چگونه دانشگاه مورد نظرمان را پیدا کنیم؟

96/09/29


مدت زمان مطالعه: 3 دقیقه
شایان زمانی


خیلی از وقت ها پیش می آید که بعضی از افراد با تلاش چندین ماهه موفق میشن که پذیرش از یک دانشگاه خوب بگیرند و البته با فاند کامل اما به دلایلی ترجیح بدهند که این پذیرش را قبول نکنند یا اینکه بعد از قبول کردن پذیرش کاملا از مسیری که انتخاب کرده اند پشیمان شوند.

شاید مرحله این که کجا برویم، چه بخوانیم، با چه کسی کار کنیم از مهم ترین سوالات پروسه اپلای باشد اما متاسفانه خیلی سهل انگارانه پاسخ داده می شوند و باعث انواع و اقسام احساس های نامطلوب می شود. به نوعی که خیلی ها ترجیح می دهند به ایران برگردند و همه چیز را از اول شروع کنند.

مهم ترین عامل این انتخاب شماست که تعیین می کند بهترین سال های جوانی خود را چگونه بگذرانید که اگر این مرحله به درستی انجام نشود خیلی از ملال های زندگی دور از خانواده پررنگ تر و سختی ها بیشتر به چشم می آیند به شکلی که رضایت از خود را به هیچ عنوان به همراه ندارد.

در این انتخاب چندین عامل و فاکتور نقش دارند که به ترتیب عبارتند از کشور، شهر، دانشگاه، رشته و استاد. که تا حد امکان باید در انتخاب این موارد دقت لازم را داشته باشیم.

انتخاب کشور

در انتخاب کشور حتما با شرایط آن کشور آشنا شوید و با خودتان خیلی روراست چک کنید که آیا خواسته های شما را به عنوان یک کشور ایده ال تامین می کند یا خیر؟ مثلا شاید برای یک نفر دوری یا نزدیکی به ایران خیلی مهم باشد چرا که ترجیح می دهد در فاصله های زمانی کوتاه به ایران و خانواده سر بزند. یا اینکه خیلی مهم باشد که از لحاظ اقامت در آینده قوانین مناسبی داشته باشد. یا اینکه از لحاظ هزینه ها خیلی ارزان باشد یا زبان رسمی آن کشور و ...

انتخاب شهر

در انتخاب شهر به جمعیت یک شهر، به فرصت های شغلی آن، به امکانات تفریحی یا هر موضوع دیگری که برای شما در یک شهر اهمیت دارد فکر کنید.

انتخاب دانشگاه

برای خیلی ها این موضوع بسیار مهم است که دانشگاه مورد تحصیل آنها از لحاظ علمی رتبه خوبی داشته باشد، اما برعکس ممکن است فردی برای مثال در دوره کارشناسی در دانشگاه صنعتی شریف درس خوانده باشد و خاطره خوشی از دانشگاهی با رنک بالا و سخت گیر نداشته باشد و ترجیح بدهد تا در دانشگاه متوسط تری ادامه تحصیل بدهد. برای دیدن رنکینگ و رتبه علمی دانشگاه های مختلف در تمام کشور های جهان از دید وزارت علوم می توانید به این لینک مراجعه کنید.

انتخاب رشته

خیلی ها از ادامه تحصیل در رشته قبلی خود خسته شده اند و ترجیح می دهند که در رشته دیگری ادامه بدهند اما چون این کار را ممکن نمی بینند با اکراه به رشته خود ادامه می دهند و پشیمانی به بار میاورد. با توجه به ارتباط همه رشته ها با هم حتما شاید بتوانید از علم خود در سایر رشته ها استفاده کنید پس زود تصمیم اشتباهی نگیرید.

انتخاب استاد

مهم ترین فردی که قسمت اعظمی از جوانی خود را در غربت با او می گذرانید استاد شماست. حتما سعی کنید تا در انتخاب اولا زمینه کاری استاد خود دقت کنید ثانیا در صورت پذیرش حتما پرس و جوی لازم را قبل از تایید پیشنهاد انجام دهید. و به قولی به هر قیمتی تن به این قضیه ندید.

امیدوارم همگی با انتخابی درست مسیر زیباتری در زندگی خود رقم بزنید. نظرات خودتون در این مورد رو میتونید در قسمت کامنت ها به اشتراک بگذارید.

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟


اگر سوالی دارید در قسمت دیدگاه بنویسید تا به آن پاسخ داده شود.


مقاله‌های مرتبط

 

 

در چند دقیقه برای مصاحبه آنلاین با استاد خارجی آماده شوید!

21 نوامبر 2018

در مرحله مکاتبه با اساتید هنگام اپلای، به احتمال زیاد با ...

 

GPA چیست؟ و چگونه محاسبه میشه؟

27 نوامبر 2018

محاسبه گر آنلاین GPA

قبل از معرفی GPA و نحوه محاسبه‌ی آن...

 

اهمیت رزومه در اپلیکیشن شما چقدر است؟

16 دسامبر 2017

اساسی ترین عامل موفقیت یک اپلیکیشن در هر موقعیتی که ما بر...


فیلم وبینارهای مرتبط

 

بررسی اختصاصی اپلای برای رشته های انسانی

اپلای برای رشته های علوم انسانی مثل رشته های مهندسی متداول نیست، در نتیجه افراد بسیار کمتری در این رشته ها اپلای می کنند و هم اینکه اطلاعات کمتری در زیمنه اپلای برای دانشجویان این رشته ها وجود دارد.

آیا می‌دانید که فارغ از محل تحصیل و ...

سمینار اینترنتی ترفندهای اپلای

خیلی از دانشجویان که برای تحصیلات تکمیلی در دانشگاه های خارج از کشور تمایل به ادامه تحصیل دارند، اطلاعات کاملی درباره چگونگی گرفتن پذیرش ندارند چرا که این موضوع مانند کنکور موضوع جاافتاده و تعریف شده ای نیست.

از طرف دیگر گرفتن پذیرش از ...

سمینار اینترنتی تخصصی نگارش رزومه و SOP

انگیزه نامه یا Statement of Purpose از مدارک اصلی که برای اپلای در هر برنامه به آن نیاز دارید، محسوب می شود. این بیانیه تحت عنوان های Personal Statement، Statement of Intent و نام هایی دیگر از این دست در مدارک مورد نیاز اپلای ب...دیدگاه ها

پاسخ به کامنت‌ها به صورت ایمیل ارسال میشود.

برای ثبت دیدگاه وارد شوید ورود به صفحه کاربری