نحوه ی مکاتبه با اساتید خارجی و شیوه ی بیان درخواست برای اپلای و گرفتن پذیرش admission

97/08/01

 


اپلای , پذیرش, فاند, ادمیشن, مکاتبه, استاد, دانشگاه, مکاتبه رسمی, تماس با اساتید, رزومه, رنکینگ, ,USNews , سازمان امور دانشجویان, گوگل, ادامه تحصیل, Research Interests, زمینه های تحقیقاتی, مقالات, تالیفات, رفرنس مقالات, رفرنس, سایت رسمی دانشگاه, کمیته پذیرش, نگارش نامه, مصاحبه,چجوری استاد پیدا کنیم؟, پیدا کردن استاد برای پذیرش, چطور استاد راهنمای مناسب برای پذیرش را پیدا کنیم؟, ارتباط با اساتید خارجی, ایمیل زدن به استاد برای اپلای, عنوان ایمیل به استاد, ارتباط با استاد خارجه آمریکا, مکاتبه با اساتید خارجی, نمونه ایمیل به استاد برای پذیرش, ایمیل زدن به استاد برای اپلای, مشکل در پیدا کردن استاد, پیدا کردن استاد, پیدا کردن استاد و دانشگاه,ارتباط با اساتید خارجی
مدت زمان مطالعه: 7 دقیقه
مهدی انصاری


بسیاری از متقاضیان پذیرش دانشگاه های خارج از کشور، همواره در مورد نحوه ی مکاتبه با اساتید و شیوه ی بیان درخواست خود دغدغه های بسیار دارند. بدین دلیل که شاید برای افراد زیادی روند پیشرفت مراحل اپلای و شیوه ی مکاتبه رسمی با اساتید ناآشنا باشد. از آنجایی که یکی از اساسی ترین و ابتدایی ترین قدم ها در فرایند اپلای تماس با اساتید دانشگاه است، در این مطلب قصد داریم از صفر تا صد این موضوع را بررسی کنیم. در قدم صفر شما لازم است یک رزومه تحصیلی حرفه¬ای برای خود آماده کنید و بعد به دنبال استاد باشیم.

جست و جو برای استاد:

در ابتدا لازم است کشور و دانشگاه مورد نظر خود را از سایت و رنکینگ های معتبر موجود مانند

 • QS
 • USNews
 • سازمان امور دانشجویان

  " و ... مشخص کنیم. بعد از آن معمولا با یک جست و جوی ساده در گوگل با کلید واژه های "اسم دانشگاه" و "زمینه مورد علاقه خود برای ادامه تحصیل" میتوانید اسم اساتید با Research Interests مشترک خود پیدا کنید. اگر با جست و جوی ساده نتوانستید نتیجه ی دلخواه بگیرید مجبورید دنبال راه پیچیده تر باشید که شامل جست جو در سایت دانشگاه، پیدا کردن اساتید و زمینه های تحقیقاتی آن ها در گروه یا دانشکده مورد نظر خواهد بود .

جست و جو برای استاد برای اخذ پذیرش

راه دیگر پیدا کردن اساتیدی که شانس گرفتن پذیرش شما از طریق آن ها خیلی بیشتر است، افرادی هستند که از مقالات و تالیفاتشان برای نوشتن پایان نامه یا مقاله هایتان استفاده کردید که به راحتی اسم آن ها رو می شود از قسمت رفرنس مقالات خود پیدا کنید.

صفحه ی شخصی یک استاد بر روی سایت رسمی دانشگاه معمولا از چند بخش تشکیل شده: اول اطلاعات تماس استاد که از آن فقط به ایمیل نیاز دارید، دوم Research Interests که به دقت مواردش را مطالعه کنید و اطمینان حاصل کنید که مطابق با علایق شماست و بخش های بعدی که مربوط به مقالات و افتخارات و سوابق آن فرد است، نگاه اجمالی بهش داشته باشید.

تماس با استاد از طریق ایمیل:

قبل از هرچیز، چند باید و نباید را در تمامی مراحل مکاتبه با اساتید در نظر داشته باشید.

اول اینکه لحن و جملات شما باید کاملا محترمانه و رسمی باشد.

دوم اینکه متن ایمیل در عین محترمانه بودن باید بدون تعارف و چاپلوسی تنظیم شده باشد. به طور کلی بسیاری ازتعارفات مرسوم در فرهنگ ما به شکلی عجیب برای افراد خارج از کشور تفسیر می شود، پس در انتقال پیام و منظورتان راحت باشید و درخواست خود را به صورت روشن مطرح کنید.

سوم آنکه متن ایمیل های شما باید کوتاه و فقط دربردارنده ی نکات اصلی باشد. چرا که ایمیل های بلند معمولا تاثیرپذیری کمتری دارند.

چهارم اینکه تمامی مطالب عنوان شده توسط شما باید عین واقعیت و راست باشد. به شدت از عنوان هرگونه مطلب غیرواقع برای مکاتبه درهرمرحله پرهیز کنید.

پنجم و یکی از مهمترین نکات اینکه به هیچ عنوان به اساتید مختلف از یک دانشکده همزمان ایمیل نزنید. چنانچه از طریق صحبت یا جلسات کمیته پذیرش دانشگاه مشخص شود یک متقاضی با بیش از یک استاد در تماس و مکاتبه بوده، بدون هیچ اقدامی پرونده ی شما را کنار می گذراند. تنها زمانی مجاز به تماس با اساتید دیگر هستید که استاد موردنظر در جریان باشد یا از آن استاد بعد از مدتی پاسخی دریافت نکردید.

با در نظر گفتن نکات فوق الذکر، بدنه ی اصلی ایمیل را با رعایت نکات نگارش نامه در زبان انگلیسی، موارد بعد تشکیل می دهد:

 1. معرفی نام و نام خانوادگی و سوابق دانشگاهی و کشور محل تحصیل خود،

 2. بیان گرایش مورد علاقه ی تحصیلی و تحقیقاتی خود،

 3. ذکر عنوان پایان نامه و تحقیقات مرتبط با گرایش مورد علاقه تان که انجام داده اید،

 4. دلیل علاقه به همکاری با تحقیقات استاد مورد نظر (صرفا بیان اینکه زمینه ی مورد علاقه و تحقیقاتی شما با استاد مشترک است در این مرحله کافی می باشد. حتما ذکر کنید که صفحه شخصی و تالیفات او را مورد بررسی قرار دادید)

 5. بیان درخواست خود مبنی بر در نظر گرفتن شما به عنوان یک کاندید برای پوزیشن زیر نظر آن استاد

 6. ارجاع به رزومه شما در پیوست ایمیل برای کسب آشنایی بیشتر

قبل از ارسال ایمیل افزونه هایی مانند mailtracker در جیمیل یا موارد مشابه را در مرورگر خود فعال کنید. این افزونه ها از باز شدن میل توسط مخاطب شما را مطلع خواهد کرد.

این اطلاع باعث خواهد شد که در صورت گذشت یک هفته از باز شدن ایمیل توسط استاد و عدم دریافت پاسخ، با خیال آسوده با اساتید دیگر در دانشکده شروع به مکاتبه کنید و یا در صورت مطلع شدن از عدم دریافت ایمیل، تلاش مجدد برای تماس با استاد مورد نظر داشته باشید.

معمولا پاسخ اساتید از چند حالات خارج نیست:

 1. به علت پر بودن پوزیشن ها و یا عدم علاقه به همکاری با شما جواب منفی به درخواست شما میدهد که معمولا احتمال گرفتن چنین پاسخی کم است. در این وضعیت به دنبال اساتید دیگر دپارتمان بروید.

 2. جواب قطعی یا مشخص نمیدهد. با اینحال معمولا در متن ایمیل شما را به اپلای برای پوزیشن تشویق می کند. در این مورد هیچ احتمالی از گرفتن پذیرش این دانشگاه نمیتوان پیش بینی کرد.

 3. اطلاعات یا مدارک بیشتر از شما میخواهد. این نشانه ی بسیاری خوبی است که رزومه شما در نگاه اول برای استاد جذاب بوده و تمایل برای همکاری با شما را دارد. در این مورد ممکن است استاد از شما کار خاصی مانند مطالعه مقاله، حل سوال و یا دست نوشته ای کوتاه در مورد یک موضوع بخواهد. اپلای در این دانشگاه ها بسیار توصیه می شود. سعی کنید در اسرع وقت ضمن تشکر از توجه استاد به درخواست شما، اطلاعات یا مدارک مورد نیاز را در اختیار او قرار دهید و با او در تماس باشید.

 4. از شما میخواهد برای مصاحیه آماده شوید. این بهترین پاسخی است که میتوانید برای درخواست خود دریافت کنید. اگر استاد زمان مشخصی از برنامه روزانه خود را برای ارزیابی شما از طریق مصاحبه اختصاص دهد، نشان دهنده ی آن است که رزومه و توانمندی های شما برای او بسیار جذاب بوده است. بدین ترتیب باید خود را برای یک مصاحبه تاثیرگذار آماده کنید.

از آنجایی که ممکن است انجام مصاحبه آن هم به زبان غیرمادری برای بسیاری از متقاضیان نا آشنا و حتی استرس زا باشد به زودی در مطلبی دیگر در همین سایت چگونگی آمادگی برای یک مصاحبه موفق با در نظر گرفتن تمام سناریوهای ممکن را بررسی خواهیم کرد.

برای این مطلب کافی است بدانید که اغلب مصاحبه ها در یک چهارچوب مشخص بین زمان 20 تا 60 دقیقه انجام می شود که با دانستن آن چهارچوب می توانید بدون نگرانی برای آن آماده شوید. از شما انتظار نمی رود بتوانید با زبان انگلیسی به راحتی ارتباط برقرار کنید و این موضوع برای تمامی اساتید بین المللی قابل قبول است. پس از این جهت به هیچ وجه به خود سخت نگیرید و در طول مصاحبه کافی است فقط با دقت گوش دهید و سعی کنید با تامل و آرامش ارتباط برقرار کنید.

در پایان لازم است به این مطلب اشاره کنیم که هر پاسخ مثبت یا امیدوارکننده ای که دریافت کردید هیچ تضمینی برای اخذ پذیرش از آن دانشگاه ایجاد نمی¬کند. در مواردی دیده شده که استاد قول حمایت از شما در کمیته پذیرش داده یا حتی به شما خوش آمد گفته است (!) ولی بعد از چند هفته حتی جواب ایمیل شما را ندهد. با اینحال احتمال این اتفاق زیاد نیست و بدیهی است دانشگاه هایی که جواب های امیدوارکننده از آن دریافت می کنید باید اولویت های شما را تشکیل دهد.

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟


اگر سوالی دارید در قسمت دیدگاه بنویسید تا به آن پاسخ داده شود.


از دست ندهید

 

وبینار پرسش‌و‌پاسخ اپلای به استرالیا | کره جنوبی | مالزی

یکشنبه 24 شهریور | ساعت ۱۶

سال 2020، خارج از کشور تحصیل کن و زندگی رویاییت رو بساز!

ممکنه از اپلای کردن و مراحلش بترسی، ولی این ترس ناشی از اطلاعات کمه. مطمئن باش بعد وبینار نظرت عوض میشه

استرالیا یکی از مهم ترین مقصد های مهاجرت ایرانیان است، حال چه به صورت تحص...

اطلاعات بیشتر


دیدگاه ها

پاسخ به کامنت‌ها به صورت ایمیل ارسال میشود.

برای ثبت دیدگاه وارد شوید ورود به صفحه کاربری

کامنت

azad1111

98/05/01

سلام. یه سوال و خواهش دارم. من میخوام یه ایمیل به یکی از اساتید خارجی جهت ارتباط و نوشتن یه مقاله با کمک ایشان بزنم. یعنی ایشان یک کار تعیین کنند و من روی آن کار کنم و در نهایت یک مقاله بنویسیم. در حقیقت من میخوام اپلای بگیرم و الان نه و میخوام یه چیزی بنویسم که مثلا برای اثبات خودم به شما میخوام با کمک شما یه کار انجام بدم تا خودم رو ثابت کنم و بتونم کنار شما کار کنم و در آینده درس بخونم. میتونید یه کمک به من بکنید که این متن رو بنویسم. ممنون میشم. با تشکر


برای پاسخ وارد یا عضو شوید

کامنت

Fatemehy

98/01/13

اگر بخواهیم با استادی بعد از اپلای کردن هم در ارتباط باشیم،‌چگونه میتونیم این ارتباط رو حفظ کنیم؟ ایا نمونه ایمیلی دارید که راهنمایی کنه؟


برای پاسخ وارد یا عضو شوید