صفر تا صد اپلای به آلمان

راهنمای جامع بورسیه فول فاند پزشکی

راهنمای جامع بورسیه فول فاند پزشکی

مهران حسینی

1402 - 06 - 05

فهرست مطالب
 1. منتظر بمانید...

بورسیه فول فاند پزشکی جزو پرمخاطب‌ترین بورسیه‌هایی است که توسط دانشگاه‌های بین‌المللی ارائه می‌شود. رسیدن به مدارج بالای پزشکی و کسب مدارک عالیه از دانشگاه‌های معتبر، همواره رؤیای دانشجویان علوم پزشکی بوده و هست. ازآنجایی‌که راه رسیدن به رؤیاها همواره پر از موانع و سختی‌ها است، تحصیل پزشکی در دانشگاه‌های معتبر نیز از این قاعده مستثنی نیست. هزینه بالای مرتبط با آموزش پزشکی، اغلب مانند سد محکمی در مسیر دانشجویان این رشته عمل می‌کند و افراد مستعد و سخت‌کوش را از جاه‌طلبی‌های خود باز‌می‌دارد. در اینجا نقش بورسیه‌های تحصیلی اهمیت ویژه‌ای دارند که با بودجه‌های مختلف، بار مسائل مالی تحصیل را از دوش دانشجویان خارجی برمی‌دارد. در این مقاله قصد داریم به بورسیه فول فاند پزشکی بپردازیم.

مزایای بورسیه‌ فول فاند پزشکی

بورسیه‌های فول فاند پزشکی در دانشگاه‌های مختلف مزایای زیادی را برای دانشجویان بین‌المللی به همراه دارد و تحصیل در این دانشگاه‌ها را به انتخابی جذاب برای متقاضیان این رشته تبدیل می‌کند. برخی از ویژگی‌های اصلی این بورسیه عبارت است از:

کمک مالی

آموزش پزشکی اغلب با هزینه‌های سنگینی مانند شهریه دانشگاه، تهیه کتاب‌های درسی و آموزش بالینی در مؤسسات مراقبت‌های بهداشتی همراه است. بورسیه‌های فول فاند به شما کمک می‌کند تا فارغ از هزینه‌ها، بر تحصیل و رشد حرفه‌ای خود تمرکز کنید.

دسترسی به آموزش باکیفیت

ممکن است برای عده‌ای، تحصیل در بهترین و معتبرترین دانشگاه‌های پزشکی جهان، با هزینه‌های بسیار زیاد خود، امری ناممکن به نظر برسد. بورسیه فول فاند پزشکی این امکان را برای شما فراهم می‌سازد تا در دانشگاه‌های مشهور با برنامه‌های فوق‌العاده تحصیلی، امکانات پیشرفته و اعضای هیئت‌علمی باتجربه تحصیل کنید. بدیهی است که این امر تأثیر به سزایی در کیفیت آموزش شما خواهد داشت.

ارتباط و همکاری شبکه‌ای

با گرد هم آمدن استعدادهای مختلف از سراسر دنیا در یکی دانشگاه با بورسیه فول فاند، محیطی چندفرهنگی با محوریت علمی شکل می‌گیرد. این اتفاق همکاری، هم‌فکری، تبادل اطلاعات و فرصت‌ها را تقویت می‌کند و موجب همکاری‌های پزشکی و ارزشمند شما در آینده خواهد شد.

چشم‌انداز جهانی

امکان تحصیل بدون هزینه در خارج از مرزهای کشور، به شما دید و نگاهی جهانی در مورد مراقبت‌های پزشکی می‌دهد. امکان تحقیق و پژوهش در حوزه سیستم‌های مختلف مراقبت بهداشتی، شیوه‌های فرهنگی و چالش‌های پزشکی جوامع دیگر، در دانشگاه‌های بین‌المللی فراهم است. این امر درک وسیع‌تری از جهان پیرامون به شما می‌دهد و شما را برای سازگاری بیشتر در محیط‌های متنوع آماده می‌کند.

پیشرفت شغلی

بورسیه فول فاند پزشکی اغلب کارآموزی و فرصت‌های تحقیقاتی را شامل می‌شود که برای توسعه حرفه‌ای افراد کمک‌کننده است. این تجربیات هر چه بیشتر رزومه شما را پربارتر می‌کند و مسیرهای روشنی در مشاغل و تخصص‌های مختلف پزشکی پیش پای شما می‌گذارد.

چه کسانی واجد شرایط اخذ فول فاند پزشکی هستند؟

با اینکه معیارهای واجد شرایط بودن برای استفاده از فول فاند در بین برنامه‌های بورس تحصیلی متفاوت است، اما به‌طورکلی می‌توان به چند مورد اشاره کرد:

برتری علمی

اغلب بورسیه‌های تحصیلی دانشکده‌های پزشکی، متقاضیان را به ارائه‌دادن عملکرد تحصیلی استثنایی ملزم می‌دانند. مدارکی مانند معدل بالا یا نمرات آزمون استاندارد MCAT (آزمون‌پذیرش کالج پزشکی) شامل این قسمت می‌شوند.

تسلط به زبان انگلیسی

ازآنجایی‌که آموزش علوم پزشکی – در دانشگاه‌های بین‌المللی - اغلب به زبان انگلیسی تدریس می‌شود، متقاضیان باید مدرکی مبنی بر مهارت کافی در زبان انگلیسی ارائه دهند. نتایج آزمون‌هایی مانند تافل یا آیلتس از جمله این مدارک است.

پذیرش در دانشکده پزشکی

به طور معمول دانشجویان قبل از درخواست بورسیه فول فاند پزشکی باید به یک دانشکده معتبر یا برنامه پزشکی شناخته شده دسترسی داشته باشند. ازاین‌رو بررسی هر برنامه بورسیه تحصیلی، از لحاظ معیارهای پذیرش حائز اهمیت است.

نیاز مالی

بسیاری از بورسیه‌های فول فاند، متقاضیانی را در اولویت قرار می‌دهند که محدودیت‌های مالی دارند. این موضوع متضمن آن است که نبود امکانات مالی مطلوب، سبب جاماندن دانشجویان شایسته از تحصیل نشود.

معرفی و توصیه‌نامه

متقاضیان اغلب باید بیانیه‌ای شخصی تحت عنوان Personal Statement شامل اهداف، انگیزه‌ها و میزان کمک‌کنندگی بورسیه فول فاند در ادامه‌دادن تحصیل خود ارائه دهند. همچنین توصیه‌نامه‌ای به قلم اساتید سابق دانشجو، در هرچه بیشتر روشن‌شدن توانایی، شخصیت، روحیه و استعداد دانشجو مؤثر و موردنیاز است. برای اطلاعات بیشتر در خصوص نوشتن personal statement روی لینک کلیک نمایید.

بهترین کشورها برای اخذ فول فاند پزشکی

به‌طورکلی چند کشور را می‌توان به‌عنوان بهترین کشورها برای مهاجرت تحصیلی فول فاند معرفی کرد که در رأس آن ایالات متحده آمریکا قرار دارد. در ادامه برنامه‌های فول فاند تعدادی از کشورها را مورد بررسی قرار خواهیم داد.

برنامه فول‌برات (Fulbright) / ایالات متحده آمریکا

 • نوع بورسیه: فول فاند
 • مقاطع تحصیلی: کارشناسی - کارشناسی ارشد – دکترا

دانشجویان بین‌المللی که معیارهای برنامه Fulbright را شامل می‌شوند، برای ادامه تحصیلات خود در کشور آمریکا از حمایت مالی این برنامه برخوردار خواهند شد. هر ساله بیش از 4000 دانشجو از سراسر جهان از مزایای برنامه فول‌برایت استفاده می‌کنند.

به دانشجویان منتخب از طریق این برنامه مزایای مختلفی مانند کمک‌هزینه سالانه، پشتیبانی کامل در مدت‌زمان تحصیل (شهریه دانشگاه، کمک‌هزینه مسکن، بیمه درمانی، بلیت هواپیما) ارائه داده می‌شود.

شاید بتوان از این بورسیه فول فاند به‌عنوان بهترین و پرسودترین فول فاند تحصیلی یادکرد. لازم به ذکر است که متقاضیان دریافت این برنامه باید در گام اول برای اخذ ویزای تحصیلی آمریکا اقدام و مدارک مربوط به مهارت زبان و سوابق درخشان تحصیلی را فراهم کنند.

بورسیه تحصیلی Vanier / کانادا

 • نوع بورسیه: فول فاند
 • مقاطع تحصیلی: کارشناسی ارشد - دکترا

یکی دیگر از کشورهای مناسب برای دریافت بورسیه فول فاند پزشکی، کشور کاناداست که برنامه Vanier را برای دانشجویان بین‌المللی فراهم کرده است. این برنامه که رشته‌هایی با زمینه بهداشت را اولویت قرار می‌دهد، باهدف تبدیل کانادا به مرکز جهانی تحقیقات و آموزش عالی در دستور کار این کشور قرار گرفت.

کشور کانادا تحت عنوان برنامه Vanier هر ساله حداکثر 166 دانشجو را بورسیه می‌کند تا هر یک از آن‌ها تا سقف 50 هزار دلار به مدت سه سال از مزایای این برنامه، در جهت تحصیل و ارتقای سطح علمی خود بهره ببرند.

بورسیه تحصیلی DAAD / آلمان

 • نوع بورسیه: فول فاند
 • مقاطع تحصیلی: کارشناسی ارشد – دکترا

بورسیه تحصیلی DAAD نوعی پیشنهاد کمک همه‌جانبه برای تمامی دانشجویان خارجی است که در دانشگاه‌های برتر آلمان تحصیل کنند. این برنامه شامل 1500 یورو برای دانشجویان مقطع کارشناسی ارشد و 2200 یورو برای دانشجویان مقطع دکترا می‌شود. همچنین حداقل شرایط لازم برای استفاده از این برنامه شامل دو سال کار مرتبط و تسلط به زبان انگلیسی است.

4. بورسیه تحصیلی Chevening / بریتانیا

نوع بورسیه: فول فاند

مقاطع تحصیلی: کارشناسی ارشد

برنامه Chevening فرصتی عالی برای متقاضیانی است که قصد دارند از بورسیه فول فاند برای مقطع کارشناسی ارشد خود استفاده کنند. این برنامه تمامی هزینه‌های تحصیل را شامل می‌شود، ماهانه کمک هزینه‌هایی به دانشجو پرداخت و پروازهای اقتصادی را فراهم می‌کند. بورسیه تحصیلی Chevening با پشتیبانی مستقیم وزارت امورخارجه بریتانیا، سالانه 1500 بورسیه تحصیلی به دانشجویان سراسر دنیا اعطا می‌کند.

بورسیه تحصیلی عالیه دولت سوئیس / سوئیس

 • نوع بورسیه: فول فاند
 • مقاطع تحصیلی: کارشناسی ارشد – دکترا – Post-Doc

به‌منظور تقویت ارتباطات جهانی کشور سوئیس با کشورهای دیگر، این کشور به طور سالانه بورسیه‌های عالیه دولتی برای دانشجویان فراهم می‌کند. کمک‌هزینه ماهانه، پوشش سلامت، هزینه سفر و کمک‌هزینه‌های دیگر همگی در این برنامه گنجانده شده است.

بورسیه تحصیلی دولت کره / کره جنوبی

 • نوع بورسیه: فول فاند
 • مقاطع تحصیلی: کارشناسی ارشد – دکترا

وزارت امورخارجه کره جنوبی، این بورسیه‌ها را تحت عنوان بزرگ‌ترین طرح‌های بورسیه تحصیلی جهان که به طور کامل توسط دولت کره تأمین می‌شود، اداره می‌کند. فارغ از تمام هزینه‌های تحصیل، کمک‌هزینه بزرگی نیز توسط دولت به دانشجویان برای رسیدگی به مخارج جاری پرداخت می‌شود.

نکته حائز اهمیت در خصوص این بورسیه آن است که به هیچگونه مدرک مهارت زبان، اعم از تافل یا آیلتس احتیاجی ندارد. این کشور سالانه به بیش از 1300 متقاضی بورسیه فول فاند اعطا می‌کند.

بورسیه تحصیلی MEXT / ژاپن

 • نوع بورسیه: فول فاند
 • مقاطع تحصیلی: کارشناسی ارشد – دکترا

متقاضیان می‌توانند از کمک‌هزینه 200 هزار یِنی در مقطع کارشناسی ارشد استفاده و در مقطع دکترا تا ماهی 60 هزار ین دریافت کنند.

دانشجویانی که به طور کامل واجد شرایط دریافت این برنامه باشند، نه‌تنها از پرداخت شهریه دانشگاه معاف خواهند بود، بلکه بار هزینه‌های حمل‌ونقل، غذا و مسکن نیز از دوش آن‌ها برداشته خواهد شد. از معیارهای موردنیاز برای اخذ این برنامه می‌توان به سابقه عالی تحصیلی و مهارت زبان انگلیسی اشاره کرد.

بورسیه دولتی سنگاپور (SINGA) / سنگاپور

 • نوع بورسیه: فول فاند
 • مقاطع تحصیلی: دکترا

تحصیل در مقطع دکترا با استفاده از برنامه SINGA برای دانشگاه‌های معتبر سنگاپور مانند دانشگاه فناوری نانیانگ، دانشگاه مدیریت سنگاپور و دانشگاه ملی سنگاپور امکان‌پذیر است.

بورسیه‌های جوایز استرالیا / استرالیا

 • نوع بورسیه: فول فاند
 • مقاطع تحصیلی: کارشناسی – کارشناسی ارشد – دکترا

این بورسیه بر مبنای پیمان‌های چندجانبه و منطقه‌ای استرالیا، تحت نظارت وزارت تجارت بین‌الملل، در سال‌ها متمادی به دانشجویان خارجی اعطا شده است. پوشش کامل هزینه‌های شهریه دانشگاه، بلیت هواپیما، هزینه زندگی اولیه، هزینه کتب درسی و سایر ملزومات از جمله مزایای این برنامه به‌حساب می‌آید.

کلام آخر

بورسیه فول فاند پزشکی به عبارتی موانع را از مسیر دانشجویان برمی‌دارد، تا آزادانه و بدون دغدغه‌های مالی در راه رسیدن به رؤیاهای خود گام بردارند.

این نوع بورسیه کمک مالی، دسترسی به آموزش باکیفیت، چشم‌انداز جهانی و موقعیت‌های عالی شغلی را برای دانشجویان فراهم می‌کند.

باتوجه‌به سخت‌گیری کشورها برای اعطای بورسیه فول فاند و محدود بودن تعداد دانشجویانی که می‌توانند از این نوع بورسیه استفاده کنند، دستیابی به بورسیه فول فاند، آن هم در رشته پزشکی امر ساده‌ای نیست.

ازاین‌رو لازم است اگر قصد استفاده از این برنامه‌های متنوع را دارید، از ماه‌ها قبل از شروع ثبت‌نام و پذیرش، اقدامات لازم را انجام دهید.

اخبار و نوشته‌های اسکورایز

مشاهده همه

دیدگاه کاربران