانشجوی پر تلاشی باشید، فاند خوبی خواهید گرفت. بورسیه‌هایی که به دانشجویان اختصاص می‌دهند، همه‌ی هزینه‌ها را پوشش می‌دهد و تمامی این کشورها بورسیه دولتی هم دارند و مهلت ثبت نام معمولا دسامبر و ژانویه است. 13 تا ۲۵ هزار پوند شهریه دانشگاه‌ها است.

یکی از کشورهایی که دانش‌آموزان و دانشجویان بین‌المللی برای ادامه تحصیل به آن فکر می‌کنند، تحصیل در انگلیس است. معمولا خانواده‌هایی که به فکر مهاجرت و همچنین پیشرفت تحصیلی فرزند خود هستند، معمولا به همراه فرزندان زیر 18 سال خود به انگلیس مهاجرت می‌کنند. حتی گاهی حاضر هستند که شرایط تحصیل فرزند خود در مدارس انگلیس را فراهم نمایند و فرآیند مهاجرت تحصیلی فرزندشان را برای تحصیل در مدارس انگلیس دنبال می‌کنند. از طرفی شاید بعضی خانواده‌ها معتقد باشند که به دلیل پایین بودن سن فرزندشان، بهتر است که او دوران تحصیل در مدرسه را پیش خانواده و در کشور خودش سپری کند و برای تحصیل در مقطع لیسانس یا مقاطع تحصیلی بالاتر مهاجرت نماید. گرفتن بورسیه‌های انگلستان در مجموع مشکل‌تر است. کارشناسی ارشد در این کشور ۱ ساله به اتمام می‌رسد و با رزومه متوسط می‌توان به دانشگاه‌های خوب اپلای کرد ولی باید شرایط مالی متناسب با آن‌ها را داشته باشید. زندگی در انگلیس هم نسبت به باقی کشورها در مجموع سخت‌تر است.

نکاتی دیگر

 •  جی پی ای برای ارشد و لیسانس جداگانه حساب می‌گردد.
 •  ارشد برقکسانی که در این رشته برای آمریکا و کانادا اپلای می‌کنند، بسیار زیاد هستند؛ به خصوص از کشورهای ایران و هند و چین، بنابراین در مجمموع رقابت بالاست. علاوه بر برق گزینه‌های دیگری هم وجود دارد؛ مثلا علوم کامپیوتر و یا مهندسی کامپیوتر که اگر استادی با زمینه تخصصی مشابه پیدا کنید می توانید در این رشته ها نیز تحصیل کنید.
 • یک قانون کلی برای فاند این است که فاند گرفتن در مقطع دکتری امکان پذیرتر است. زیرا مدت بیشتری اقامت و در نتیجه تعداد مقاله و خروجی‌های بیشتری خواهید داشت و اساتید ترجیح می‌دهند به دانشجویان دکتری فاند اختصاص دهند.
 •  بدون مقاله هم می‌توان فاند گرفت.
 •  برای ارشد دوم ممکن است برای ویزا به مشکل بخورید. بهتر است بگویید در حال کار بوده‌اید.
 • پذیرش در کالج‌ها آسان است، اما اگر از کالج پذیرش می‌گیرید برای آینده هم فکری کنید. اگر سن شما بیش از ۳۰ باشد و از کالج پذیرش بگیرید، قانع کردن افسر برای ویزا سخت خواهد شد. شهریه کالج نیز کمتر است؛ به طور مثال حدود ۱۵۰۰۰ دلار در مقابل شهریه دانشگاه که ۲۰۰۰۰ دلار است.
 •  فاصله زمانی تحصیلی بین مقطع ارشد و دکتری را تا جایی که ممکن باشد سعی کنید با سابقه کار و …. پوشش دهید.
 •  برای پزشکی باید از لیسانس علوم پایه اقدام کرده و در آزمون امکت شرکت کنید.
 •  بهتر است که لیسانس از کانادا بگیرید سپس پزشکی بخوانید.
 • برای همراه داشتن وضعیت مالی چک می‌شود و به ازای هر نفر ۱۰۰۰۰ دلار می‌توانید همراه داشته باشید و بدون دردسر وارد شوید. اگر می‌خواهید بیشتر همراه داشته باشید باید فرمی پر کنید و توجیه بیاورید.
 •  ترم زمستان در ماه اکتبر شروع می شود (مهر/ آبان).
 •  ترم تابستان در ماهمارچ شروع می‌شود (اسفند/ فرودرین).
 •  برخی دانشگاه‌ها نمره آیلتس ۶.۵ می‌خواهند اما برای رشته‌های بهتر آیلتس ۷نیاز است. البته در بعضی موارد هم کسب نمره ۶ کافی است.
 •  برای اکثر برنامه‌های دانشگاهی، معمولا دی و بهمن ماه تاریخ ددلاین‌ها هستند. تا ۱۵ و ۳۱ جولای هم برای ترم زمستان مهلت دارند که بازه‌ی گسترده‌ای است و بهتر است برای خود یک لیست تهیه کنید.
 • برای اپلای آلمان، اقدام به گرفتن زمان مصاحبه از سفارت آلمان هر چه زودتر بهتر است. توصیه‌نامه نیز گاها نیاز است. به تایید سفارت برای مدارک نیاز دارید و مدارک باید ترجمه رسمی شوند که ۵ تا کپی هم نیاز است. مکاتبه با دانشگاه هم داشته باشید و همراه مدارک به سفارت ببرید. در بعضی از برنامه‌ها که هم انگلیسی و هم آلمانی برگزار می‌شوند، مدرک آلمانی هم علاوه بر انگلیسی باید داشته باشید. اگر معدل پایینی دارید، پیشنهاد می‌کنیم مدرک آلمانی بگیرید، سپس اپلای کنید. چون پذیرش برای دروس به زبان آلمانی آسان‌تر خواهد شد.
 • در اروپا برخی ادمیشن‌ها با فاند هستند، اما یک سری هم جدا از پذیرش هستند که باید برای همه آنها اپلای کنید تا شانستان افزایش یابد.
 • ایتالیا برای کارشناسی یک آلفا تست دارد و برخی جاهای ارشد هم ادمیشن تست دارند. به این موارد توجه و برای آنها اپلای نکنید.
 • در سوئیس در هر رشته علوم پایه و مهندسی معمولا پوزیشن و فاند کارشناسی ارشد دارند و باید رزومه خیلی خوبی داشته باشید.

سوالات متداول

برای کارشناسی ارشد در اروپا باید مکاتبه کرد؟

خیر، مکاتبه لازم نیست و باید اپلای کنید. یعنی شما نیازی نیست استاد سوپروایزر پیدا کنید و تنها کافی است که با دانشگاه مقصد در ارتباط باشید. برای این کار نیاز است که شما بر اساس الزامات هر دانشگاه، مدارک را تهیه کنید و برای آنها ارسال نمایید.

آیا انگلیس فاند دارد؟

می‌توان گفت تقریبا فاند در انگلیس وجود ندارد یا نادر است. یکی از دلایل این موضوع این است که بسیاری از دانشگاه‌های انگلیس جز بهترین دانشگاه‌های جهان به حساب می‌آیند. در نتیجه با توجه به رقابتی بودن شرایط اخذ پذیرش در این دانشگاه‌ها، معمولا به ندرت به دانشجویان با رزومه‌های بسیار خاص فاند تعلق می‌گیرد.

بدون مقاله می‌توان برای دکتری اپلای کرد؟

بله، البته شانس کمتر خواهد بود و باید بر روی گرفتن نمره زبان بالا تمرکز کنید. خصوصا اگر مقاله ندارید بهتر است برای آمریکا و کانادا اقدام کنید. در کل نداشتن مقاله برای گرفتن پذیرش در مقطع دکتری، می‌تواند شانس شما را برای دانشگاه‌های بهتر بسیار کاهش دهد.

پس از اتمام کارشناسی ارشد در ایتالیا چه کار می‌توان کرد؟

یافتن کار در ایتالیا مشکل است، زیرا نرخ بیکاری در این کشور نسبت به سایر کشورها بیشتر است. اما ایتالیا می‌تواند سکوی پرتاب خوبی برای گرفتن پذیرش در مقطع دکتری در آمریکا و کانادا و یا برای کار در نقاط دیگر اروپا باشد.

حداکثر هزینه تحصیل برای ارشد در اروپا؟

در انگلیس ۱۰ الی ۱۵ هزار پوند برای زندگی  و برای شهریه سالانه ۱۵ تا ۲۵ هزار پوند لازم است. مقدار فاند دکتری در اروپا مناسب است و معمولا ۱۰۰۰ تا ۳۰۰۰ یورو در ماه خواهد بود. بدون مقاله اپلای برای دکتری در اروپا سخت‌تر خواهد بود ولی برای آمریکا و کانادا بهتر و آسان‌تر است. در اروپا پابلیکیشن خیلی اهمیت دارد و زبان خیلی مهم نیست. در کانادا و آمریکا به زبان و پابلیکیشن اهمیت یکسانی می دهند.

توان مالی در اخذ پذیرش مهم است؟

برخی دانشگاه‌ها در بعضی کشورها از شما می‌پرسند که اگر فاند نداشته باشید قادر به پرداخت شهریه هستید یا نه و اگر بگویید خیر و به شما فاند ندهند پذیرش نمی‌شوید. این موضع در آلمان و ایتالیا چندان مهم نیست که تمکن مالی داشته باشید. گرفتن فاند از کشورهایی که شهریه ندارند سخت خواهد بود. در واقع اثبات تمکن مالی در اخذ ویزای تحصیلی تاثیر خود را خواهد گذاشت.

آیا در رشته غیر مرتبط می‌توان ادامه تحصیل داد؟

در اروپا و به خصوص در آلمان به تغییر رشته حساسیت دارند و البته به رشته کارشناسی شما هم بستگی دارد. برای این کار باید به ادمیشن آفیس‌ها ایمیل بزنید و این مطلب را بپرسید. در وب سایت د آ د  قسمتی به نامrequirement وجود دارد که می‌توانید از این امر مطلع شوید.

چه نمره‌ایی برای آیلتس در ایتالیا مناسب است؟

معمولا الزامات قبولی در کشور ایتالیا نسبت به اکثر کشورهای جهان معقول‌تر می‌باشد. در مواردی با کسب نمره آیلتس ۵ تا ۵.۵ هم متقاضیانی در دانشگاه‌های ایتالیا قبول شدند.

چگونه معدل پایین خود را جبران کنیم؟

با داشتن مقالات ژورنالی، کسب نمره بالای زبان، انجام فعالیت‌های پژوهشی و یا ثبت اختراع و ... می‌توانید معدل پایین خود را جبران کنید.

 من متاهل هستم، آیا در فرایند اپلای مشکلی پیش خواهد آمد؟

متاهل یا مجرد بودن هیچ ارتباطی به دریافت پذیرش ندارد. تنها شما باید در فرآیند اخذ ویزای همراه، حواستان باشد که کشور مقصد شما چه شرایطی را برای همراه شما در نظر گرفته است.

اگر ارشد مجدد بخوانم شانسی برای دریافت فاند وجود خواهد داشت؟

تفاوتی بین شروع خواندن از ابتدا و مجدد خواندن وجود ندارد (البته بعضی مواقع اجازه نمی دهند). تنها مسئله‌ای که بوجود می‌آید مشکل ویزا است، گاها برای اروپا هم پیش می‌آید که باید توجیه کنید که به چه دلیل دوباره می‌خواهید ارشد بخوانید.

آیا فاند برای ارشدMBA وجود دارد؟

بله وجود دارد.اما خیلی کم، نمرهGREیاGMATتعیین کننده است، البته خیلی دانشگاه‌ها هم سابقه کار از شما می‌خواهند تا راضی به دادن فاند به شما شوند.

آیا شانس گرفتن فاند با حداقل معدل وجود دارد یا خیر؟

به طور کلی بله، ولی با شرط این که رزومه شما در قسمت‌های دیگر معدل‌تان را پوشش دهد. یعنی شرایط شما در نمره زبان، مقالات، جی آر ای و ... نسبت به سایر متقاضیان برتر باشد. معمولا با توجه به رقابتی بودن گرفتن فاند، هرچه معدل بالاتری داشته باشید، شانس بیشتری نیز خواهید داشت.

 فارغ‌التحصیلان دانشگاه‌های غیرانتفاعی برای اپلای مشکلی خواهند داشت؟

خیر، فارغ‌التحصیلان دانشگاه‌های غیرانتفاعی همانند سایر دانشجویان دیگر دانشگاه‌ها، مشکلی بابت مهاجرت تحصیلی و اخذ پذیرش از دانشگاه‌های دیگر نخواهند داشت.

اگر بین مقاطع تحصیلی فاصله بیفتد، مشکلی خواهد داشت؟

معمولا گپ تحصیلی به مدت زیاد در اخذ پذیرش مشکل‌ساز خواهد بود، اما در مقاطع تحصیلی، شاید دانشگاه مشکلی با این فاصله بین مقاطع تحصیلی نداشته باشد. نکته مهم  این است که در اخذ ویزای تحصیلی، امکان ایراد گرفتن سفارت بابت گپ تحصیلی وجود خواهد داشت.

آیا معدل دو سال آخر مهم است؟

بله در مجموع مهم‌تر است و دانشگاه ها معمولا علاوه بر معدل کل، جی پی ای،imager   یا نمرات معدل دروس تخصصی، معدل سال آخر یا ۲ سال آخر را  نیز می خواهند

چگونگی اپلای و فاند برای اروپا؟

ابتدا باید گفت که بحث ویزا و اپلای از یکدیگر جدا هستند. اپلای یعنی درخواست دادن برای پذیرش و پس از گرفتن پذیرش بسته به کشور ممکن است پذیرش شما با فاند باشد و یا اینکه پذیرش بگیرید و برای فاند جداگانه اقدام کنید.

کشورآلمان حدود ۲۰۰۰ برنامه و طرح انگلیسی دارد که شهریه نمی‌خواهند و یا کمتر از ۵۰۰ یورو هزینه دارند. اولین پارامتر برای آلمان این است که رشته مد نظرتان در کدام دانشگاه‌ها ارائه می‌شوند.

آیا باید برای ویزای آلمان حتما مدرک آلمانی داشت؟

خیر، نیازی نیست. همچنین در سیستم آلمانی معدل حداقل ۱۵ می‌باشد و نمرات بین ۱ تا ۵  هستند. باید حداقل ۲.۵ داشته باشید. البته گاها ۲.۳ - ۳ نیاز دارند.

نظرات کاربران

برای ارسال نظر باید در سایت ثبت نام کنید.

حساب کاربری دارید؟ وارد شوید

maryam razzaghi

maryam razzaghi

00/10/25

سلام و وقت بخیر معمولا نتایج اولیه و ایمیل دعوت به مصاحبه حدودا چه زمانی برای کسایی که آمریکا اپلای کردن میاد؟
The Flash

The Flash

00/09/03

سلام وقت بخیر... یه سوال داشتم ببخشید دانشگاه امام باقر(امنیت اطلاعات) اجازه اپلای به دانشجو هاش رو میده؟
Scorize_Admin

Scorize_Admin

00/09/06

سلام، معمولا از همه ی دانشگاه ها میشه اپلای کرد. باید از خود دانشگاه بپرسید اگر اجازه نمیدن که خیلی دشوار میشه.