پروفایل اسکورایز

تماس با اسکورایز

۰۲۱-۲۸۴۲۶۸۷۵

پروفایل اسکورایز

برای استفاده بهتر از خدمات مهاجرت و آموزش زبان اسکورایز وارد یا عضو شوید.

بعد از ورود به همین صفحه منتقل می‌شوید.

سبد خرید شما خالی است.

بهترین آموزش‌های زبان و مهاجرت را در محصولات اسکورایز بیابید

لیست محصولات

فیلتر اخبار
گرین کارت آمریکا چیست + روش اخذ

مدت زمان مطالعه:

11 دقیقه

تاریخ ثبت:

00/10/11

نویسنده:

رضا‌ سپاس‌پور

آمریکا یکی از محبو‌ب‌ترین مقاصد مهاجرتی در سرتاسر جهان است. داشتن گرین کارت آمریکا (که به طور رسمی به عنوان کارت اقامت دائم شناخته می‌شود) به شما این امکان را می‌دهد که به طور دائم در ایالات متحده آمریکا زندگی و کار کنید و افراد زیادی هر سال برای رسیدن به آن تلاش می‌کنند. مراحلی که باید برای درخواست گرین کارت انجام دهید بسته به شرایط فردی شما متفاوت خواهد بود. اما چگونه می‌توان ثبت نام گرین کارت آمریکا را انجام داد؟ چه راه‌هایی برای دریافت گرین کارت وجود دارد؟ در این مقاله سعی می‌کنیم به این سوالات پاسخ دهیم.

 

گرین کارت یا کارت سبز چیست؟

گرین کارت در واقع یک ویزای مهاجرتی دائم برای ایالات متحده است. گرین کارت به دارنده‌ی آن این امکان را می‌دهد تا آزادانه محل کار و اقامت خود را انتخاب کند، به راحتی وارد کشور شود و از کشور خارج شود، با هزینه کمتر در ایالات متحده تحصیل کند و پس از چند سال به عنوان دارنده گرین کارت مزایای بیشتری کسب کند. همچنین بعد از گذشت سه تا پنج سال می‌توان آن را به شهروندی آمریکا نیز تبدیل کرد.

چطور می‌توان گرین کارت آمریکا گرفت؟

چندین مسیر مختلف وجود دارد که می‌توانید برای درخواست ویزای مهاجرتی برای اقامت دائم در ایالات متحده آمریکا طی کنید، اما در نهایت همه درخواست‌ها به اداره مهاجرت و شهروندی ایالات متحده (USCIS) ارسال می‌شوند و مورد پردازش قرار می‌گیرند. پس از اینکه USCIS درخواست گرین کارت را تأیید کرد، از متقاضی اصلی گرین کارت دعوت می‌شود تا پرونده‌ی کنسولی خود را تکمیل کند. البته از سال 2004، درخواست گرین کارت باید به صورت آنلاین تکمیل و ارسال شود. الزامات پذیرش، فرآیندها و ویژگی‌های درخواست، زمان انتظار و هزینهها بسته به روشی که برای گرین کارت گرفتن انتخاب می‌کنید متفاوت خواهد بود.

گرین کارت امریکا

ثبت نام لاتاری گرین کارت

ساده ترین و البته رویایی‌ترین راه برای گرفتن گرین کارت، از طریق قرعه کشی گرین کارت یا همان لاتاری معروف است. وزارت امور خارجه ایالات متحده سالانه 55000 گرین کارت را از طریق این قرعه کشی اعطا می‌کند. هرچند که برای برنده شدن این لاتاری به مقدار زیادی شانس نیاز دارید، اما به هرحال در دسترس‌ترین راه برای هر کسی است که رویای زندگی در آمریکا را دارد. مردم هر کشور نیز شانس عادلانه‌ای برای برنده شدن لاتاری گرین کارت دارند زیرا هیچ کشوری بیش از 7% از کل گرین کارت‌ها را دریافت نمی‌کند. شرکت در لاتاری بسیار ساده است. تنها کاری که باید انجام دهید این است که در قرعه کشی آن که هر سال برگزار می‌شود شرکت کنید. اگر هم یکی از 55000 برنده خوش شانس سالانه شوید، می‌توانید برای گرین کارت درخواست دهید و به ایالات متحده مهاجرت کنید.

فرایند ثبت نام برای لاتاری گرین کارت، از دو سال قبل شروع می‌شود. یعنی به طور مثال، فرایند لاتاری سال 2023 از دو سال قبل یعنی سال 2021 شروع می‌شود. برای ثبت نام در این قرعه کشی هزینه‌ای نیاز نیست. تنها کافیست پاسپورت و مدرک تحصیلی دیپلم (دیپلم دوازده ساله) داشته باشید. البته در صورت نداشتن مدرک تحصیلی، می‌توانید جای آن را با دو سال سابقه کاری پر کنید. اگر برنده شوید، می‌توانید همسر و فرزندان زیر 21 سال خود را نیز به همراه خود ببرید.

گرین کارت آمریکا

سرمایه گذاری یا کار در آمریکا

رایج ترین انواع ویزا (غیر مهاجرت) آن‌هایی هستند که برای کار موقت در ایالات متحده آمریکا صادر می‌شوند. برای گرفتن گرین کارت از طریق کار چند گزینه‌ی مختلف وجود دارد. اینکه کدام ویزا مورد نیاز است بستگی به نوع کار و شرایط خاص دارد و هر مورد نیاز به ارزیابی جداگانه دارد. عوامل مهم هنگام تصمیم گیری در مورد ویزای کار عبارتند از صلاحیت‌ها، شهروندی، مدت اقامت برنامه ریزی شده و وابستگی به شرکت یا مجموعه شرکتی.

 

اگر می‌خواهید به طور دائم در ایالات متحده زندگی و کار کنید، باید برای ویزای مهاجرت در یکی از دسته‌های زیر اقدام کنید. علاوه بر این، این نکته را نیز در نظر بگیرید که درخواست برای اکثر ویزاهای کاری ایالات متحده یک فرآیند بسیار پیچیده و زمان بر است.

گرین کارت EB-1

 برای این نوع شما باید یک فرد خاص با مهارت‌های برجسته باشید. این خاص بودن شامل موارد ویژه‌ای می‌شود که شرایط دقیقی نیز دارد که باید آن‌ها را چک کنید. به صورت کلی چنین روشی شامل سه دسته می‌شود. افراد دارای توانایی‌های خاص مانند برندگان جایزه‌های بزرگ (مدال المپیک، اسکار یا نوبل و ...) که نیازی به کارفرما ندارند و خودشان می‌توانند اقدام کنند، محققان و پژوهشگران برجسته و در نهایت مدیران اجرایی در سطح بین‌المللی می‌شود که در هر یک از این زیردسته‌ها نیز شرایط خاصی مد نظر خواهد بود.

گرین کارت EB-2

 این روش نیز سه دسته بندی دارد. دسته اول افراد دارای تحصیلات تکمیلی هستند. این افراد علاوه بر مدارک مربوطه نیاز به پنج سال سابقه کار مرتبط نیز دارند. دسته دوم شامل افراد با توانایی‌های استثنایی است که باید مدارکی دال بر خاص بودن توانایی‌هایشان در فیلدهای مخلتلف تجاری یا هنری و حداقل ده سال سابقه کار ارائه دهند. در هر دو حالت کارفرمای شما در آمریکا باید فرم‌های مربوطه را تکمیل کند. دسته سوم نیز شامل افرادی است که در آمریکا کار می‌کنند و کار آن‌ها برای این کشور دارای منافع ملی است، مانند کمک‌های فوری پزشکی در مواقع بحران یا پرسنل نظامی. در این حالت الزامی برای ثبت نام گرین کارت آمریکا توسط کارفرما وجود ندارد و خودتان می‌توانید برای آن اقدام نمایید.

انواع گرین کارت آمریکا

گرین کارت EB-3

 این گرین کارت برای کارگران ماهر، افراد حرفه‌ای (دارای مدارک تحصیلی مرتبط) و افرادی است که کار آن‌ها را کس دیگری نتواند به راحتی در آمریکا انجام دهد. اگر متقاضی این نوع گرین کارت باشید، باید پیشنهاد شغلی تمام وقت از یک شرکت آمریکایی که از شما حمایت مالی می‌کند را ثابت کنید و تمام الزامات گواهی کار را برآورده کنید.

گرین کارت EB-4

 این گرین کارت برای به اصطلاح «مهاجران ویژه» است. این مهاجران ویژه شامل کارمندان مذهبی، نوجوان تحت آزار و خشونت، کارمند دولت آمریکا مقیم خارج از کشور، عضو ارتش ایالات متحده، یا مترجم مانند عراقی یا افغانی در ارتباط مستقیم با نیروهای آمریکایی، کارمند سازمان‌های بین‌المللی و مواردی از این قبیل می‌شود.

گرین کارت EB-5

 با سرمایه گذاری و کار آفرینی در آمریکا می‌توانید از این گرین کارت بهره‌مند شوید. در این مورد نه به گواهی کار نیاز دارید و نه به پیشنهاد شغلی، اما شرایط مورد نیاز نیز به آسانی برآورده نمی‌شوند. برای مثال باید 1800000 دلار در حالت معمولی یا 900000 دلار در مکان‌هایی با نرخ بیکاری بالا سرمایه گذاری کنید، حداقل 10 شغل ایجاد کنید و نقشی فعال در مدیریت داشته باشید و البته یک برنامه کسب و کار جامع نیز داشته باشید.

ازدواج با یک آمریکایی/به کمک خویشاوندی

گرین کارت آمریکا مبتنی بر خانواده، به اعضای خانواده شهروندان/ مقیم دائم ایالات متحده این امکان را می‌دهد که دارنده گرین کارت در ایالات متحده شوند. اگر همسر، والدین، فرزندان و خواهران و برادران شما شهروند ایالات متحده یا دارنده گرین کارت باشند، می‌توانید واجد شرایط دریافت گرین کارت مبتنی بر خانواده باشید که البته هرکدام از این حالات نیز شرایط مخصوص به خود را دارد. برخلاف کسانی که برای سایر انواع گرین کارت اقدام می‌کنند، برای متقاضیان گرین کارت خانواده محور، سوابق تحصیلی و سابقه اشتغال در نظر گرفته نمی‌شود و در پروسه‌ی اقدام برای گرین کارت تاثیری نخواهد داشت.

اخذ گرین کارت امریکا

افراد زیر به عنوان اعضای خانواده واجد شرایط محسوب می‌شوند:

  • همسر شهروند آمریکایی (IR-1)
  • فرزندان مجرد یک شهروند ایالات متحده که زیر 21 سال سن دارند (IR-2)
  • یتیمی که توسط یک شهروند آمریکایی در خارج از کشور به فرزندی پذیرفته شده است (IR-3)
  • فرزند یتیمی که در ایالات متحده توسط یک شهروند آمریکایی به فرزندی قبول می‌شود (IR-4)
  • والدین شهروندان ایالات متحده، در صورتی که فرزند شهروند ایالات متحده حداقل 21 سال سن داشته باشد (IR-5)

علاوه بر این‌ها بیوه یک شهروند ایالات متحده نیز در صورتی که حداقل برای دو سال با او ازدواج کرده باشد، به عنوان همسر طبقه بندی می‌شود و در عرض دو سال پس از فوت همسر خود می‌تواند برای دریافت گرین کارت اقدام کند. همچنین اگر ازدواجی که باعث ایجاد رابطه والد/فرزند قبل از رسیدن فرزند به 18 سالگی شده باشد، والدین ناتنی و فرزندان می‌توانند برای دریافت گرین کارت واجد شرایط شوند. نکته مهم این جاست که هیچ محدودیت سالانه‌ای برای کسانی که برای گرین کارت خانوادگی درخواست می‌کنند وجود ندارد، که آن را به مسیری مطلوب به سمت گرین کارت تبدیل می‌کند.

مواردی که در بالا ذکر شد مربوط به بستگان درجه یک می‌شد. اما به جز این‌ها موارد دیگری نیز می‌توانند در زیر دسته‌ی ویزاهای خانوادگی قرار بگیرند:

  • اولویت اول شامل فرزندان مجرد در هر سنی از شهروندان ایالات متحده
  • اولویت دوم خانواده شامل پسران و دختران مجرد که حداقل 21 سال سن دارند.
  • اولویت سوم شامل فرزندان متاهل یک شهروند آمریکایی
  • اولویت چهارم شامل خواهران و برادران شهروندان ایالات متحده‌ای که حداقل 21 سال سن داشته باشد.
  • تفاوت این بستگان با موارد قبلی در این است که در این حالت تعداد ویزاهایی که هر ساله داده می‌شود محدود است و متقاضیان ممکن است حتی برای چند سال نیز در مرحله انتظار باقی بمانند.

 

تحصیل در آمریکا

ورود به آمریکا با ویزای تحصیلی در واقع راه مستقیمی برای دریافت گرین کارت آمریکا نیست و صرفا با تحصیل نمی‌توانید ثبت نام گرین کارت آمریکا را شروع کنید. اما می‌توانید با روش‌های غیر مسقیم به این هدف برسید. برای مثال با اپلای آمریکا و تبدیل ویزای تحصیلی به ویزای کاری، ازدواج یا اگر خوش شانس باشید، برنده شدن لاتاری گرین کارت.

تحصیل در امریکا با گرین کارت

 

سایر روش ها

شرایط خاص دیگری نیز می‌تواند منجر به دریافت گرین کارت شود، مانند پناهندگی و پناهجویی در خاک آمریکا که پس از یک سال ماندن می‌توان پرونده دریافت گرین کارت را باز کرده و پروسه‌ی آن را شروع کرد.

جمع بندی

روش‌های مختلف و متنوعی برای دریافت گرین کارت آمریکا وجود دارد که هر کدام از آن‌ها هزینه و زمان مورد نیاز متفاوتی دارند. با دریافت گرین کارت می‌توانید از مزایی متنوعی بهره ببرید و اجازه زندگی و کار دایمی را در آمریکا به دست آورید. همچنین گرین کارت مسیری است که به گرفتن شهروندی و گرفتن پاسپورت آمریکایی منجر خواهد شد. با در نظر گرفتن شرایط و توانایی‌های خود می‌توانید بهترین روش‌ را برای خود انتخاب کرده و سفر خود را برای دریافت گرین کارت آمریکا آغاز کنید.

سوالات متداول

سریع‌‌ترین راه دریافت گرین کارت چیست؟

سریع‌ترین روش برای دریافت گرین کارت از طریق خویشاوندان درجه یک است که حتی ممکن است در عرض دو ماه نیز پرونده تکمیل شود.

 گرین کارت چقدر اعتبار دارد؟

اگر شما یک مقیم قانونی هستید، پس مجوز اقامت و کار شما در آمریکا مادام العمر معتبر است. با این وجود، گرین کارت فیزیکی به عنوان یک مدرک هویتی فقط ده سال اعتبار دارد و باید به موقع تمدید شود. همچنین  باید فرآیند تمدید را حداکثر 6 ماه قبل از انقضای گرین کارت آغاز کنید. ذکر یک نکته ضروریست و آن این که اگر بعد از دریافت گرین کارت، بیش از 12 ماه مداوم بیرون از خاک آمریکا باشید، ممکن است مشکلاتی برای گرین کارت شما پیش بیاید و حتی آن را باطل کند.

تفاوت گرین کارت با شهروندی آمریکا چیست؟

هم دارندگان گرین کارت و هم شهروندان ایالات متحده از بسیاری از حقوق یکسان مانند زندگی دائم و کار در ایالات متحده برخوردار هستند. با این حال، ساکنان دائمی همچنان شهروندان کشور مبدا خود هستند و پاسپورت آمریکایییا حق رای نخواهند داشت. به علاوه وقتی شهروندی آمریکا را دریافت کنید دیگر در معرض خطر دیپورت شدن نیز نخواهید بود.

هزینه‌های ثبت نام گرین کارت آمریکا چقدر است؟

بسته به روش شما برای دریافت گرین کارت، هزینه‌ی آن نیز متفاوت خواهد بود. برخلاف قرعه کشی لاتاری که فقط هزینه های اولیه دارد، گرین کارت‌های مبتنی بر اشتغال و خانواده به دلیل نیاز به شواهد و استشهاد نامه، هزینه‌های اضافی نیز به همراه خواهند داشت.

نظرات کاربران

برای ارسال نظر باید در سایت ثبت نام کنید.

حساب کاربری دارید؟ وارد شوید