پروفایل اسکورایز

تماس با اسکورایز

۰۲۱-۲۸۴۲۶۸۷۵

پروفایل اسکورایز

برای استفاده بهتر از خدمات مهاجرت و آموزش زبان اسکورایز وارد یا عضو شوید.

بعد از ورود به همین صفحه منتقل می‌شوید.

سبد خرید شما خالی است.

بهترین آموزش‌های زبان و مهاجرت را در محصولات اسکورایز بیابید

لیست محصولات

ویزای تحصیلی آمریکا

99/07/10

 


ویزای تحصیلی آمریکا

قطعاً چندین دانشگاه برتر جهان در ایالات متحده قرار گرفته‌ اند، از این رو بسیاری از دانشجویان علاقه‌مند هستند برای ادامه تحصیل به آمریکا مهاجرت کنند. سطح آموزش و امکانات مختلفی که برای پیشرفت علمی و تجربی در آمریکا در اختیار دانشجویان قرار می‌ گیرد، توجیه قابل قبولی برای مهاجرت به این کشور است. متاسفانه با تحریم‌ های مختلفی که در حال حاضر برای شهروندان ایرانی وجود دارد، مهاجرت به روش‌ های سرمایه‌ گذاری، کاری، ازدواج و یا خانوادگی تقریباً غیر ممکن است. با این حال ایرانیان می‌ توانند برای ویزای تحصیلی آمریکا اقدام کنند. هر چند شرایط تازه کمی مشکل‌تر از گذشته است، ولی با مشاوره صحیح و یا به کمک مؤسسه مهاجرتی مطمئن این فرصت دور از دسترس نیست.

در این مطلب می‌ خواهیم بدانیم مهاجرت تحصیلی به آمریکا چگونه است؟ برای امور مهاجرت باید به کدام سفارت‌ خانه‌ ها مراجعه کنیم؟  شانس اخذ ویزای تحصیلی آمریکا برای شهروندان ایرانی چقدر است؟ همچنین تأثیر تحریم‌ ها بر اخذ ویزای تحصیلی آمریکا را بررسی خواهیم کرد، پس با ما همراه باشید.

 

چگونه ویزای تحصیلی امریکا بگیریم؟

بسته به سن و میزان تحصیلاتی که دارید، می‌ توانید در مقاطع مختلف در آمریکا به تحصیل بپردازید. البته مهاجرت برای تحصیل در مقاطع ابتدایی، دبیرستان یا کالج بسیار دشوار و تقریباً غیر ممکن است. برای همین می‌ خواهیم در این بخش ویزای تحصیلی آمریکا در مقاطع دانشگاهی را مورد بررسی قرار داده و شرایط لازم برای هر کدام را نام ببریم. توجه داشته باشید که برای تحصیل در هر مقطعی نیاز به ویزای موقت یا دائم دارید، یکی از انواع ویزا‌های موقت همین ویزای تحصیلی است.

تحصیل مقطع کارشناسی در آمریکا

ممکن است یک فارغ التحصیل دبیرستان که مدرک دیپلم خود را اخذ کرده است، قصد تحصیل مقطع کارشناسی در آمریکا داشته باشد. این امکان برای دانش آموزان مهاجر کشور‌های دیگر وجود دارد، ولی موانع بسیاری بر سر راه این افراد قرار گرفته است با توجه بر تجربیات و شرایط حال حاضر،  تحصیل در مقطع کارشناسی در آمریکا پیشنهاد نمی‌ شود. به هر حال بهتر است تعدادی از شرایط لازم را در اینجا بررسی کنیم. دانش آموز برای ورود به دانشگاه‌ های آمریکا باید آزمون SAT را با موفقیت و امتیاز بالا بگذراند، که این آزمون شامل مهارت‌ های زبان انگلیسی، مهارت‌ های ریاضی و … است. اگر دانش آموز بتواند این آزمون را با موفقیت انجام دهد، آماده ورود به دانشگاه‌ های آمریکایی خواهد بود. 

هزینه تحصیل در مقطع کارشناسی از ۱۰۰۰۰ تا ۳۰۰۰۰ دلار یا بیشتر متغیر است که این هزینه به نوع دانشگاه، ایالت، هزینه خوابگاه، سبک زندگی فرد و ...بستگی دارد. برخی از دانشگاه‌ های آمریکایی بورسیه‌ های تحصیلی ارائه می‌ دهند، ولی دریافت چنین بورسیه‌ هایی برای دانش آموزان مهاجر بسیار مشکل و تقریباً غیر ممکن است.

تحصیل مقطع کارشناسی ارشد در آمریکا

یکی از بهترین‌ فرصت‌ های تحصیلی در آمریکا برای مهاجران، مقطع کارشناسی ارشد می‌ باشد. گذراندن این مقطع در آمریکا به ۲ سال زمان نیاز دارد، همچنین امکان اخذ بورسیه نیز وجود خواهد داشت. دانشجویان رشته‌ های فنی مهندسی باید آزمون GRE یا GMAT و متقاضیان رشته حقوق آزمون LSAT را با موفقیت بگذرانند. مدرک لیسانس معتبر و ریز نمرات دوره کارشناسی نیز باید ÷س از ترجمه رسمی، در اختیار سفارت قرار بگیرند. 

تحصیل مقطع دکترا در آمریکا

بسیاری از دانشجویان ایرانی به تحصیل مقطع دکترا در آمریکا علاقه دارند، برای این منظور بایستی مدرک معتبر کارشناسی ارشد و ریز نمرات این دوره با ترجمه رسمی ارائه شوند. همچنین دانشجو باید مقالات معتبر علمی به همراه رزومه قوی مانند سمینار‌ها یا سابقه کار مرتبط با رشته داشته باشد. دریافت جوایز علمی هم جز امتیاز‌های مهم برای اخذ ویزای تحصیلی آمریکا در مقطع دکترا است.


مدارک مورد نیاز برای اخذ ویزای تحصیلی آمریکا

برای دریافت ویزای تحصیلی در آمریکا علاوه بر مدارکی که برای هر مقطع نام بردیم، باید مدارک دیگری را نیز حاضر کنید:

●    قبل از هر کاری باید به یکی از مدرسه‌ ها یا دانشگاه‌ های مورد تایید در SEVP یا Student and Exchange Visitor Program درخواست پذیرش بفرستید و منتظر پاسخ بمانید. اگر پذیرفته شوید، مراحل بعدی را انجام دهید.

●    وقتی درخواست شما مبنی برای پذیرش در دانشگاه مورد نظر تایید شد، بایستی هزینه ثبت نام در SEVIS یا Student and Exchange Visitor Information System بپردازید. پس از این مرحله یک فرم l-20 برای شما صادر خواهد شد که در زمان مصاحبه سفارت، این فرم را به آفیسر صدور ویزا تحویل می‌ دهید. اگر قرار است برای مهاجرت همسر و فرزندان نیز همراه شما باشند، برای هر کدام نیاز به یک فرم جداگانه l-20 دارید؛ ولی لازم نیست برای آن‌ها در SEVIS ثبت نام انجام دهید.

●    بسته به سفارت یا کنسولگری که برای مکاتبه انتخاب کرده‌ اید، فرم درخواست ویزا متفاوت خواهد بود. با استفاده از یک اپلیکیشن، فرم درخواست ویزا را تکمیل می‌ نمایید و از آخرین مرحله آن یک پرینت می‌ گیرید، نام فرم نهایی DS-160 است.

●    در مرحله آخر وقتی که همه فرم‌ ها را تکمیل کردید، درخواست وقت سفارت یا کنسولگری ایالات متحده را ارائه می‌ دهید. زمان مصاحبه شما بر اساس موقعیت، فصل و موارد دیگر متفاوت خواهد بود. بهتر است هر چه زودتر برای درخواست وقت اقدام کنید، تا به‌ موقع به شروع ترم تحصیلی برسید. اگر ویزای تحصیلی آمریکا صادر شود ۱۲۰ روز قبل از شروع ترم تحصیلی خواهد بود، ولی شما تنها ۳۰ روز قبل از شروع ترم می‌ توانید وارد خاک آمریکا شوید.

مدارکی که باید در هنگام مصاحبه به آفیسر صدور ویزا ارائه دهید عبارتند از:
●    یک پاسپورت معتبر که انقضای آن تا ۶ ماه بعد از اتمام دوره تحصیلی در آمریکا باشد.
●    اپلیکیشن ویزای مهاجر به همراه فرم DS-160
●    رسید پرداخت هزینه ویزای دانشجویی
●    یک قطعه عکس (همان تصویری که روی پاسپورت است).
●    ارائه گواهی صلاحیت و پذیرش دانشگاه به همراه فرم l-20

علاوه بر این مدارک بایستی سندی دال بر تمکن مالی ارائه دهید و با اسناد دیگری اثبات کنید که بعد از اتمام تحصیل، خاک آمریکا را ترک خواهید کرد.

 

شانس گرفتن ویزای تحصیلی آمریکا

در حال حاضر که تحریم‌ ها راه را برای اخذ ویزای تحصیلی آمریکا بسیار دشوار کرده‌ اند، با تکیه بر  برخی موارد می‌ توانیم شانس گرفتن ویزای تحصیلی را بالا ببریم. یکی از این موارد، میزان اعتبار دانشگاهی است که در آن مقاطع قبلی را گذرانده‌ اید. بالطبع هر چقدر دانشگاه شما معتبر‌تر و دارای سابقه درخشان‌تری باشد، امکان پذیرش شما در دانشگاه‌ های آمریکا و به دنبال آن اخذ ویزا بیشتر است. مورد بعدی فاکتور سن است، بایستی سن دانشجو با مقطع تحصیلی همخوانی داشته باشد. همچنین در این میان افراد نخبه و سخت کوش شانس بیشتری دارند، برای مثال دانشجویی که در سن ۲۲ یا ۲۳ سالگی مدرک کارشناسی ارشد را کسب کرده است؛ می‌ تواند به اخذ ویزای تحصیلی آمریکا امیدوار‌تر باشد. مورد آخر هم تمکن مالی است، اگر بتوانید مدارک مستندی مبنی بر تمکن مالی قابل توجه ارائه دهید؛ امکان دریافت ویزای تحصیلی آمریکا برای شما بیشتر است.


تمکن مالی برای ویزای تحصیلی آمریکا

برای اینکه سفارت آمریکا بپذیرد شما توانایی پرداخت هزینه‌ های تحصیل خود در آمریکا را دارید، همچنین پس از اتمام تحصیل خاک آمریکا را ترک خواهید کرد؛ از شما مدرک دال بر تمکن مالی درخواست می‌ کنند. تمکن مالی را یک هفته پیش از تاریخ مصاحبه از بانک یا بانک‌ هایی که در آن‌ پول پس‌انداز کرده‌ اید، دریافت کنید. بسیاری از دانشجویان که تجربه اخذ ویزای تحصیلی آمریکا را دارند، پیشنهاد می‌ کنند میزان تمکن مالی به اندازه هزینه‌ های ۲ سال تحصیل در آمریکا باشد. برای اطلاعات بروز‌تر و دقیق‌تر از کارشناسان موسسه اسکورایز مشاوره بگیرید.
ویزای تحصیلی آمریکا با همسر
اگر شما موفق به کسب ویزای تحصیلی آمریکا شدید، می‌ توانید همسر یا فرزندان را نیز همراه خود ببرید. البته توجه داشته باشید اگر خانواده به واسطه ویزای تحصیلی همراه شما وارد ایالات متحده شوند، تنها اجازه ماندن در خاک آمریکا را دارند و نمی‌ توانند به تحصیل یا کار بپردازند.

 

سفارت‌ ها برای ویزای تحصیلی آمریکا

از آنجایی که ایالات متحده در ایران هیچ سفارت یا کنسولگری ندارد، متقاضیان ویزای تحصیلی آمریکا باید به یکی از کشور‌های ارمنستان، ترکیه و یا امارات متحده سفر کنند. لازم به ذکر است که درخواست وقت سفارت آمریکا به صورت اینترنتی انجام می‌ شود.

 

تاثیر تحریم‌ها بر اخذ ویزای تحصیلی آمریکا

درست است که همچنان امکان تحصیل در دانشگاه‌ های آمریکا برای شهروندان ایرانی وجود دارد، ولی نمی‌ توان تاثیر تحریم‌ها بر اخذ ویزای تحصیلی آمریکا را نادیده گرفت. بسیاری از کیس‌ های دانشجویی که توسط ایرانیان به سفارت‌خانه‌ های آمریکا در کشور‌های مختلف ارائه می‌ شوند، رد شده و هزینه‌ های مالی و زمانی زیادی برای متقاضیان به همراه دارند. با این حال اگر از یک وکیل یا مؤسسه مهاجرتی مطمئن کمک بگیرید، می‌ توانید شانس بیشتری برای اخذ ویزای تحصیلی آمریکا داشته باشید.


امیدواریم مطالبی که برای شما جمع آوری کردیم، مفید واقع شده باشند. همان‌ طور که متوجه شدید  امور مهاجرتی مخصوصاً برای کشوری مانند آمریکا دارای پیچیدگی‌ و شرایط گوناگونی است. برای همین به شما توصیه می‌ کنیم، در جهت موفقیت برای مهاجرت تحصیلی به آمریکا از مشاوران و وکلای متخصص و باتجربه کمک بگیرید.

 

سوالات متداول

●    اخذ ویزای تحصیلی آمریکا برای مقاطع قبل دانشگاه امکان پذیر است؟
بله، اما به سبب شرایط سختی مانند الزام حضور یک قیم در کنار محصل، گرفتن ویزا برای مقاطع ابتدای و کالج بسیار دشوار است.

●    هزینه تحصیل مقطع کارشناسی در آمریکا چقدر است؟
به طور متوسط بین 10000 تا 30000 دلار بسته به ایالت، شهر، دانشگاه و رشته تحصیلی متغیر است.

●    کدام سفارت برای ویزای دانشجویی آمریکا بهتر است؟
ایالات متحده در ایران هیچ سفارت یا کنسولگری ندارد، متقاضیان ویزای تحصیلی آمریکا باید به یکی از کشور‌های ارمنستان، ترکیه و یا امارات متحده سفر کنند.

●    شرایط اخذ ویزای تحصیلی آمریکا با همسر و فرزندان چگونه است؟
با گرفتن ویزای تحصیلی آمریکا می‌ توانید همسر و فرزندان خود را همراه خود ببرید، اما در این حالت امکان کار و تحصیل برای آنها وجود ندارد.
 
آیا این مطلب برای شما مفید بود؟


اگر سوالی دارید در قسمت دیدگاه بنویسید تا به آن پاسخ داده شود.
دیدگاه ها

پاسخ به کامنت‌ها به صورت ایمیل ارسال میشود.

برای ثبت دیدگاه وارد شوید ورود به صفحه کاربری