پروفایل اسکورایز

تماس با اسکورایز

۰۲۱-۲۸۴۲۶۸۷۵

پروفایل اسکورایز

برای استفاده بهتر از خدمات مهاجرت و آموزش زبان اسکورایز وارد یا عضو شوید.

بعد از ورود به همین صفحه منتقل می‌شوید.

سبد خرید شما خالی است.

بهترین آموزش‌های زبان و مهاجرت را در محصولات اسکورایز بیابید

لیست محصولات

مهاجرت تحصیلی؛ بهترین راه برای مهاجرت به هلند

00/06/14

 


مهاجرت تحصیلی؛ بهترین راه برای مهاجرت به هلند
مدت زمان مطالعه: 16 دقیقه
رضا‌ سپاس‌پور


هلند کشوری کوچک با مساحتی حدود 41 کیلومتر مربع در شمال غربی اروپا است. جمعیت ساکن در این کشور حدود 17 میلیون نفر بوده است که اکثرا مسیحی بوده، اما حدود یک میلیون شهروند مسلمان نیز در این کشور زندگی می‌کنند. هلند برای زندگی کشوری مناسب و زیبا می‌باشد و رویای اکثر مردم جهان زندگی در سرزمین گل‌های‌ لاله است. سطح بالای کیفیت زندگی، رفاه و آسایش، اقتصاد قوی و با ثبات، سیستم آموزشی منظم و مدارس، کالج و دانشگاه‌های معتبر این کشور باعث شده است که یکی از مقاصد اصلی مهاجرین، کشور هلند باشد. زبان رسمی این کشور، هلندی بوده و واحد پول این کشور، یورو است. اقتصاد این کشور بر پایه تولید و تجارت گل، دامداری، کشاورزی و ذخایر گازی فراوان می‌چرخد. روش‌های مختلفی برای مهاجرت به هلند پیش روی شماست که از جمله این روش‌ها می‌توان به کار در هلند، ازدواج با فرد تابعه هلند، سرمایه‌گذاری در هلند، راه‌اندازی استارت‌آپ در هلند و تحصیل در دانشگاه‌های هلند اشاره نمود. زندگی در کشور هلند مزایا و معایب مختلفی دارد و بسته به هر فرد می‌تواند مقصد مناسب یا نامناسبی برای افراد باشد. برخی از این مزایا و معایب در جدول زیر لیست شده‌اند:

مزایای زندگی در هلندمعایب زندگی در هلند
نرخ پایین بیکاری و ثبات اقتصادیبالا بودن هزینه‌های زندگی نسبت به سایر کشورها
سیستم آموزشی قویآزادی مصرف مواد مخدر در برخی مکان‌ها
کیفیت بالای زندگی و تناسب درآمد و هزینهنرخ مالیات بالا
طبیعت و آب و هوای مناسب برای زندگییادگیری زبان هلندی و تطبیق با فرهنگ این کشور

از دیگر ویژگی‌های زندگی در هلند، می‌توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • استفاده از دوچرخه برای رفت و آمد و پیش نیامدن ترافیک در هنگام رانندگی
 • فضاهای گردشگری آبی و رستوران‌های قایقی بامزه و جذاب
 • شهرهای هلند محیطی مناسب برای رشد فرزندان شما
 • مردم هلند افرادی مهربان و خوش برخورد
 • معماری‌های فوق‌العاده و زیبایی بصری شهرهای هلند
 • فرصت دادن کشور هلند به کسب و کارهای جدید و رشد ایده‌های تازه

یکی از روش‌های پرطرفدار برای مهاجرت به هلند، مهاجرت تحصیلی است. با مطالعه این مقاله شما می‌توانید به پاسخ پرسش‌هایی همچون شرایط تحصیل در مقاطع مختلف اعم از کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری، شرایط اپلای به کشور هلند، مدارک لازم برای اخذ ویزای تحصیلی هلند را به دست پیدا کنید.

مهاجرت به هلند

مهاجرت به هلند

در سال‌های گذشته کشور هلند برای پذیرش مهاجر سخت‌گیری‌های خاص خودش را داشت، اما در حال حاضر یکی از مقصدهای مهم برای جذب مهاجران به حساب می‌آید. یکی از ویژگی‌های مثبت کشور هلند برای مهاجرت این است که تبعه‌های خارجی انگار در کشور خود زندگی می‌کنند و هیچ احساس غربتی در این کشور ندارند. آمار مهاجرت به کشور هلند در سال‌های اخیر نسبت به گذشته افزایش چشمگیری داشته است و با رشد 22 درصدی رو به رو شده است. مردم در کشور هلند با زبان‌های مختلفی اعم از انگلیسی، فرانسوی و آلمانی هم صحبت می‌کنند و برقراری ارتباط با مردمان این کشور راحت است. اگر شما بتوانید به هلند مهاجرت کنید و در ادامه تابعیت و پاسپورت این کشور را دریافت کنید، بدون نیاز به گرفتن ویزا می‌توانید به 169 کشور مختلف دنیا سفر کنید. در واقع ارزش پاسپورت کشور هلند هم‌تراز با کشورهایی مانند اتریش، آمریکا، ژاپن و ... است. قبل از آنکه بخواهید برای مهاجرت به کشور هلند اقدام کنید، می‌بایست روش‌های مختلف مهاجرت به این کشور را بشناسید تا برای آینده خودتون بهترین تصمیم را بگیرید. در این بخش سعی می‌کنیم معرفی کوتاهی از روش‌های مهاجرت به هلند داشته باشیم:

1.مهاجرت به هلند از طریق سرمایه‌گذاری: اگر شما می‌خواهید که از طریق سرمایه‌گذاری برای مهاجرت به هلند اقدام کنید، باید یا ایده‌ای نو و یا تمکن مالی بالایی داشته باشید. 4 حالت اصلی برای مهاجرت به هلند از طریق سرمایه‌گذاری وجود دارد:

مهاجرت از طریق سرمایه‌گذاری به هلند

کارآفرینی، استارت‌آپ، خرید ملک و ثبت شرکت هر کدام از راهکارهای مهاجرت از طریق سرمایه‌گذاری هستند که در میان این روش‌ها، مهاجرت از طریق استارت‌آپ به هلند نسبت به سایر روش‌های نیاز به توضیح بیشتری دارد که برای دستیابی به اطلاعات بیشتر شما می‌توانید، مقاله استارت‌آپ ویزا هلند را مطالعه بفرمایید.

یکی از نگرانی‌های افرادی که می‌خواهند از طریق سرمایه‌گذاری به کشورهای خارجی مهاجرت کنند، این است که خطر مصادره اموال و دارایی آنها چقدر است. معمولا قبل از انتخاب کشور مقصد برای مهاجرت، ابتدا باید با توجه به تعریف بانک جهانی، ریسک مصادره اموال در آن کشور چک شود. عدد ریسک مصادره اموال در بازه 1 تا 7 است که هر چه این عدد بیشتر باشد، خطر مصادره اموال بیشتر می‌شود. مطابق با آمار ارائه شده، ریسک مصادره اموال در کشور هلند برابر یک بوده است که این موضوع نشان‌دهنده امنیت بالای این کشور برای مهاجرت از طریق سرمایه‌گذاری است.

مهاجرت به هلند از طریق سرمایه‌گذاری

2. مهاجرت کاری به هلند: شرط مهاجرت از طریق کار به هلند بدین صورت است که شما باید از کارفرمایی در این کشور، پیشنهاد کاری (Job Offer) دریافت کنید و تا در ادامه بتوانید برای اخد ویزای کاری کاری اقدام کنید. نرخ بیکاری در کشور هلند در دو سه سال اخیر نسبت به سال‌های گذشته کاهش یافته است، اما معمولا مهاجرت کاری به هلند نسبت به مهاجرت از طریق سرمایه‌گذاری و یا تحصیل در اولویت پایین‌تری قرار می‌گیرد. معمولا دریافت ویزای کاری هلند نیز بسیار دشوار بوده و این روش مهاجرت به هلند نسبت به روش‌های دیگر، پیشنهاد نمی‌شود.

3. مهاجرت به هلند از طریق ازدواج و تولد: روش دیگری که برای مهاجرت به هلند وجود دارد، ازدواج با یک شهروند و یا یک تابعه هلندی است. در صورتی که همسر شما شهروند و یا تابعه هلندی باشد، شما می‌توانید پس از گذشت 3 سال از زمان ازدواج، به اقامت دائم کشور هلند دست پیدا کنید. برای مهاجرت به هلند از طریق ازدواج شرایط و مدارک مختلفی لازم است:

 • پاسپورت معتبر با حداقل 6 ماه اعتبار
 • سند ازدواج و مدارک برای اثبات واقعی بودن ازدواج
 • گواهی تمکن مالی همسر تابعه هلند
 • ارائه مدرک زبان
 • پرداخت هزینه صدور ویزای هلند

همچنین برای مهاجرت به هلند از طریق تولد، باید به این نکته توجه داشته باشید که در صورتی که شما و همسرتان هیچ کدام تابعه هلند نباشید، فرزندتان نیز در صورت متولد شدن در کشور هلند، تابعه این کشور به حساب نمی‌آید. شرط اصلی و اساسی برای تابعه هلندی شدن فرزند، تابعه کشور هلند بودن یکی از والدین می‌باشد. معمولا مهاجرت به هلند از طریق تولد گزینه مناسبی به حساب نمی‌آید.

4. مهاجرت به هلند از طریق پناهندگی: یکی دیگر از روش‌های مهاجرت به هلند، اقدام به پناهندگی در این کشور است. معمولا بررسی پرونده متقاضیان به پناهندگی در کشور هلند از 3 هفته تا 6 ماه طول می‌کشد. پس از موافقت با درخواست پناهندگی، ابتدا به فرد متقاضی اجازه 5 سال اقامت در کشور هلند داده می‌شود. در این مدت صلاحیت فرد متقاضی توسط کشور هلند برای اعطای اقامت دائم مورد بررسی می‌گردد. در طی بررسی پرونده حدود 250 یورو و پس از موافقت با درخواست پناهندگی حدود 1100 یورو به فرد پرداخت می‌شود. پس از گذشت 3 ماه اما باید فرد متقاضی به دنبال شغل باشد، زیرا حقوق بیکاری داده شده تا 3 ماه اول به فرد برای پیدا کردن شغل مناسب پرداخت می‌شود. معمولا این روش مهاجرت به متقاضیان توصیه نمی‌گردد.

5. مهاجرت تحصیلی به کشور هلند: بهترین و مطمئن‌ترین روش مهاجرت به هلند، مهاجرت تحصیلی به این کشور است. در کل دو روش مهاجرت از طریق تحصیل و سرمایه‌گذاری به هلند، دو روش خوب و مناسب برای اخذ اقامت در کشور هلند می‌باشند. امکان اپلای به کشور هلند برای تمامی مقاطع مختلف تحصیلی وجود دارد. برای تحصیل در مدارس هلند، دانشگاه‌ها در هر کدام از مقاطع کارشناسی، ارشد و دکترا شرایط خاصی وجود دارد. هزینه تحصیل در کشور هلند نسبت به سایر کشورهای پرطرفدار مانند کانادا، استرالیا، آمریکا و انگلیس ارزان‌تر بوده و همچنین معمولا شرایط پذیرش مدارس و دانشگاه‌ها و اخذ ویزای این کشور ساده‌تر می‌باشد. در ادامه این مقاله سعی می‌کنیم شرایط تحصیل در هلند را برای مقاطع مختلف بررسی کرده و همچنین در ادامه به مدارک لازم برای اخذ ویزای تحصیلی هلند بپردازیم.

شرایط تحصیل در هلند

بهترین و آسان‌ترین راه برای مهاجرت به کشور هلند، مهاجرت تحصیلی به این کشور است. از جمله مزایای تحصیل در کشور هلند، اجازه اقامت پس از تحصیل برای یافتن کار حدود 1 تا 2 سال پس از فارغ‌التحصیلی، اجازه بردن همسر و فرزندان زیر 18 سال با خود، حساسیت کمتر به گپ تحصیلی، اجازه کار در حین تحصیل و غیره است. پس در این مقاله نیز ما سعی می‌کنیم شرایط تحصیل در هلند در مقاطع مختلف را برای شما بیان کنیم که با مراحل و شرایط مختلف مهاجرت تحصیلی به هلند آشنا شوید.

شرایط تحصیل در مدارس هلند

تحصیل در مدارس کشور هلند به دو بخش ابتدایی و دبیرستان (فنی حرفه‌ای) تقسیم می‌شود. از 6 سالگی دوره ابتدایی شروع می‌شود و پس از گذراندن 6 سال در مقطع ابتدایی، دانش‌آموز وارد دوره دبیرستان یا دوره‌های فنی حرفه‌ای می‌شود. مدت زمان تحصیل در مقطع دبیرستان و فنی و حرفه‌ای به ترتیب 5 و 4 سال می‌باشد. پس از اتمام این دوران و دریافت مدرک دیپلم، دانش‌آموزان یک سال دوره پیش‌دانشگاهی را پشت سر می‌گذارند تا مهیا ورود به دانشگاه شوند. دانش‌آموزان متقاضی تحصیل در مدارس هلند، با وجود تسلط اکثر مردم هلند به زبان انگلیسی، باید به زبان هلندی مسلط باشند. البته برخی مدارس خصوصی در کشور هلند وجود دارد که با دریافت هزینه 16 تا 18 هزار یورویی در سال، درس‌ها را به زبان انگلیسی تدریس می‌کنند. همچنین دانش‌آموزان برای تحصیل در هلند نیاز به سرپرستی دارند که همراه آنها به کشور هلند برود. برخی از مدارس معروف و بین‌المللی هلند در جدول زیر لیست شده‌اند:

نام شهرنام مدرسه
آمستردامAmsterdam International Community School
آمستردامAmity School
آمستردامInternational School of Amsterdam
برونسوم (لیمبرگ)مدرسه بین‌المللی آفنورث
آیندهوونInternational School Eindhoven

شرایط تحصیل در هلند در مقطع کارشناسی

برای تحصیل در مقطع کارشناسی، دانشجویان دو حق انتخاب خواهند داشت: 1) تحصیل در دانشگاه‌های پژوهش محور (تحقیقاتی) 2) تحصیل در دانشگاه‌های علوم کاربردی. تحصیل در دانشگاه‌های علوم کاربردی کشور هلند، معمولا نسبت به دانشگاه‌های تحقیقاتی بیشتر توصیه می‌شود. در این دانشگاه‌ها محتوای آموزشی آزادتری ارائه شده و در کنار تحصیل، مهارت‌های کاری و عملی شما در رشته تحصیلی‌تون نیز تقویت می‌شود. اما در دانشگاه‌های تحقیقاتی معمولا هدف از تحصیل، رسیدن به مدارج بالای علمی، تقویت مهارت‌های پژوهشی و تحقیقاتی است.

از جمله مزایای تحصیل در مقطع کارشناسی در دانشگاه‌های هلند می‌توان به سیستم آموزشی منسجم، 1 تا 2 سال مهلت یافتن کار پس از تحصیل و همچنین شانس پذیرش بالا برای مقطع ارشد در دانشگاه‌های برتر هلند و جهان اشاره نمود. از مدارک ضروری برای تحصیل در مقطع کارشناسی در کشور هلند می‌توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • حداقل نمره زبان 6 در آزمون آیلتس
 • مدرک دیپلم 12 سال تحصیل در مدرسه

تحصیل در هلند

شرایط تحصیل در هلند در مقطع کارشناسی ارشد

مقطع کارشناسی ارشد در کشور هلند در دانشگاه‌های علوم کاربردی این کشور ارائه می‌شود. هدف اصلی دانشگاه‌های هلند در این مقطع تحصیلی افزایش دانش، مهارت‌های تخصصی و یادگیری حرفه‌های مختلف رشته تحصیلی توسط دانشجو است. در واقع تحصیل در مقطع ارشد در هلند ترکیب تجارب کاری کسب شده با پژوهش‌های علمی است. یعنی شما به صورت نیمه‌وقت مشغول تحصیل در دانشگاه‌های هلند هستید، چون باید در کنار تحصیل آکادمیک، تجربه کاری نیز کسب کنید.

اکثر رشته‌های تحصیلی ارائه شده در مقطع ارشد، به صورت انگلیسی می‌باشد. به عنوان مثال در دو دانشگاه آمستردام و لیدن که از دانشگاه‌های برتر کشور هلند نیز به حساب می‌آیند، بسیاری از دوره‌های آموزشی به صورت انگلیسی ارائه می‌شود تا این امکان برای دانشجویان بین‌المللی فراهم شود که بتوانند برای گذراندن دوران تحصیلات تکمیلی به کشور هلند کنند. از جمله مهم‌ترین مدارک مورد نیاز برای کسب پذیرش در دانشگاه‌های هلند در مقطع کارشناسی ارشد می‌توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • حداقل نمره زبان 6/5 در آزمون آیلتس
 • مدرک دیپلم 12 سال تحصیل در مدرسه
 • مدرک تحصیلی مقطع کارشناسی
 • ریزنمرات دروس مقطع کارشناسی

در نهایت می‌توان گفت برنامه‌های تحصیلی ارائه شده در دانشگاه‌های هلند در مقطع کارشناسی ارشد به 3 هدف می‌باشد:

1) آماده‌سازی دانشجویان برای کسب شغل و حرفه مرتبط با رشته

2) شرکت در تحقیقات علمی و بخش‌های پژوهشی

3) آماده کردن دانشجویان برای تدریس در سطوح تحصیلی پایین‌تر

مدت زمان تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در کشور هلند همانند سایر کشورها وابسته به رشته تحصیلی است. به عنوان مثال مدت زمان تحصیل در رشته‌های مهندسی، علوم مهندسی، ریاضیات و ... دو سال و برای رشته‌هایی مثل داروسازی، دندان‌پزشکی و ... سه سال است. برای کسب اطلاعات دقیق‌تر درباره واحدهای ارائه شده در دوره‌های کارشناسی ارشد دانشگاه‌های هلند، می‌توانید به سایت استادی فایندر (Studyfinder) مراجعه نمایید.

شرایط تحصیل در هلند در مقطع دکتری

تحصیل در مقطع دکتری در هلند همانند سایر کشورها مبتنی بر کارهای تحقیقاتی و پژوهشی است. پس همانطور که مشخص است، دانشگاه‌های پژوهش محور هلند، ارائه‌دهنده دروس در مقطع دکتری می‌باشند. مدت زمان تحصیل نیز در این مقطع حداقل 4 سال طول می‌کشد و شما در مدت زمان تحصیل، در یک شاخه‌ از رشته تحصیلی خود تحقیقات پیشرفته‌ای را انجام می‌دهید و سعی می‌کنید به علم رشته مورد مطالعه خود بیافزایید. از جمله مدارک ضروری و لازم برای اخذ پذیرش در مقطع دکتری در کشور هلند به شرح زیر است:

 • حداقل نمره زبان 7 در آزمون آیلتس
 • مدرک تحصیلی مقاطع تحصیلی قبلی
 • ریزنمرات دروس مقاطع تحصیلی قبلی
 • دارا بودن حداقل 2 تا 3 مقاله معتبر ژورنالی
 • داشتن استاد سوپروایزر از دانشگاه مقصد

هزینه تحصیل در کشور هلند

هزینه­‌های تحصیلی در کشور هلند، برای دانشجویانی که در اروپا هستند کمتر از دانشجویان خارج از اتحادیه اروپا است. این هزینه­‌ها به رشته تحصیلی و دانشگاهی که برای تحصیل انتخاب کرده‌­اند، وابسته است.رشته‌های پزشکی و مدیریتی از رشته‌­های گران این کشور محسوب می‌­شوند. هزینه‌­های تحصیلی در کشور هلند، به دو دسته هزینه‌­های عمومی و هزینه‌­های اختصاصی تحصیل در این کشور تقسیم می­‌شود که مهم‌ترین هزینه‌ها به شرح زیر است:

هزینه زندگی دانشجویی در کشور هلند

برای کسب اطلاعات بیشتر راجع به هزینه‌های زندگی و تحصیل در کشور هلند، می‌توانید مقاله هر آنچه باید درباره هزینه تحصیل در کشور هلند بدانید را مطالعه بفرمایید.

اخذ ویزای تحصیلی کشور هلند

برای دریافت ویزای تحصیلی، مانند تمامی کشورها می‌بایست مدارک لازم به سفارت کشور هلند ارائه شود. می‌توان گفت مدارکی که برای دریافت پذیرش تحصیلی به دانشگاه مقصد ارسال کردید، یکبار دیگر نیز نیاز است که برای سفارت کشور هلند ارسال شود تا آفیسرها مدارک شما را برای قبول و یا رد کردن ویزای تحصیلی کشور هلند مورد بررسی قرار دهند. از جمله مدارک مورد نیاز برای دریافت ویزای تحصیلی کشور هلند می‌توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • پاسپورت معتبر با حداقل 6 ماه اعتبار
 • عکس پرسنلی
 • مدرک تحصیلی مقطع قبلی
 • مدرک زبان
 • ارائه مدارک تمکن مالی
 • انگیزه‌نامه (SOP)
 • رزومه تحصیلی (CV)
 • توصیه‌نامه از اساتید دانشگاه مبدا (در صورت داشتن)
 • فرم تکمیل درخواست ویزای تحصیلی
 • فیش پرداخت هزینه ویزای تحصیلی

ویزای تحصیلی کشور هلند

بهترین دانشگاه های هلند به منظور درخواست اپلای هلند

ددلاین دانشگاه زمانی است که، فرصتی برای اپلای داده می شود. و پس از اتمام زمان اعلام شده اپلیکیشن برای پر کردن فرم اپلای بسته می شود. به همین دلیل برای درخواست اپلای هلند باید در زمان معین اقدام به پر کردن فرم کنید. دانشگاه های هلند معتقد هستند که تمام مدارک تحصیلی و زبان جهت اپلای هلند باید قبل از تاریخ ددلاین به دست دانشگاه برسد. معمولا تاریخ این ددلاین ها پس از ماه دسامبر اجرا می شود. و چند بار تکرار می شود.

دانشگاه های زیادی در هلند تاسیس شده اند. که دانشجویان خارجی نیز می پذیرند. اما از برترین دانشگاه های هلند که به عنوان دانشگاه های بین المللی آن ها را می شناسیم می توان به پنج دانشگاه اشاره نمود:

 • دانشگاه فناوری دلفت که بزرگ ترین دانشگاه هلند محسوب می شود
 • دانشگاه و مرکز تحقیقاتی واخنینگن از بهترین دانشگاه ها در زمینه علوم زیستی و اجتماعی می باشد
 • دانشگاه آمستردام که سومین دانشگاه هلند از نظر قدمت شناخته شده است
 • دانشگاه اراسموس روتردام که یک دانشگاه عمومی است
 • دانشگاه لیدن که از قدیمی ترین دانشگاه های هلندمحسوب می شود

در چند خط بخوانید ...

در این مقاله ابتدا به معرفی کشور هلند و مزایا و معایب زندگی در این کشور پرداختیم. سپس به صورت خلاصه روش‌های مهاجرت به کشور هلند را بررسی کردیم. در ادامه مقاله، بهترین روش مهاجرت به کشور هلند، یعنی مهاجرت تحصیلی را به صورت کامل در تمامی مقاطع معرفی کرده و شرح دادیم. در نهایت نیز شرایط و مدارک لازم برای اخذ ویزای تحصیلی کشور هلند را برای شما بیان کردیم. اگر شما به فکر تحصیل در خارج از کشور هستید، مطمئن باشید که کشور هلند می‌تواند یک مقصد بسیار عالی با شرایط زندگی مناسب و آرام برای شما باشد. همچنین دانشگاه‌های برتر این کشور در جهان نیز شناخته شده می‌باشند و شما می‌توانید با تحصیل در دانشگاه‌های هلند، آینده شغلی موفقی نیز داشته باشید.
آیا این مطلب برای شما مفید بود؟


اگر سوالی دارید در قسمت دیدگاه بنویسید تا به آن پاسخ داده شود.


از دست ندهید

 

اپلای کارشناسی ارشد کانادا

شنبه ۸ آبان | ساعت ۱۸:۰۰

سال آینده در کانادا کارشناسی ارشد بخوانید. صفر تا صد اپلای کارشناسی ارشد در وبینار جدید اسکورایز


اطلاعات بیشتر


دیدگاه ها

پاسخ به کامنت‌ها به صورت ایمیل ارسال میشود.

برای ثبت دیدگاه وارد شوید ورود به صفحه کاربری