باورهای اشتباه درباره اپلای

96/10/15


مدت زمان مطالعه: 4 دقیقه
شایان زمانی


اپلای که به طور کلی به پدیده ای گفته میشود که دانشجویان برای یک مقطع تحصیلات خود را در دانشگاه های خارج از کشور سپری میکنند و با توجه به اینکه افرادی که این کار را انجام دادند در خارج از کشور زندگی می کنند امکان کسب تجربیات خیلی کمتر از بقیه موارد است.

در نتیجه اپلای کردن بین دانشجویان فعلی مجهول مانده و خیلی ها تصورات اشتباهی از آن دارند که باعث تصمیم های نادرستی می شود چرا که وقتی ورودی های یک سیستم که در این مثال همان تصورات ما هستند درست نباشد نهایتا منتج به نتیجه درستی نمی شود.

در این مقاله چند مورد از تصورات اشتباهی که در مورد اپلای کردن بین دانشجویان فعلی ایرانی شایع است را بیان و با ذکر مثال هایی به نقض آنها می پردازیم.

دانشگاهی که در ایران در آن درس خوانده ام اگر خوب نباشد نمیتوانیم اپلای کنیم

فکر میکنم این مسئله یکی از شایع ترین موضوعاتی باشد که اعتماد به نفس دانشجویان را به کلی نابود می کند و باعث می شود اقدام به گرفتن پذیرش نکنند. دانشگاه بهتر و بدتر داریم در خارج از کشور هم دانشگاهی که بهتر باشد قطعا مدرکی ارزشمند تر خواهد داشت اما این موضوع اصلا باعث نمیشود تا شانس شما برای پذیرش از کس دیگری پایین تر باشد. خیلی از ماها تصور میکنیم اگر دانشگاه شریف درس نخوانده باشیم به کلی باید قید اپلای را بزنیم اما واقعا اینگونه نیست. این را زمانی متوجه می شوید که وقتی وارد دانشگاه و در کنار سایر دانشجویان ایرانی قرار می گیرید و می فهمید که چقدر اسم دانشگاه اینجا بی اهمیت است و هیچ فرق چندانی وجود ندارد و بیشتر این خواست دل شماست، این پیگیر بودن شما و این اقدام کردن شماست که باعث گرفتن پذیرش می شود تا اسم دانشگاه شما. واقعا هیچ فرق معناداری بین کسی که دانشگاه آزاد درس خوانده یا دانشگاه شریف وجود ندارد و خیلی زیاد این اتفاق میافتد که این دو کنار هم قرار بگیرند. پس اگر دانشگاه قبلی شما از نظر شما خیلی تاپ نیست. این فقط نظر شماست و برای آنها هیچ تفاوتی نمیکند.

به من فاند نمیدهند

موضوع فاند بسیار بسیار چالشی و مهم بین دانشجویان اپلایی است به طوری که کاملا در تصمیم اپلای تاثیرگذار است. به این فکر کنید که شما در شرکتی استخدام شوید و برای آن شرکت کار کنید. آیا انتظار بی جایی ست که برای کاری که انجام می دهید پولی دریافت کنید؟ متاسفانه چون در کشور ما این موضوع پرداخت در ازای پژوهش وجود ندارد و دلیل آن هم این است که اساتید عمدتا پروژه هایی غیرصنعتی و غیرکاربردی انجام می دهند پولی جهت انجام پروژه به صورتی که در این جا وجود دارد دریافت نمی کنند و در نتیجه برای انجام پژوهش به دانشجویان پرداختی ندارند. اما در اینجا تمامی پروژه ها به صورت حل مسئله ای در صنعت تعریف می شوند حداقل در زمینه مهندسی و لذا پول خوبی برای انجام این پروژه دریافت می کنند پس خیلی طبیعی ست که برای انجام پروژه به دانشجوی خود پرداحت داشته باشند.

زبانم ضعیف است نمیتوانم

خیلی از افرادی که چون در سال های کودکی کلاس زبان شرکت نکرده اند یک ترس بزرگ به نام زبان دارند و مدام خود را از این قضیه پنهان میکنند تا زبان یاد نگیرند. اولا این که فرصت عالیست که شما برای همیشه از ترس زبان حداحافظی کنید دوما هم این که باور کنید بیشمار نمونه وجود دارد که زبانی به مراتب بدتر از شما داشته اند اما نترسیده اند و به هر حال اقدام کرده اند. ضمن اینکه توجه کنید که آزمون های زبان مثل تافل و آیلتس کاملا نشان دهنده سطح زبان شما نیستند و کاملا مهارت های آزمونی لازم است تا نمره خوبی در آنها کسب کنید. تصور کنید که شما دو ماه کامل زمان دارید برای این که یک امتحان را نمره خوبی بگیرید آیا واقعا کار سختی ست؟

استادها که جواب نمیدهند

استادها برای گذران زندگی حود به صورت خیلی فعالانه همه روزه دنبال گرفتن پروژه های مختلف در زمینه کاری خود هستند و مدام پروژه های جدید گرفته و برای انجام آنها نیاااز به دانشجوها دارند پس جواب می دهند فقط صبر و حوصله به خرج دهید.

فقط به آنهایی که اقامت دائم دارند پذیرش می دهند

بعضی تصورات دیگر واقعا خنده دار هستند و کاملا یک طرز تفکر خیلی ساده انگارانه است که با اندکی تامل و پرسش مثال نقض آنها پیدا می شود.

امیدوارم این مقاله به شما کمک کند تا موانع فکری شما در راه اپلای را رفع کند و با آسودگی خاطر اقدا به تحصیل در دانشگاه مورد نظر خود کنید.

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟


اگر سوالی دارید در قسمت دیدگاه بنویسید تا به آن پاسخ داده شود.


مقاله‌های مرتبط

 

 

در چند دقیقه برای مصاحبه آنلاین با استاد خارجی آماده شوید!

21 نوامبر 2018

در مرحله مکاتبه با اساتید هنگام اپلای، به احتمال زیاد با ...

 

GPA چیست؟ و چگونه محاسبه میشه؟

27 نوامبر 2018

محاسبه گر آنلاین GPA

قبل از معرفی GPA و نحوه محاسبه‌ی آن...

 

اهمیت رزومه در اپلیکیشن شما چقدر است؟

16 دسامبر 2017

اساسی ترین عامل موفقیت یک اپلیکیشن در هر موقعیتی که ما بر...


فیلم وبینارهای مرتبط

 

بررسی اختصاصی اپلای برای رشته های انسانی

اپلای برای رشته های علوم انسانی مثل رشته های مهندسی متداول نیست، در نتیجه افراد بسیار کمتری در این رشته ها اپلای می کنند و هم اینکه اطلاعات کمتری در زیمنه اپلای برای دانشجویان این رشته ها وجود دارد.

آیا می‌دانید که فارغ از محل تحصیل و ...

سمینار اینترنتی ترفندهای اپلای

خیلی از دانشجویان که برای تحصیلات تکمیلی در دانشگاه های خارج از کشور تمایل به ادامه تحصیل دارند، اطلاعات کاملی درباره چگونگی گرفتن پذیرش ندارند چرا که این موضوع مانند کنکور موضوع جاافتاده و تعریف شده ای نیست.

از طرف دیگر گرفتن پذیرش از ...

وبینار ترفند های اپلای

اپلای کردن کاری سخت، پر از ریزه کاری و پیچیده است ولی خوشبخانه افرادی این مسیر را رفته اند. پس چه بهتر به بجای آزمون و خطا از تجربیات این افراد استفاده کنیم. در وبینار، شایان زمانی دانشجوی دانشگاه کلگری کانادا ترفند های مهم اپلای که تجرب...دیدگاه ها

پاسخ به کامنت‌ها به صورت ایمیل ارسال میشود.

برای ثبت دیدگاه وارد شوید ورود به صفحه کاربری