پروفایل اسکورایز

تماس با اسکورایز

۰۲۱-۲۸۴۲۶۸۷۵

پروفایل اسکورایز

برای استفاده بهتر از خدمات مهاجرت و آموزش زبان اسکورایز وارد یا عضو شوید.

بعد از ورود به همین صفحه منتقل می‌شوید.

سبد خرید شما خالی است.

بهترین آموزش‌های زبان و مهاجرت را در محصولات اسکورایز بیابید

لیست محصولات

آزمون جی ‌آر‌ ای (GRE) چیست؟

99/07/29

 


آزمون جی ‌آر‌ ای (GRE) چیست؟
مدت زمان مطالعه: 10 دقیقه
سپیده سالاری


‌بدون شک این سوال برای کسانی که قصد مهاجرت داشته‌اند به وجود آمده که این آزمون چیست و چرا نمره این آزمون برای برخی از دانشگاه‌ ها و کشورها حائز اهمیت می‌ باشد. ETS به عنوان مجری برگزاری آزمون GRE و TOEFL در سراسر جهان این آزمون را به عنوان راهی هوشمندانه برای ورود به تحصیلات تکمیلی و مدارس کسب و کار تعریف می‌ کند. GRE مخفف Graduate Record Examinations می‌ باشد. در واقع این آزمون معیار سنجش دانشجو برای ورود به مقاطع تحصیلات تکمیلی در بسیاری از دانشگاه‌ های واقع در کشورهای آمریکای شمالی (آمریکا و کانادا) و برخی از کشور‌های اروپایی می‌ باشد. 
نکته حائز اهمیت این است که فقط دانشجویانی که قصد ادامه تحصیل در رشته های غیر پزشکی، به خصوص رشته های فنی و مهندسی را دارند، نیازمند به گرفتن مدرک GRE هستند و دانشجویان رشته های پزشکی باید آزمون های LSAT و MCAT را بگذرانند. امروزه مدارس کسب و کار و دانشکده های اقتصاد در اکثر کشورهای اروپایی نیز ارائه مدرک GRE را برای اخذ پذیرش لازم می دانند. برخی از افراد این آزمون را همانند آزمون های آیلتس و تافل می‌ دانند، ولی در واقع این آزمون علاوه بر سنجش دانش انگلیسی، بر روی توانایی های ریاضی و استدلال های کمی و کیفی دانشجو نیز متمرکز است، که در ادامه به توضیحات بیشتر در مورد آزمون GRE می‌ پردازیم. این آزمون بطور کلی در دو نوع General  و Subject ارائه می‌ شود و برخلاف آزمون های زبان مانند آیلتس و تافل که نمره آن‌ها 2 سال اعتبار دارد، نمره GRE  دارای 5 سال اعتبار می‌باشد.


آزمون GRE General

این نوع از آزمون متداول‌ ترین نوع GRE محسوب می‌ شود که عموماً به صورت کامپیوتری (CBT) و به صورت کاغذی (PBT) در صورتی که کامپیوتر در منطقه ای در دسترس نباشد، برگزار می‌ شود. آزمون GRE General شامل سه بخش زیر است:
1.    استدلال کمی و ریاضیات(Quantitative)
2.    استدلال کیفی و درک زبانی(Verbal)
3.    بخش نوشتاری تحلیلی (Analytical Writing)

 

بخش Quantitative
این بخش که معروف به کوانت نیز می‌باشد، شامل سوالات ریاضی عمومی نظیر هندسه، تجزیه و تحلیل عددی داده، حل مسائل و جبر می‌ باشد. سطح سوالات این بخش از آزمون جی آر ای بالاتر از کتاب‌ های دبیرستان نیست و برای دانشجویی که قصد ادامه تحصیل در مقاطع تحصیلات تکمیلی را دارد، بسیار ساده است. نمره در این قسمت از 130 تا 170 می‌ باشد که اکثر افراد شرکت کننده در این قسمت نمره بسیار قابل قبولی کسب می‌ کنند. در این بخش داوطلب می‌ بایست به دو سری سوال که هر کدام شامل 20 سوال است، پاسخ دهد. زمان در نظر گرفته شده برای پاسخ دهی به هر بخش 35 دقیقه می‌ باشد.

بخش Verbal
در این بخش توانایی‌ های تحلیلی زبان انگلیسی داوطلب مورد سنجش قرار می‌ گیرد. داوطلب در این بخش باید به دو سری سوال 20 تایی که شامل سوالات Multiple choice، Text completion، Sentence equivalence است، پاسخ دهد. مدت پاسخ دهی به هرکدام از بخش ها 30 دقیقه می‌ باشد. نمره دهی در این بخش نیز همانند بخش استدلال کمی و ریاضیات از 130 تا 170 است. نکته قابل توجه اینکه، مجموع نمرات دو بخش Quantitative و Verbal برابر با عددی بین 260 تا 340 است که دانشگاه‌ های معتبر و برتر دنیا حداقل نمره‌ای 300 تا 310 را از دانشجویان درخواست می‌ کنند.

بخش Analytical Writing
در این بخش از داوطلب خواسته می‌ شود که دو انشا (Essay) بنویسد. در انشا اول به نام Issue همانند بخش نگارش در آزمون آیلتس و تافل موضوعی مطرح می‌ شود که داوطلب نظرات خود را همراه با دلایل در مدت 45 دقیقه ارائه می‌ کند. در این بخش نیاز است که داوطلب از حداکثر توانایی و مهارت های خود در زمینه نگارش انگلیسی استفاده کند و ساختارها و لغات سطح بالایی استفاده کند تا بتواند نمره خوبی کسب کند.
انشا دوم به نام Argument می‌ باشد که در آن داوطلب می‌ بایست متنی بصورت انتقادی در مورد یک متن از پیش نگارش شده در مدت 30 دقیقه بنویسد. نمرات این بخش از 6 نمره محاسبه می‌ شود و به صورت جداگانه از دو بخش دیگر به داوطلب اطلاع داده می‌ شود. نکته بسیار مهم در این بخش این است که در این نوع نگارش تحلیل دقیق و منطقی بسیار مهم است، تحلیل غلط از موضوع ممکن است باعث شود تا شما نمره‌ای بالاتر از 3/5 کسب نکنید.


آزمون GRE Subject 

آزمون GRE Subject مختص پذیرش در رشته‌ های خاص مانند شیمی، ریاضی، زیست، روان شناسی، و ادبیات انگلیسی است که بعضی از دانشگاه‌ های دنیا جهت بررسی بهتر توان علمی دانشجو، داشتن مدرک این نوع از آزمون GRE را الزامی می‌ دانند. بنابراین متقاضیان تحصیل در این رشته ها بایستی با بررسی وب سایت دانشکده هدف، از نوع مدرک درخواستی توسط دانشگاه مطمئن شوند. نکته قابل توجه در برگزاری این نوع از آزمون این است که این آزمون برخلاف نوع General فقط به صورت کتبی برگزار می‌ شود. در این آزمون 100 تست 5 گزینه‌ ای وجود دارد که برخلاف نوع جنرال نمره منفی دارد.


بهترین راه های مطالعه GRE

متقاضیان آزمون جی آر ای معمولاً به صورت همزمان برای آزمون های زبان نظیر آیلتس و تافل  نیز آماده می‌ شوند که این امر به بهبود نمرات در GRE نیز بسیار کمک می‌ کند. برای مطالعه بهتر جهت آماده شدن برای این آزمون بهتر است زمان خود را به دو بخش تقسیم کنید. در نخستین ماه مطالعه جهت آمادگی برای آزمون بایستی علاوه بر افزایش دانش لغات انگلیسی و مباحث پایه ریاضی، تکنیک ها و نحوه ی پاسخ دهی به سوالات را نیز تمرین کنید. در دومین ماه بهتر است بیشتر به زمانبندی جهت سریع پاسخ دادن به سوالات و انجام آزمون های ادوار گذشته پرداخته شود. سعی کنید نقاط ضعف و قوت خود را در بخش های مختلف آزمون بشناسید تا بتوانید بر روی بخش هایی که احساس ضعف می‌ کنید، بیشتر تمرین کنید.  
در اولین قدم می‌ توانید پس از آمادگی نسبی برای آزمون، در آزمون‌ های آزمایشی (Mock) شرکت کنید تا نقاط ضعف و قوت خود را در بخش های مختلف آزمون شناسایی کنید. هم چنین عملکرد خود را در بحث زمان بندی ارزیابی کنید و اگر در بخشی دچار مشکل هستید، قبل از آزمون اصلی آن را برطرف سازید. شرکت در این آزمون های آزمایشی این فرصت را به شما می‌ دهد تا با فضای آزمون آشنا شوید و استرس های موجود از بین بروند. پس از انجام آزمون ماک بهتر است آزمون در همان روز یا روز بعد توسط داوطلب بررسی و تحلیل شود.
برنامه مطالعاتی خود را بر اساس توانایی های خود تنظیم کنید نه پیشنهادات دیگران. سعی کنید بهترین و راحت ترین مسیر را برای یادگیری پیدا کنید که این امر با کمی مطالعه در آن زمینه به دست می‌ آید. مثلاً یکی از روش های تاثیرگذار در این زمینه خواندن کتاب ها جهت یادگیری، تکنیک های پاسخ دهی و تمرین و به‌کار بردن آن تکنیک ها در همان روز است. این کار باعث می‌ شود مطالب یادگرفته شده در ذهن شما تثبیت شود و تا روز آزمون خیال تان بابت پاسخ دادن به سوالات متفاوت آزمون راحت باشد.
سعی کنید از منابع معتبر جهت یادگیری لغات و گرامر مخصوص آزمون و تکنیک‌ های پاسخ دهی به سوالات استفاده کنید. از بهترین منابع آموزشی برای آزمون GRE می‌ توان به موارد زیر اشاره نمود.
1.    Preparing for the GRE General Test 
2.    ARCO s Analytical Writing Guide
3.    GRE ETS Practice General Test 2002
4.    Kaplan GRE Verbal Workbook
5.    Verbal Advantage 10 easy steps to a powerful vocabulary 
6.    practice book GRE pb revised general test


هزینه آزمون GRE

هزینه ثبت نام برای آزمون General GRE   دویست و پنج (205) دلار آمریکا می‌ باشد، ولی اگر در هفته آخر اقدام به ثبت نام کنید می‌ بایست 230 دلار پرداخت کنید. هزینه ثبت نام GRE Subject نیز 150 دلار آمریکا می‌ باشد. در ایران می‌توان از طریق سازمان سنجش ووچر با ارز دانشجویی خریداری کرد، ولی تعداد این ووچر ها محدود است. در غیر اینصورت باید از سایت هایی که اقدام به فروش ووچر با نرخ ارز آزاد می‌ کنند، خریداری کرد که با توجه به نرخ روز محاسبه می‌ شود. در صورتی که به هر دلیل پس از انجام ثبت نام قصد لغو آن را داشته باشید، فقط نیمی از مبلغ پرداختی به شما پس داده می‌ شود.
نحوه ثبت نام آزمون جی آر ای
پس از خرید ووچر می‌ توانید به سایت موسسه ETS به آدرس  ets.org مراجعه کنید و پس از ساخت حساب کاربری، محل آزمون و روز مورد نظر را انتخاب کنید.
مراکز آزمون GRE
در حال حاضر آزمون GRE در 9 مرکز فعال کشور برگزار می‌ شود که به شرح زیر می‌ باشد:
1.    سازمان سنجش
2.    موسسه فرهنگی علامه سخن
3.     موسسه آموزشی معرفت
4.     موسسه آموزشی امیربهادر
5.     دانشگاه صنعتی اصفهان
6.     دانشگاه ارومیه
7.     دانشگاه شمال در آمل
8.     دانشگاه شیراز
9.     مجتمع آموزشی گسترش انفورماتیک زنجان

 

آزمون GRE برای چه کسانی مناسب است؟

همانطور که گفته شد این آزمون معمولاً برای دانشجوهای متقاضی تحصیل در مقاطع تحصیلات تکمیلی نظیر کارشناسی ارشد، دکترا و پسا دکترا در دانشگاه های کشورهای آمریکای شمالی مورد نیاز است. هچنین موسسات آموزشی کسب و کار برای رشته هایی نظیر MBA مدرک GRE را برای اخذ پذیرش لازم می‌ دانند.
تاریخ آزمون GRE
آزمون GRE General در دفعات مختلف در یک ماه برگزار می‌ شود که برای اطلاع از تاریخ دقیق برگزاری آزمون در هر مرکز باید به سایت همان مرکز مراجعه نمود. هم چنین آزمون  GRE Subject فقط سه بار در سال در ماه های آوریل، سپتامبر، و اکتبر برگزار می‌ شود.

 

سوالات متداول

●    آیا داشتن مدرک GRE برای همه کشور ها الزامی است؟
خیر، فقط در صورتی که قصد ادامه تحصیل در مقاطع تحصیلات تکمیلی و در کشور های آمریکای شمالی را داشته باشید، نمره این مدرک مورد نیاز است. 


●    آیا آزمون GRE یک بار در سال برگزار می‌ شود؟
خیر، بسته به نوع آزمون و مرکز انتخابی آزمون شما تاریخ برگزاری آن متفاوت خواهد بود.


●    آزمون GRE مختص کدام دسته از دانشجویان است؟
این آزمون مخصوص دانشجویان غیر پزشکی به خصوص دانشجویان رشته های فنی است که قصد ادامه تحصیل در دانشگاه های آمریکای شمالی را دارند.


●    آیا آزمون GRE در ایران برگزار می‌ شود؟
بله، در حال حاضر 9 مرکز در ایران این آزمون را برگزار می‌ کنند.

 

آزمون جی‌آر‌ ای (GRE) چیست؟


آیا این مطلب برای شما مفید بود؟


اگر سوالی دارید در قسمت دیدگاه بنویسید تا به آن پاسخ داده شود.
دیدگاه ها

پاسخ به کامنت‌ها به صورت ایمیل ارسال میشود.

برای ثبت دیدگاه وارد شوید ورود به صفحه کاربری