اهمیت رزومه در اپلیکیشن شما چقدر است؟


مدت زمان مطالعه: 4 دقیقه
شایان زمانی


اساسی ترین عامل موفقیت یک اپلیکیشن در هر موقعیتی که ما برای آن اقدام می کنیم چه کاری و چه تحصیلی بدون شک رزومه است. سندی که با توجه به این که حجم بسیار کوچکی دارد و معمولا دو الی سه صفحه است اهمیت بسیار کمی هم به آن داده می شود به شکلی که همه ما اولین مدرکی که همیشه از آن مطمئنیم و سریعا و بدون وسواس لازم آماده می کنیم همین رزومه است. با وجود این که همه ما به این نکته واقفیم که مهم ترین مسئله و مهم ترین مدرک در اپلیکیشن ما قطعا رزومه است.

شاید دلیل این بی توجهی به رزومه این است که ما فکر می کنیم همه این تجربیات را داشته اند و خیلی جای بحث ندارند. اما باید خاطر نشان کرد که چگونه می شود زندگی و تجربه هزاران نفر از انجام یک فعالیت خاص یکسان باشد. همچنین خود نحوه بیان هر شخص از یک واقعه حتی مشابه هم می تواند باعث تفاوت های بسیار بسیار بزرگی شود. مثلا شاید خیلی از رمان هایی که ما میخوانیم داستان زندگی خیلی ها باشد اما اگر ما میخواستیم همان واقعه را به نگارش دربیاوریم آیا به همان خوبی به همان روانی به همان زیبایی می توانستیم؟ قطعا توانایی شما در نگارش در بهتر نمایش دادن یک واقعه خیلی تاثیرگذار است.

رزومه باید نقطه قوت اپلیکیشن شما باشد اما ...

این که شما برای یک موقعیت چه شغلی چه تحصیلی اقدام می کنید یعنی شما اعتماد به نفس لازم و توانایی لازم جهت اختیار کردن آن موقعیت را دارید. پس باید بتوانید این اعتماد رو به شخص مقابل هم انتقال بدید. اما اتفاقی که در عمل می افتد و در خیلی از نمونه ها دیده می شود این انتقال اعتماد به دلیل ناتوانی در نگارش یک رزومه مناسب از توانایی ها و تجربیات صورت نمی گیرد. ضمن اینکه با وجود تجربیات بسیار فوق العاده خیلی از رزومه ها به دلیل نگارش بسیار بد به هیچ وجه دیده نشدند.

این نکته که تمام رزومه ها در همان یک و نیم دقیقه اول قضاوت می شوند کاملا گویاست که چقدر نوشتن این متن میتونه دردسر و سرنوشت ساز باشه.

خیلی ها هم که کلا از نداشتن اعتماد به نفس رنج می برند. تجربه شخصی ای که خودم داشتم با یکی از دوستانم در دانشگاه شریف که رنک یک بلامنازع دانشکده بود و البته بدون کنکور پذیرش کارشناسی ارشد رو گرفته بود و البته به صورت فان در کنکور شرکت کرده و رتبه یک رو کسب کرده بود درباره اپلای حرف می زدم. کاملا این باور رو داشت که کسی به من فاند کامل نمی دهد!!! این در حالی است که خیلی از دانشجویان دانشگاه آزاد هم از فاند کامل که حق طبیعی تمام دانشجویان تحصیلات تکمیلی است بهره مندند!

پس همیشه به دلیل یک) عدم اعتماد به نفس و تجربیات گرانبهای خودتون و دو) عدم توانایی در انتقال این مطلب خیلی ها موقعیت هایی که حق طبیعی آنهاست با توجه به توانایی هایشان را از دست می دهند و این بزرگترین ظلمی ست که از جانب خودشان به حودشان می رسد.

رزومه خوب باید چجوری باشه؟

رزومه خوب باید تمام دانش، توانایی ها و مهارت های مرتبط با موقعیت مورد نظر شما رو با ذکر جزئیات نحوه بدست آوردن شون به خوبی و با بیانی شیوا بیان کنه.

Knowledge - Skill - Ability

خیلی از افراد هستند که با ذکر صرفا یک عبارت بیان می کنند که چه تجربه ای داشتند که حتی ممکنه خیلی به اون موقعیت مورد نظرشون ربطی نداشته باشه اما بیانش می کنند.

در حالی که رزومه خوب باید کاملا مرتبط با موقعیت باشه و این یعنی اگر برای چند موقعیت مختلف اقدام می کنید حتما برای هر کدام باید رزومه متفاوتی رو ارسال کنید. حتی ممکن است که ترتیب چینش مطالب رو لازم باشه که عوض کنید.

نحوه بیان تجربیات هم بسیار بسیار در رزومه مورد اهمیت است که با توجه به قوانینی که در روانشناسی متقاعدسازی در نوشته ها است باید نوشته شود و این یعنی تاکید شما باید به شکل هنرمندانه ای روی عملی که شما انجام دادید و نتیجه ی آن باشد.


پیشنهاد‌های داغ

 

مقاله‌های مرتبط

 

 

باورهای اشتباه درباره اپلای

ژانویه 5, 2018

اپلای که به طور کلی به پدیده ای گفته میشود که دانشجویان ب...

 

چگونه دانشگاه مورد نظرمان را پیدا کنیم؟

دسامبر 20, 2017

خیلی از وقت ها پیش می آید که بعضی از افراد با تلاش چندین ...


فیلم وبینارهای گذشته

 

وبینار ترفند های اپلای

اپلای کردن کاری سخت، پر از ریزه کاری و پیچیده است ولی خوشبخانه افرادی این مسیر را رفته اند. پس چه بهتر به بجای آزمون و خطا از تجربیات این افراد استفاده کنیم. در وبینار، شایان زمانی دانشجوی دانشگاه کلگری کانادا ترفند های مهم اپلای که تجرب...

وبینار فوق تخصصی نگارش رزومه و انگیزه نامه

برای اولین بار آموزش نکات مهم نگارش رزومه و انگیزه نامه موفق توسط مسئول اداره کار دانشگاه کلگری کانادا این وبینار کاملا به زبان انگلیسی برگزار می شود و از تمامی کسانی که علاقه مندند که مهم ترین نکات رزومه و انگیزه نامه موفق و کارآمد را ا...

مهارت های ضروری آزمون دادن در تافل

آزمون تافل یکی از آزمون های معتبر زبان انگلیسی است که معمولا توسط دانشگاه های خارجی نمره این آزمون از اهمیت ویژه ای برخوردار است. این آزمون هم مانند هر آزمون دیگری مانند کنکور علاوه بر علم وابستگی زیادی به مهارت آزمون دادن دارد. در این و...

وبینار کارآموزی در خارج از کشور

چرا کارآموزی خارج از کشور؟ بررسی نقاط مثبت و منفی

بررسی تفاوت های تعریف کارآموزی در داخل و خارج کشور

آیا می توان در شرکت ها و دانشگاه های معتبر هم این دوره را گذراند؟

آیا فقط این امکان برای دانشجویان کارشناسی وجود دارد؟

تفاوت های...

وبینار ترفند های اپلای و گرفتن بورسیه

  • فرقی نمی کند در دانشگاه های دولتی درس می خوانید یا غیر دولتی

    • فرقی نمی کند معدلتان کم است یا زیاد

    • فرقی نمی کند مقاله دارید یا خیر

اگر اصول درست را به کار گیرید می توانید بورسیه و فاند بهترین دانشگاه های جهان را دست بیاورید

و اگر ر...

وبینار آشنایی با کشور کانادا

ینه و لایف استایل شهر های مختلف با ایران 3. معرفی دانشگاه های مهم 4. بررسی مسائل مهاجرتی و ویزای تحصیلی 5. پاسخ به سوالات شما...

<h2>مبلغ سرمایه گذاری شما در این وبینار 14 هزار تومن معادل فقط یک فنجان قهوه در کافی شاپ است، اما ...

وبینار مشاوره‌ای اپلای کنیم یا نکنیم؟

اخیرا یکی از شایع ترین دوراهی ها در زندگی همه ما جوانان تحصیل در خارج از کشوره.

وقتی به این دوراهی میرسیم معمولا تصمیم گرفتن خیلی سخته.

هر طرف نکات مثبت و منفی خودش رو داره. اگه کورکورانه و بدون تفکر تصمیمی بگیریم یا اینکه از تصمیم گرف...
برای ارسال نظر وارد یا عضو شوید

scroll top