چگونه دانشگاه مورد نظرمان را پیدا کنیم؟


مدت زمان مطالعه: 3 دقیقه
شایان زمانی


خیلی از وقت ها پیش می آید که بعضی از افراد با تلاش چندین ماهه موفق میشن که پذیرش از یک دانشگاه خوب بگیرند و البته با فاند کامل اما به دلایلی ترجیح بدهند که این پذیرش را قبول نکنند یا اینکه بعد از قبول کردن پذیرش کاملا از مسیری که انتخاب کرده اند پشیمان شوند.

شاید مرحله این که کجا برویم، چه بخوانیم، با چه کسی کار کنیم از مهم ترین سوالات پروسه اپلای باشد اما متاسفانه خیلی سهل انگارانه پاسخ داده نمی شوند و باعث انواع و اقسام احساس های نامطلوب می شود. به نوعی که خیلی ها ترجیح می دهند به ایران برگردند و همه چیز را از اول شروع کنند.

مهم ترین عامل این انتخاب شماست که تعیین می کند بهترین سال های جوانی خود را چگونه بگذرانید که اگر این مرحله به درستی انجام نشود خیلی از ملال های زندگی دور از خانواده پررنگ تر و سختی ها بیشتر به چشم می آیند به شکلی که رضایت از خود را به هیچ عنوان به همراه ندارد.

در این انتخاب چندین عامل و فاکتور نقش دارند که به ترتیب عبارتند از کشور، شهر، دانشگاه، رشته و استاد. که تا حد امکان باید در انتخاب این موارد دقت لازم را داشته باشیم.

انتخاب کشور

در انتخاب کشور حتما با شرایط آن کشور آشنا شوید و با خودتان خیلی روراست چک کنید که آیا خواسته های شما را به عنوان یک کشور ایده ال تامین می کند یا خیر؟ مثلا شاید برای یک نفر دوری یا نزدیکی به ایران خیلی مهم باشد چرا که ترجیح می دهد در فاصله های زمانی کوتاه به ایران و خانواده سر بزند. یا اینکه خیلی مهم باشد که از لحاظ اقامت در آینده قوانین مناسبی داشته باشد. یا اینکه از لحاظ هزینه ها خیلی ارزان باشد یا زبان رسمی آن کشور و ...

انتخاب شهر

در انتخاب شهر به جمعیت یک شهر، به فرصت های شغلی آن، به امکانات تفریحی یا هر موضوع دیگری که برای شما در یک شهر اهمیت دارد فکر کنید.

انتخاب دانشگاه

برای خیلی ها این موضوع بسیار مهم است که دانشگاه مورد تحصیل آنها از لحاظ علمی رتبه خوبی داشته باشد، اما برعکس ممکن است فردی برای مثال در دوره کارشناسی در دانشگاه صنعتی شریف درس خوانده باشد و خاطره خوشی از دانشگاهی با رنک بالا و سخت گیر نداشته باشد و ترجیح بدهد تا در دانشگاه متوسط تری ادامه تحصیل بدهد. برای دیدن رنکینگ و رتبه علمی دانشگاه های مختلف در تمام کشور های جهان از دید وزارت علوم می توانید به این لینک مراجعه کنید.

انتخاب رشته

خیلی ها از ادامه تحصیل در رشته قبلی خود خسته شده اند و ترجیح می دهند که در رشته دیگری ادامه بدهند اما چون این کار را ممکن نمی بینند با اکراه به رشته خود ادامه می دهند و پشیمانی به بار میاورد. با توجه به ارتباط همه رشته ها با هم حتما شاید بتوانید از علم خود در سایر رشته ها استفاده کنید پس زود تصمیم اشتباهی نگیرید.

انتخاب استاد

مهم ترین فردی که قسمت اعظمی از جوانی خود را در غربت با او می گذرانید استاد شماست. حتما سعی کنید تا در انتخاب اولا زمینه کاری استاد خود دقت کنید ثانیا در صورت پذیرش حتما پرس و جوی لازم را قبل از تایید پیشنهاد انجام دهید. و به قولی به هر قیمتی تن به این قضیه ندید.

امیدوارم همگی با انتخابی درست مسیر زیباتری در زندگی خود رقم بزنید. نظرات خودتون در این مورد رو میتونید در قسمت کامنت ها به اشتراک بگذارید.


پیشنهاد‌های داغ

 

مقاله‌های مرتبط

 

 

باورهای اشتباه درباره اپلای

ژانویه 5, 2018

اپلای که به طور کلی به پدیده ای گفته میشود که دانشجویان ب...

 

اهمیت رزومه در اپلیکیشن شما چقدر است؟

دسامبر 16, 2017

اساسی ترین عامل موفقیت یک اپلیکیشن در هر موقعیتی که ما بر...


فیلم وبینارهای گذشته

 

وبینار ترفند های اپلای

اپلای کردن کاری سخت، پر از ریزه کاری و پیچیده است ولی خوشبخانه افرادی این مسیر را رفته اند. پس چه بهتر به بجای آزمون و خطا از تجربیات این افراد استفاده کنیم. در وبینار، شایان زمانی دانشجوی دانشگاه کلگری کانادا ترفند های مهم اپلای که تجرب...

وبینار فوق تخصصی نگارش رزومه و انگیزه نامه

برای اولین بار آموزش نکات مهم نگارش رزومه و انگیزه نامه موفق توسط مسئول اداره کار دانشگاه کلگری کانادا این وبینار کاملا به زبان انگلیسی برگزار می شود و از تمامی کسانی که علاقه مندند که مهم ترین نکات رزومه و انگیزه نامه موفق و کارآمد را ا...

مهارت های ضروری آزمون دادن در تافل

آزمون تافل یکی از آزمون های معتبر زبان انگلیسی است که معمولا توسط دانشگاه های خارجی نمره این آزمون از اهمیت ویژه ای برخوردار است. این آزمون هم مانند هر آزمون دیگری مانند کنکور علاوه بر علم وابستگی زیادی به مهارت آزمون دادن دارد. در این و...

وبینار کارآموزی در خارج از کشور

چرا کارآموزی خارج از کشور؟ بررسی نقاط مثبت و منفی

بررسی تفاوت های تعریف کارآموزی در داخل و خارج کشور

آیا می توان در شرکت ها و دانشگاه های معتبر هم این دوره را گذراند؟

آیا فقط این امکان برای دانشجویان کارشناسی وجود دارد؟

تفاوت های...

وبینار ترفند های اپلای و گرفتن بورسیه

  • فرقی نمی کند در دانشگاه های دولتی درس می خوانید یا غیر دولتی

    • فرقی نمی کند معدلتان کم است یا زیاد

    • فرقی نمی کند مقاله دارید یا خیر

اگر اصول درست را به کار گیرید می توانید بورسیه و فاند بهترین دانشگاه های جهان را دست بیاورید

و اگر ر...

وبینار آشنایی با کشور کانادا

ینه و لایف استایل شهر های مختلف با ایران 3. معرفی دانشگاه های مهم 4. بررسی مسائل مهاجرتی و ویزای تحصیلی 5. پاسخ به سوالات شما...

<h2>مبلغ سرمایه گذاری شما در این وبینار 14 هزار تومن معادل فقط یک فنجان قهوه در کافی شاپ است، اما ...

وبینار مشاوره‌ای اپلای کنیم یا نکنیم؟

اخیرا یکی از شایع ترین دوراهی ها در زندگی همه ما جوانان تحصیل در خارج از کشوره.

وقتی به این دوراهی میرسیم معمولا تصمیم گرفتن خیلی سخته.

هر طرف نکات مثبت و منفی خودش رو داره. اگه کورکورانه و بدون تفکر تصمیمی بگیریم یا اینکه از تصمیم گرف...
برای ارسال نظر وارد یا عضو شوید

scroll top