مشاوره اپلای

چگونه می توان هزینه ی بررسی مدارک را در فرآِیند اپلای (Application fee waiver) را پرداخت نکرد؟

98/09/27

 


چگونه می توان هزینه ی بررسی مدارک را در فرآِیند اپلای (Application fee waiver) را پرداخت نکرد؟
مدت زمان مطالعه: 5 دقیقه
Poorya gheysarian


هزینه ­ی بررسی مدارک یا Application fee چیست؟

پاسخ: برخی از دانشگاه­ ها برای بررسی مدارکی که شما برای دریافت پذیرش تحصیلی به آن دانشگاه فرستاده اید هزینه ­ای دریافت می­کنند که Application fee نام دارد. بیشتر هزینه ­های بررسی مدارک در محدوده 40 تا 50 دلار است و برخی از آنها حتی 90 دلار نیز هزینه دارند. این هزینه ها برای بسیاری از دانشجویان ایرانی مانع جدی در مسیر اپلای کردن برای دانشگاه است. اگر هزینه های بررسی مدارک برای شما سنگین باشد، ممکن است واجد شرایط دریافت تخفیف آن شوید.

 

چرا اقدام برای تخفیف هزینه­ ی بررسی مدارک الزامی است؟

پاسخ: همانطور که می­ دانید هزینه­ های فرآیند اپلای به دلیل اینکه بخشی از آن­ها به دلار هست می تواند برای بسیاری از دانشجویان ایرانی سنگین باشد. همچنین این هزینه ­ها می­ تواند به طور جدی اضافه شود به خصوص اگر به دنبال اپلای برای 4-5 دانشگاه باشید. بنابراین هر چقدر بتوان هزینه ­ی اپلیکیشن فی کم­تری برای اپلای پرداخت کرد، می­توانید برای دانشگاه­ های بیشتری اقدام کرد و شانس پذیرش خود را بالا ببرید.

 

چگونه باید اقدام کنم؟

پاسخ: ابتدا باید درخواست تخفیف اپلیکیشن فی بدهید. درخواست شما بایستی توسط دانشکده ­ای که می­خواهید اپلای کنید قبول شود. این منوط بر واجد شرایط بودن شما است. اگر نامه ­ای مبنی بر مشکل مالی در پرداخت این هزینه را از هر ارگان دولتی ایرانی دارید خیلی بهتر است. می­توان این نامه را به انگلیسی ترجمه کنید و همراه با درخواست خود ارسال کنید. این نامه می­ تواند از سازمان بهزیستی، تامین اجتماعی و یا دیگر ارگان ­های مربوطه باشد. می­توانید نامه درخواست خود را از طریق فکس، نامه یا از طریق ایمیل به کالج خود ارسال کنید. اگر با پیغامی شبیه سوال زیر مواج شدید، تایید را بزنید.

 

شرایط واجد شرایط بودن چیست؟

پاسخ: شما بایستی ثابت کنید درآمد خانوادگی پایینی دارید. این ادعا می­ تواند فقط به صورت ایمیل و نوشتاری و یا با پیوست کردن نامه ­ای در جهت اثبات باشد. اگر از نعمت پدر و مادر بی بهره هستید می­تواند شانسی برای گرفتن تخفیف باشد. همانطور که گفته شد بهتر است این ادعا را ثابت کنید. حتی می­ توانید نامه­ای از طرف یک مقام رسمی که مبنی بر تایید درآمد پایین شما است را ارائه کنید. در جدول زیر حداکثر درآمد سالیانه هر خانوار بر اساس تعداد اعضا و بر مبنای دلار ارائه شده است. بهتر است در نامه یا درخواستی که ارسال می­ کنید به نرخ بالای تبدیل ارز (ریال به دلار) اشاره کنید.

تعداد اعضای خانواده

درآمد کل سالیانه

1

$23,107

2

$31,284

3

$39,451

4

$47,638

5

$55,815

6


$63,992

 

 

در قسمت قبل که بله را انتخاب می ­کنید، از شما خواسته می­ شود شاخص نیاز اقتصادی را انتخاب کنید که در شکل زیر آمده است. با توجه به شرایط خود یکی را انتخاب کنید. توجه داشته باشید گزینه ­ها را با دقت بخوانید چرا که تعدادی از آن ­ها برای دانشجویان بین ­المللی نیستند.

 

 

چه دانشگاه­ هایی درخواست تخفیف هزینه­ی بررسی مدارک را قبول می­کنند؟

پاسخ:می­ توانید موسسات و مدارسی را که درخواست تخفیف هزینه بررسی مدارک را قبول می کنند جستجو کنید یا این که در مسیر زیر PDF را بارگیری کنید و از کلیه کالج­ هایی که درخواست تخفیف را قبول می­ کنند اطلاع پیدا کنید.

آدرس سایت جهت جست و جو:

bigfuture.collegeboard.org

آدرس PDF جهت بارگیری:

collegereadiness.collegeboard.org

 

اگر بخواهیم به بیش از چهار دانشکده تقاضای تخفیف کنیم چه می­شود؟

پاسخ: شما همیشه می­ توانید با دفاتر پذیرش تماس بگیرید و از آن ها درمورد عدم پرداخت هزینه (مشاوره) سوال کنید. همیشه توصیه می­ شود شانس خود را امتحان کنید. به هر تعداد درخواستی که برای اپلای دارید. اولین اقدام شما باید دفتر مشاور دانشکده باشد. درخواست خود را مستقیما با آن­ ها در میان بگذارید. توجه داشته باشید که درخواست شما برای گرفتن تخفیف در پرداخت هزینه­ ی بررسی مدارک تاثیر منفی ندارد.

 

در ایمیل یا نامه ­ی ارسالی چه چیزهایی را بنویسم؟

پاسخ: دانشجویانی که در رنک 15-10٪ برتر کلاس خود هستند و جزء 33٪ پایین توزیع درآمد در کلاس خود باشند شانس بیشتری دارند. البته اکثر دانشجویان ایرانی شامل شرایط پایین درآمد سالیانه خانواده می­ شوند. این اطلاعات را در نامه یا ایمیل درخواستی با مدرک مطرح کنید. حتی در ایمیل خود در مورد نحوه ­ی اثبات ادعای خود مبنی بر پایین بود درآمد بنویسید. از آن­ها بپرسید چه مدارکی را بایستی ارائه دهید تا نشان دهید شامل شرایط تخفیف هزینه­ ی بررسی مدارک می­ شوید. می ­توانید درآمد خود را به دلار تبدیل کرده و به آنها نشان دهید مقدار Application fee برای شما مبلغ زیادی است.

 

ایمیل مورد نظر را از کجا پیدا کنم؟

پاسخ: شما بایستی به اداره ­ی پذیرش (admission office) دانشکده­ ای که دارید برای آنجا اپلای می­ کنید ایمیل بفرستید. ایمیل این اداره در سایت دانشکده موجود است. حتی می­توانید از استادی که برای پذیرش صحبت کرده ­اید خواهش کنید ایمیل را برای شما ارسال کند.

None


آیا این مطلب برای شما مفید بود؟


اگر سوالی دارید در قسمت دیدگاه بنویسید تا به آن پاسخ داده شود.


از دست ندهید

 

همه چیزی که باید راجع به GRE بدانید

پنج شنبه 9 بهمن |‌ ساعت 14:00

اگر قصد تحصیل در آمریکا، رشته‌هایی در دانشگاه‌های‌ کانادا و ... را دارید و یا اگر می‌خواهید رزومه‌تان را تقویت کنید، باید از پس آزمون GRE بر بیایید.در این وبینار شرکت کنید تا موفق شوید.


اطلاعات بیشتر


دیدگاه ها

پاسخ به کامنت‌ها به صورت ایمیل ارسال میشود.

برای ثبت دیدگاه وارد شوید ورود به صفحه کاربری

کامنت

Mojdehsaleh

98/09/28

سلام.خسته نباشید. فقط دانشگاه های آمریکا این شرایط رو دارند؟دانشگاه های کشور های دیگه چرا تو این لیست نیستن؟


برای پاسخ وارد یا عضو شوید


پاسخ به کامنت

gheysarian

98/09/28

سلام مژده عزیز، مرسی از توجهتون. توی لینک جستجو اگر دقت کنید مکان دانشگاهی رو که میخواید بررسی کنید گذاشته که بیش از یک کشوره. اگر توی اون لیست کشور مورد نظرتون نبود لطفا توی اینترنت دانشگاه و دانشکده ی مدنظرتون رو سرچ کنید و به Admission office آن ایمیل درخواست بزنید و ازشون سوال کنید. این روند در فرآیند اپلای شما تاثیر منفی ندارد.


تماس با اسکورایز

02122360230

با اسکورایز بمانید

شبکه‌های اجتمایی اسکوایز