سی‌هزار دلار بورسیه تحصیلی، با یک ایمیل اصولی | آموزش رایگان

آزمون تافل چیست (TOEFL) : معرفی کامل

آزمون تافل چیست (TOEFL) : معرفی کامل

مدت زمان مطالعه:

14 دقیقه

تاریخ ثبت:

97/12/23

نویسنده:

محمدرضا طیران

فهرست:

 • تافل چیست؟
 • ساختار آزمون تافل TOEFL
 • نمره مناسب در تافل
 • چجوری در تافل بالای ۱۰۰ بگیریم؟
 • هزینه آزمون تافل
 • READING ریدینگ تافل
 • تقویت ریدینگ تافل
 • LISTENING لسنینگ تافل
 • SPEAKING اسپیکینگ تافل
 • WRITING رایتینگ تافل 
  • نمونه رایتینگ تافل
 • منابع آزمون تافل
 • تفاوت تافل با آیلتس
 • سوالات رایج آزمون تافل

تافل چیست؟

تافل iBT (که مخفف Test of English as a Foreign Language است) یکی از چند آزمون بین المللی زبان انگلیسی است که افراد زیادی از سراسر دنیا هر ساله در آن شرکت می کنند. بیش از ۹۰۰۰ دانشگاه و موسسه آموزشی مختلف در دنیا مدرک تافل را معتبر می دانند. آمریکا، کانادا، اروپا و حتی بر عکس تصور خیلی‌ها تافل در استرالیا هم اعتبار دارد. البته ممکن است شرایط برای دانشگاه خاصی در این کشور‌ها متفاوت باشد که در ادامه، بیشتر به این نکته خواهیم پرداخت.

این آزمون توسط سازمان ETS برگزار می شود لذا برای ثبت نام باید به سایت این سازمان مراجعه کنید.

قبل از آشنایی بیشتر با تافل: 
اگر حوصله ندارید این متن یا متن‌های دیگر در سایت‌ها را بخوانید، استاد فرهاد شمس در ۴ وبینار کامل ۲ ساعته آزمون تاف، منابع، روش‌های مطالعه، ترفند های حین آزمون و ده‌ها نکته‌ی دیگر را همراه با تمرین در این وبینارها توضیح داده :اند، که می‌توانید از لینک‌های زیر انها را تهیه کنید

آشنایی با آزمون تافل

ساختار آزمون تافل TOEFL

چهار مهارت در این آزمون سنجیده می شوند

 1. Reading

 2. Listening

 3. Speaking

 4. Writing

  به هر یک از این مهارت ها یک بخش اختصاص داده شده پس مجموعا از ۴ بخش تشکیل شده است. هر یک از این بخش ها ۳۰ نمره دارد پس نمره این آزمون از ۰ تا ۱۲۰ اعلام می شود.

  نمره آزمون تافل از 0 تا 120 متغیر است

نمره مناسب در تافل

اکثر دانشگاه ها به عنوان یکی از شرایط نمره حداقلی برای اعطای پذیرش عنوان می کنند که بسته به هر دانشگاه متفاوت است. به طور معمول نمره های بیشتر از ۸۰ برای تحصیلات تکمیلی مورد قبول هستند. 
پس از آزمون طی زمان یک هفته نتایج اعلام می شود و پس از آن داوطلب می تواند نتیجه آزمون سنجش زبان انگلیسی خود را برای دانشگاه های مورد نظر بفرستد. معمولا در سازمان ETS به هر یک از دانشگاه ها یک کد چهار رقمی اختصاص می دهند که با وارد کردن این کد در سایت آزمون، نتیجه شما برای دانشگاه مورد نظر ارسال می شود.

چجوری در تافل بالای ۱۰۰ بگیریم؟

مطمئن باشید که می توانید. اگر حاضرید تلاش خودتان را بکنید و برای رسیدن به یک نمره عالی در دوره کاملا آنلاین تافل 120 که کاملا خودآموز است شرکت کنید. این دوره ها مختص دانشجوهایی است که می خواهند یک سر و گردن از بقیه بالاتر باشند و با گرفتن یک نمره عالی در تافل، رزومه خودشان را برای هر استادی جذاب تر کنند. مهم نیست کجای ایران زندگی می کنین. همه میتوانند نمره بالا در این آزمون کسب کنند

بسته ویژه آموزشی تافل 120

توی این بسته:

 • برنامه مطالعاتی جامعه‌ی تدوین شده
 • مشاوره
 • ۳۰۰ صفحه جزوه تالیف شده
 • همراه با بهترین منابع آزمون تافل
 • و ….

وجود دارد.

شاید این بسته مناسب شما نباشد ولی اندکی وقت بگذارید و با این بسته آشنا شوید مطمئن باشید چیزی را از دست نخواهید داد.

هزینه آزمون تافل

هزینه شرکت در آزمون تافل 215دلار آمریکا است و فرستادن نتیجه آزمون به هر دانشگاه ۲۰ دلار هزینه دارد.

البته تا ۱۰ شب قبل از آزمون می‌توانید در سایت ۴ دانشگاه را انتخاب کنید تا نمره‌ی شما به صورت رایگان برای این 
داشنگاه‌ها ارسال شود.

با توجه به قیمت زیاد این آزمون توصیه می‌کنم بهترین راه‌های آمدگی آزمون تافل را به خوبی بدانید و بهترین‌را انتخاب کنید، که مناسب با خود شما باشد.

READING ریدینگ تافل

این مهارت برای سنجش توانایی شما در خواندن و درک متن های کوتاه مشابه موضوع و حالتی با متن هایی که دانشجویان در دانشگاه های آمریکا با آن مواجه میشوند است.

امتحان ریدینگ در تافل شامل ۳ متن به مدت زمان در مجموع ۶۰ دقیقه است که اولین مهارتی است که در آزمون تافل سنجیده میشود.

در برخی از آزمون ها به صورت رندم و شانسی یکی از مهارت های ریدینگ یا لیسنینگ به صورت طولانی یا اصطلاحا extended برگزار میشود. اگه مهارت ریدینگ طولانی شود، بعد از اتمام زمان سه متن؛ یک متن دیگر با زمان ۲۰ دقیقه اضافه میشود پس بجای ۶۰ دقیقه این امتحان ۸۰ دقیقه طول میکشد.

هر متن به طور متوسط ۵ پاراگراف دارد و ۱۴ سوال دارد که مجموعا ۴۲ سوال در این قسمت مطرح میشود. 
پس از خواندن متن، سوال ها یکی یکی ظاهر میشوند و در قسمتی از صفحه سوال نمایش داده میشود و در قسمت دیگر متن نمایش داده میشود. پس نگران این نباشید که متن از دست برود.

حتی در برخی از سوالات پاراگرافی که سوال از آن مطرح شده است با یک علامت مشخص میشود تا درون متن به 
راحتی و آسودگی خاطر پیدا کنید.

Reading

برای پاسخ به سوالات میتونید اگر خواستید از یک سوال که مثلا ممکن است زمان بیشتری بگیرد یا از جواب آن مطمئن نیستید بگذرید و بعدا به آن برگردید! اما فقط تا زمانی که در یک متن بخصوص باشید.

مثلا اگر سوالات متن یک را جواب میدهید فقط میتوانید از برخی سوالات این متن بگذرید و بعدا برگردید. اگه وارد متن دوم شدید دیگه امکان برگشت و دیدن سوالات متن اول نیست. پس به این نکته هم توجه کافی داشته باشید.

سوالات هم نمره منفی نداره! دیگه چی بهتر از این؟ اگه وقت رو به اتمام بود شانسی بزنید:)

به این نکته هم توجه کنید که با وجود اینکه متن در کنار سوالات موجوده خیلی جاها توصیه میشه که یه خلاصه خیلی ریز هم از هر متن نت برداری کنید. دلیلش هم اینه که یه در انتهای هر متن یه سوال کلی برای درک کلی متن پرسیده میشه که با یک نگاه به خلاصه خود میتونید خیلی ساده جواب سوال رو پیدا کنید.

سوال ها از درباره مطالب و اطلاعاتی است که در متن به طور مستقیم یا غیرمسقیم بیان شده؛ و یا درباره لغات معینی در متن مطرح میشود.

از آنجایی که در زبان انگلیسی هر لغت ممکن است چند معنی داشته باشد؛ حتما به این نکته توجه کنید که منظور معنی این لغات درون متن مورد نظر است و پیشنهاد میشود حتی اگر از معنی لغتی مطمئن هستید باز هم درون متن با معنی مورد نظر رسایی جمله را چک کنید.

در ۱۴ سوال متن در قسمت ریدینگ گونه های مختلفی از سوال وجود دارد 
یادتون هم باشه که در متن های تافل همه سوال ها به یک اندازه نمره ندارند و بعضی سوالات به اندازه ۲ نمره ارزیابی میشوند.

حتما زمان خود را مدیریت کنید تا بتوانید به خوبی به همه سوالات هر سه متن پاسخ بدهید. زمان هر متن به طور دقیق ۲۰ دقیقه نیست. کما اینکه برخی متن ها ساده ترند و باید در زمانی کمتر به آنها پاسخ داد و برخی دیگر مشکل تر و بالطبع زمان بر تر هستند. اما زمان بیست دقیقه معیار خوبی برای سنجش زمان تون تا اون لحظه است. 
یک تایمر در گوشه سمت راست بالای تصویر قرار داره که از ۶۰ دقیقه شمارش معکوس میکنه و زمان رو هر لحظه به شما گزارش میده پس نیازی به چک کردن ساعت و داشتن استرس بابت از دست رفتن زمان نیست. وقتی تایمر به زمان ۱۰ دقیقه میرسه به حالت اخطار چند بار روشن خاموش میشه تا توجه تون رو جلب کنه. اگه از الان بدونید کپ نمیکنید :دی

تقویت ریدینگ تافل

بخونید! بخونید و باز هم بخونید! هر چقدر میتونید باید منظم و با برنامه هر چند وقت یکبار متن انگلیسی بخونید. تمرکز کنید روی متن های آکادمیک و علمی! و البته فقط به موضوعات مورو علاقه خودتون بسنده نکنید از هر موضوعی از جمله هنری، اقتصادی، تاریخی، زیستی، جغرافی، تجاری و سایر چیزا متن بخونید.

توی دوره‌ی رایگان تافل در اینباکس اسکورایز عضو شوید تا به مدت ۲۰ روز، روزهای فرد یک ایمیل حاوی یک متن، چند لغت مهم و … ارسال میشود.

لینک دوره رایگان تافل در اینباکس

هدف نوشته و متن رو پیدا کنید.

فهمیدن موضوع متن انقدر مهمه که میتونید بفهمید نویسنده قصد داره متن رو به کجا ببره. این نکته رو معمولا میشه از پاراگراف اول این مطالب رو فهمید.

به طور کلی متن ها سه جور develop میشن:

 • توضیح میدن
 • موضوعی رو حل میکنن
 • متقاعد میکنن

دایره لغات رو زیاد کنید روی هر موضوعی که متنی میخونید لغات رو به صورت موضوعی یادداشت کنید و یادبگیرید. البته کتاب هایی با این روش نوشته شده اند که مطالعه آنها هم به شدت پیشنهاد میشه.

باید به این توانایی برسید که با یک نگاه خیلی سریع به متن محتوای اونرو بفهمید و هدف نگارش متن رو حدس بزنید.

LISTENING لسنینگ تافل

این مهارت دومین قسمت از آزمون تافل و دقیقا پس از ریدینگ و بدون وقفه ای شروع میشود. از دو پارت تشکیل میشه که هر پارت شامل سه تا بخشه.پس مجموعا میشه ۶ تا بخش. هر پارت برای پاسخ گویی ۱۰ دقیقه زمان هست. اگر این مهارت extended شود یه پارت ده دقیقه ای دیگر هم به سوالات اضافه میشه. از موضوعات مختلفی سوال طرح میشه مهم ترین کار سر جلسه نت برداری هست که باید کامل و صحیح انجام بشه سوالات قابل رد شدن و برگشتن نیستن چون ممکنه جواب یک سوال در صورت سوال های دیگه مستتر باشه برای تقویت این مهارت باید هم آهنگ و فایل های صوتی زیادی گوش بدید

ما در اسکورایز کلی ویدئو های فان برای همین منظور براتون آماده کردیم. لینک زیر رو ببین 
فیلم های خودآموز انگلیسی

SPEAKING اسپیکینگ تافل

این آزمون پس از یک وقفه ۱۰ دقیقه ای بعد از دو آزمون اول برگزار می شه. پیشنهاد میشه حتما شیرینی و آب کافی رو مصرف کنید تا هم از استرس تون کم بشه هم اینکه میزان قند بدنتون مناسب بشه.

این قسمت از شش سوال تشکیل شده. در دو سوال اول موضوعی داده میشه و شما صحبت می کنید. در دو سوال دوم ابتدا متنی رو می خونید سپس مکالمه ای در خصوص اون متن گوش میدید و نظرتون رو میدید. و در دو سوال آخر یک سخنرانی نسبتا بلند ۵ دقیقه ای گوش میدید و قراره خلاصه ای از صحبت ها رو بگید.

کل زمانی که طی این شش سوال صدای شما ضبط میشه ۵.۵ دقیقه است بنابراین کل زمان این آزمون کمتر از نیم ساعت طول میکشه.

در دو سوال اول ابتدا به شما موضوع بحث رو بیان میکنه ۱۵ ثانیه فرصت دارید درباره جواب فکر کنید و پس از اتمام این زمان ۴۵ ثانیه صدای شما ضبط میشه.

در سوال های پنجم و ششم یک سخنرانی یا لکچر درباره یک موضوع رو میشنوید و ازش نت برداری میکنید. بعد از ۱۵ ثانیه آماده سازی به مدت ۶۰ ثانیه فرصت دارید تا نکات اصلی صحبت های استاد و مثال هایی که برای نظرش ارائه داده رو بیان کنید.

در مهارت Speaking مهم ترین چیز ضبط کردن صدای خودتونه. حتما بعد از هر بار تمرین صدای خودتون رو گوش بدید و تلاش کنید بهتر و بهترش کنید.

برای هر یک از سوال های شش گانه Speaking برای تک تک لحظات زمان آماده سازی کارهایی وجود داره که باید انجام بدید تا شما بتونید بهترین جواب رو ارائه بدید.

همچنین برای هر یک از شش سوال Speaking پترن و قالب خاصی وجود داره که با بخاطر سپردنش شما میتونید خیلی تمرین شده و آماده سر جلسه حاضر بشید.

برای دو سوال اول برگه ای اصطلاحا به نام Cheat Sheet وجود داره که همونطور که از اسمش برمیاد برگه تقلب شماست. در دو سوال اول شما باید یک سری دلیل و مثال برای نظر خودتون ارائه بدید. خوشبختانه خیلی از این دلیل ها و مثال هاشون برای اکثر سوال ها قابل استفاده است. با داشتن این برگه تقلب و تکرار و تمرین زیاد شما قادرید به سادگی برای نظر های خودتون دلیل و مثال های عالی ارائه بدید.

WRITING رایتینگ تافل

این آزمون از دو سوال تشکیل میشه که اولین سوال integrated و دومین سوال independent اسم گذاری شده اند. کل زمان این قسمت از آزمون نزدیک به یک ساعت طول میکشه و دقیقا بعد از آزمون Speaking شروع میشه.

سوال integrated همونطور که از اسمش معلومه تلفیقی از مهارت هاست. در این سوال اول از همه شما یک متن نسبتا بلند رو باید در مدت زمان ۳ دقیقه بخونید که مقاله ای در یک موضوع است و نظری رو بیان میکنه و برای اون نظر چند دلیل و برای هر دلیل یک مثال ارائه شده. در گام اول باید بتونید متن و دلایل و مثال ها رو بخونید و حتما نت برداری کنید چرا که متن دیگه برنمیگرده.

در قسمت دوم از سوال integrated یک مکالمه بین دو نفر درباره متن انجام میشه و نقد و بررسی انجام میدن درباره متنی که خونده شده و۹۰ درصد مواقع مخالفت خودشون رو ابراز میکنن و برای نظرشون دلیل و منطق میارن و این قسمت هم باید به دقت نت برداری کنید.

کاری که شما قراره بکنید اینه که دقیقا نظر متن و اشخاص مکالمه رو منعکس کنید. توجه کنید که اصلا نباید نظر خودتون رو بگید. فقط باید بگید که متن فلان نظر رو داشت ولی اون آقا با این نظر مخالف بود چون مثال نقض فلان رو ارائه کرد.

برای نوشتن این متن ۲۰ دقیقه زمان دارید و پیشنهاد میشه نزدیک به ۳۰۰ لغت بنویسید. سعی کنید بیشتر از همه از عبارت های بیانی مناسب و متنوع برای بیان نظر شخص و استاد استفاده کنید. مثلا stated , opposed , etc 
در امتحان رایتینگ برنامه فقط قادر به شمردن تعداد لغت هایی که شما نوشتید هست و غلط املایی و یا غلط گرامری مانند Word نمیگیرد. پس حتما برای تمرین از برنامه هایی مثل Notepad استفاده کنید تا شرایط امتحان رو تجربه کنید.

سوال دوم Writing سوال independent نامیده میشه و مشخصا کاملا مستقل از بقیه مهارت هاست و فقط مهارت نوشتاری شما رو سنجش میکنه. در این قسمت یک سوال پرسیده میشه و نظر شما رو در اون باره میخواند.

مهم نیست نظرتون چیه فقط اهمیت داره که بتونید خیلی خوب نظرتون رو ساپورت کنید و دلایل منطقی و کافی براش بیارید. صرفا آوردن دلیل و بیان کردنش متن شما رو قشنگ و روان نمیکنه حتما و حتما برای دلیلتون مثال های ملموس هم بیارید.

ما توی اسکورایز یک سیستم تصحیح و نمره دهی عالی داریم، میتونید آنلاین متن خود را همراه با لغت شما و کورنومتر در سیستم وارد کنید واساتید ما ان را تصحیح و نمره‌ده می‌کنند. 
برای تصحیح رایتینگ خود وارد این لینک شوید 
تصحیح رایتینگ تافل

نمونه رایتینگ تافل

منونه رایتینگ‌های تافل را همراه با تصحیح می‌توانید در این لینک مشاهده کنید

چه متنی در تافل نمره کامل را می گیرد؟ 
توی یک مقاله کوتاه این حوضوع خیلی مهم را توضیح داده‌ایم، حتما از نکات کوتاه ولی کاربردی این مقاله استفاده کنید

چه متنی در تافل نمره کامل را می گیرد؟

منابع آزمون تافل

همان طور که گفتم چون هزینه‌ی این آزمون زیاد است، منطقی نیست که برای آمادگی در تافل آزمون ، خطا انجام بدیم. 
توی بسته مطالعاتی و خود‌آموز تافل ۱۲۰ بهترین منابع را نه تنها جمع آوری کردیم بلکه روش صحیح مطالعه را همراه با جزوه‌ی تالبف شده و پادکست‌های آموزشی برای شما فراهم کردیم. قبل از تهیه این محصول می‌توانید بامشاوران .ما تماس بگیرید و مطمئن شوید که مناسب شما هست یا خیر

مدت اعتبار مدرک تافل 2 سال است.

تفاوت تافل با آیلتس

اگر براتون سوال پیش اومده که اصلا تافل بهتره یا آیلتس، در یک کلام باید گفت تفاوت‌های ساختاری این ازمون به نحوبی هستند که کاملا بستگی به شما و هدف شما داره که کدام آزمون بهتر اند، در مقاله‌ای کوتاه ولی کامل به اسم تافل یا آیلتس؟ مسئله این است. این مسئله را بررسی کرده‌ایم.

 

سوالات رایج آزمون تافل

توی یک مقاله سوالات پر تکرار آزمون تافل را کامل جواب دادیم و اگر سوال شما آنجا نبود در کامنت سوال خود را مطرح کنید تا به آن پاسخ داده شود، جواب کامنت ها به صورت ایمیل به شما ارسال خواهد شد.

نظرات کاربران

برای ارسال نظر باید در سایت ثبت نام کنید.

حساب کاربری دارید؟ وارد شوید

تعداد محصولات 0
مبلغ کل: 0 تومان
اعتبار شما: