عوارض خروج از کشور برای دانشجویان چگونه است؟


شایان زمانی
مدت زمان مطالعه: 2 دقیقه


مدتی است که با توجه به اعلام جزییات بودجه سال ۱۳۹۷ توسط دولت بحث داغی درباره چرایی حداقل سه برابر شدن عوارض خروج از کشور را به راه انداخته و انتقادات زیادی از این افزایش قیمت صورت گرفته است.

در این مقاله سعی داریم جزییات معافیت دانشجویانی که برای ادامه تحصیل به خارج از کشور سفر کرده اند را بیان کنیم.

معافیت دانشجویان از عوارض خروج

بنا به مطالبی که در سامانه مشارکت دانشجو که به اختصار نشا نامیده می شود عنوان شده است؛ دانشجویانی که در این سامانه ثبت نام می کنند از پرداخت هزینه عوارض خروج از کشور معافند.

گفتنی است که این سامانه مسئول پرداخت ارز دانشجویی به دانشجویان هم می باشد.

این هزینه که تا سال ۱۳۹۶ برای هر نفر مبلغ ۷۵ هزار تومان بود و طی افزایش سه برابری برای سفر اول به ۲۲۰ هزارتومان تغییر یافته برای دانشجویانی که قصد خروج از کشور به بهانه ادامه تحصیل را داشته اند نگرانی هایی درست کرده است. چرا که برای دانشجویان که معمولا برای اخذ ویزا باید یک مرتبه به کشورهای مجاور مثل ارمنستان و ترکیه سفر می کردند؛ و یک بار هم برای سفر به مقصد کشور اصلی مبلغ ۵۵۰ هزار تومان برای قشر کم درآمد یا شاید بی درآمد هزینه در بر داشت که بسیار گزاف است.

در بندی که مرتبط با تسهیلات غیر ارزی دانشجویان است آمده:

معافيت از پرداخت عوارض خروج از كشور

تذكر : درسال دو نوبت مي‌توانند از معافيت استفاده نمايند بشرط آنكه فاصله دو ورود به كشور بيش از سه ماه باشد.

پیشنهاد اسکورایز

پیشنهاد می کنیم به دانشجویان عزیز که قصد ادامه تحصیل در آمریکا یا کانادا را دارند با توجه به لزوم سفر به خروج از کشور برای دو مرتبه جهت ویزا و جهت سفر به کشور مقصد؛ با توجه به تبصره این قانون تا حد امکان زودتر برای سفارت اقدام کنند تا علاوه بر این که از استرس خود در این زمینه کم کنند؛ زمان لازم را برای معافیت از هر دو هزینه خروج از کشور فراهم کنند.

 

تسهیلات ارزی و غیرارزی برای دانشجویان

دسامبر 14, 2017

در مقاله گذشته درباره معافیت از پرداخت عوارض خروج از کشور...
برای ارسال نظر وارد یا عضو شوید